TBL. Kolejnej sensacji w Atlas Arenie nie by這. ΘS przegrywa z Treflem

Po wygraniu z Anwilem W這c豉wek koszykarze ΘS-u nie dali rady kolejnemu kandydatowi do mistrzostwa. W drugiej kolejce TBL 這dzianie w obecno軼i blisko 5 tys. kibic闚 przegrali w Atlas Arenie z Treflem Sopot a 22 punktami
W sobot koszykarze z al. Unii rozegrali pierwsze po 30 latach przerwy spotkanie w ekstraklasie. Podopieczni Piotra Zycha powr鏒 do elity zaznaczyli w wielkim stylu - nie do嗆, 瞠 pokonali jednego z kandydat闚 do z這ta, czyli Anwil W這c豉wek, to jeszcze dokonali tego przy wsparciu 7 tys. kibic闚. Sukces ΘS-u zosta doceniony tak瞠 przez organizator闚 ligi, kt鏎zy wybrali 這dzian na najlepsz dru篡n 1. kolejki TBL.

Powt鏎zenie sukcesu we wtorkowy wiecz鏎 by這 niezwykle trudne. Do Atlas Areny przyjecha bowiem jeszcze gro幡iejszy rywal, czyli Trefl Sopot, kt鏎y rozpocz掖 sezon od pokonania innego beniaminka - AZS Politechnik Warszawsk.

Celuj帷y w z這to sopocianie pope軟ili chyba ten sam grzech co Anwil i zlekcewa篡li ΘS, kt鏎y wtorkowy mecz zacz掖 jeszcze lepiej ni sobotni. Dzi瘯i ponownej kapitalnej skuteczno軼i z rzut闚 za trzy gospodarze po kilku minutach prowadzili ju 14:7. W tym czasie tr鎩ki zanotowali ju Bart這miej Szczepaniak, Jermaine Mallet i B.J. Holmes. Gdy punkty na 18:9 zdoby Kirk Archibeque, kibice mogli przeciera oczy ze zdumienia. Niestety, p騧niej ju tak dobrze nie by這, a go軼ie prowadzeni przez ㄆkasza Wi郾iewskiego (w pierwszej kwarcie zdoby 13 punkt闚) straty odrobili jeszcze przed ko鎍em kwarty. ΘS zacz掖 pope軟ia nie tylko proste b喚dy, lecz tak瞠 zatraci skuteczno嗆 i pogubi si w obronie, w kt鏎ej pope軟ia faul za faulem (7-1 w pierwszych 10 min).

O ile na pocz徠ku drugiej kwarty ogl康ali鄉y jeszcze wyr闚nan walk, o tyle w jej drugiej cz窷ci na parkiecie istnia豉 ju tylko jedna dru篡na. Dzi瘯i serii 12 punkt闚 z rz璠u Trefl na minut przed przerw prowadzi ju 37:28. Gra ΘS-u kompletnie si posypa豉. Spad豉 skuteczno嗆 (w drugiej kwarcie zero celnych tr鎩ek na sze嗆 pr鏏), a jedynym pomys貫m gospodarzy na przebicie si przez obron rywali by造 indywidualne akcje B.J. Holmesa i Jermaine Malleta. Tr鎩ka Amerykan闚, kt鏎a w pierwszej po這wie zdoby豉 25 z 32 punkt闚 dru篡ny, to g堯wna si豉 ΘS-u w tym sezonie.

Jeszcze dobitniej pokaza豉 to trzecia kwarta, w kt鏎ej koszykarze zza oceanu zdobyli dla 這dzian... 20 z 22 punkt闚 (w tym 13 fenomenalny Mallet, kt鏎y dwukrotnie trafi do kosza, niemal le膨c na parkiecie). Nie pozwoli這 to jednak na zmniejszenie strat do Trefla, kt鏎y utrzyma dziesi璚iopunktow przewag. Sopocianie nie musieli gra ani niezwykle skutecznie, ani dominowa pod tablicami (po trzech kwartach w zbi鏎kach by這 25:21 dla ΘS-u). To, co mieli zrobi, zrobili ju wcze郾iej, a do kontroli meczu wystarcza豉 im po prostu m康ra i spokojna gra.

Gdy w po這wie czwartej kwarty Trefl zanotowa dwie celne tr鎩ki z rz璠u i powi瘯szy prowadzenie do 14 punkt闚, sta這 si jasne, 瞠 kolejnej sensacji w Atlas Arenie nie b璠zie. Pod豉mani i pogubieni gospodarze w ko鎍闚ce meczu kompletnie oddali pole graj帷ym na luzie rywalom.

Pora磬a z Treflem nikogo w ΘS-ie przesadnie martwi jednak nie powinna, bo by豉 po prostu wkalkulowana w wyst瘼y beniaminka. Martwi mo瞠 za to s豉ba postawa Polak闚 - zar闚no tych z wyj軼iowej pi徠ki, jak i rezerwowych. Gra mo瞠 by oparta na Amerykanach, ale nie powinna by od nich uzale積iona.

Wtorkowe spotkanie potwierdzi這 za to, 瞠 koszyk闚ka w υdzi na najwy窺zym poziomie jest potrzebna. Do Atlas Areny przyby這 bowiem blisko 5 tys. kibic闚. O takiej frekwencji mo瞠 marzy wi瘯szo嗆 dru篡n w Tauron Basket Lidze.

ΘS - Trefl 65:87

Kwarty: 22:22, 10:20, 22:22, 11:23

ΘS: Mallet 26, Holmes 13, Archibeque 10, D逝ski 6, Szczepaniak 3, Trepka, Kalinowski, Salamonik po 2, Sulima 1, Kenig, Bartoszewicz, Bi鎥owski.

Trefl: Wi郾iewski 17, Horne 16, Turek 14, Dylewicz, Koszarek po 12, Waczy雟ki 10, Stefa雟ki 4, Stalicki 2, Burgess, Szymkiewicz.