Pierwsza w Polsce klasa rugby już działa. Czy w Łodzi wyszkolą nowych mistrzów?

Od obecnego roku w Szkole Mistrzostwa Sportowego zaczęła działać sekcja rugby. Łódź jest pod tym względem pionierem - to pierwsza tego typu klasa w Polsce.
Od tego roku w Szkole Mistrzostwa Sportowego zaczęła działać sekcja rugby. Łódź jest pod tym względem pionierem - to pierwsza tego typu klasa w Polsce. Otworzenie klasy sportowej ze specjalizacją rugby to wspólne przedsięwzięcie Blach Pruszyński Budowlanych i SMS. Szkoła z ul. Milionowej udostępniła swoje obiekty, a klub - nauczyciela. Został nim Mirosław Żórawski, trener drużyny z ul. Górniczej.

Do pierwszej w Polsce szkoły rugby chodzi dziewięciu uczniów, wszyscy w wieku gimnazjalnym. Tygodniowo młodzi rugbiści mają 15 godzin zajęć. Jak przebiegają lekcje? - Zawsze jedna część to zajęcia motoryczne, a druga to elementy taktyczne czy techniczne. W ich trakcie uczniowie dowiadują się np. jak wykorzystywać przewagę na boisku poprzez zabieganie zawodników - opowiada Żórawski.

Co ciekawe, nie wszystkie zajęcia przeprowadzane są na boisku. Część z nich odbywa się także w... szkolnej ławce. - W SMS każda dyscyplina ma swój przedmiot. Dla nas jest nim WOR, czyli wiadomości o rugby. Na niej młodzi rugbiści dowiedzieli się już m.in., co to jest linia korzyści, obrony czy ataku - opowiada Żórawski.

Wczoraj na boisku SMS przeprowadzono pokazowe zajęcia. Młodzi zawodnicy mogli potrenować z dorosłymi, w tym mistrzami Polski Tomaszem Stępniem czy Sebastianem Łuczakiem, a także zawodnikami BBRC Rugby i Włókniarza Zgierz. Umowę o współpracy uroczyście podpisali dyrektor SMS Roman Stępień i Kazimierz Klimczak, prezes Budowlanych. - Mamy nadzieję, że kolejne roczniki będą coraz liczniejsze, a rugby w naszym mieście wciąż będzie stawało się coraz bardziej popularne - liczy Klimczak.