Najlepsi strzelcy w historii derbów Widzewa z ŁKS. Saganowski goni Janeczkę, ale do Smolarka mu daleko

Pięciu obecnych piłkarzy ŁKS i trzech Widzewa wie, jak smakuje bramka strzelona w derbach. Wszystkim do rekordu Włodzimierza Smolarka brakuje jednak bardzo daleko. Kto w 60-meczowej historii derbów Łodzi trafiał do siatki najczęściej?
POLECAMY! Jak niechciani w ŁKS zostali legendami Widzewa.

Historia łódzkich derbów sięga 1948 roku. Po raz pierwszy piłkarze Widzewa i ŁKS stanęli naprzeciw siebie w 8. kolejce ekstraklasy. Rozegrany 3 czerwca historyczny mecz zakończył się wygraną ełkaesiaków, którzy rozbili widzewiaków 6:2. Gole dla zwycięzców zdobyli wówczas Longin Janeczek (trzy), Stanisław Baran (dwa) i Tadeusz Łuć. Autorem obu bramek dla pokonanych był Bolesław Fornalczyk.

Jak podłożyliśmy się ŁKS w derbach - ujawnia legenda Widzewa

Od tamtego czasu łódzkie drużyny na różnych poziomach rozgrywek mierzyły się ze sobą jeszcze 59 razy. Do tej pory we wszystkich meczach derbowych piłkarze obu klubów zdobyli 145 goli. Znacznie lepszy bilans mają zawodnicy Widzewa, którzy strzelili 88 bramek tracąc przy tym tylko 57.

Najlepsi strzelcy w historii derbów

W ŁKS na listę strzelców wpisało się do tej pory 42 piłkarzy, a w Widzewie - 54. Najczęściej do siatki lokalnego rywala trafiał Włodzimierz Smolarek, który zdobył dla Widzewa siedem bramek. Dla drużyny z al. Piłsudskiego (wcześniej Armii Czerwonej) cztery gole zdobyli Tadeusz Błachno i Bartłomiej Grzelak, a po trzy zaliczyli Jacek Dziekanowski, Leszek Iwanicki i Artur Wichniarek.

Derby Łodzi - piłkarskie święto czy kibolska wojna? [SONDA]

Z kolei dla ŁKS w derbach bramkarza rywali najczęściej pokonywał Janeczek, autor pięciu trafień. Drugi w klasyfikacji strzelców jest obecnie grający w drużynie Marek Saganowski, który ma na koncie trzy gole. Po dwie zdobyte bramki mają Marek Dziuba, Marek Chojnacki, Baran, Tomasz Wieszczycki, Zdzisław Leszczyński i Rafał Niżnik.

Derbowe hattricki

W 60 derbach Łodzi tylko dwóch zawodników może pochwalić się ustrzeleniem hat-tricka. W ŁKS jest nim wspomniany Janeczek, a w Widzewie Wichniarek, który w sezonie 1998/1999 zdobył aż 20 bramek. Co ciekawe, Wichniarek mógł zdobyć wówczas cztery bramki i przy okazji zostać królem strzelców, ale w 67. min nie wykorzystał rzutu karnego.

Wciąż grają, już strzelali

W obu drużynach cały czas występują piłkarze, którzy strzelali już gole w derbach. W ŁKS na liście tej znajduje się pięciu zawodników: Dariusz Kłus, Rafał Kujawa, Saganowski, Marcin Adamski i Marcin Mięciel. W Widzewie na trzyosobowej liście znajdują się Mindaugas Panka, Adrian Budka i leczący kontuzję Łukasz Broź.

Czy któryś z piłkarzy powiększy swój derbowy dorobek w najbliższy poniedziałek? A może smak bramki strzelonej lokalnemu rywalowi poznają kolejni zawodnicy? O tym przekonamy się już wkrótce. Spotkanie Widzewa z ŁKS rozpocznie się o godz. 18.30.

Wirtualne derby Łodzi: Lepszy Widzew czy ŁKS? Oceń sam!