Sport.pl

Miasto zdecydowane - wybierze najtańszą ofertę. Stadion miejski w Łodzi jak w Krakowie?

Jak dowiedziała się ?Gazeta? i portal lodz.sport.pl, decyzja o wyborze wykonawcy stadionu miejskiego już zapadła. Za jego budowę odpowiedzialne będzie konsorcjum Budus Katowice/Mostostal Zabrze, które złożyło najtańszą ofertę
POLECAMY! 9.128 kibiców w Atlas Arenie! Zobacz zdjęcia z próby bicia rekordu frekwencji!

Ostatniego dnia czerwca władze Łodzi ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę stadionu miejskiego przy al. Unii wraz z małą halą. 28 października poznaliśmy firmy zainteresowane realizacją inwestycji. Do przetargu zgłosiło się trzech chętnych. Wszyscy nadesłali oferty wyższe od zapisanej w budżecie miasta kwoty, która wynosi 202 mln zł.

* Najdroższą przedstawiło konsorcjum Hydrobudowa Polska/Remaxbud, które jest w stanie zbudować obiekty za 322 mln 765 tys. zł. * Druga z ofert, którą złożył Max Boegl, jest niewiele tańsza - niemiecka firma wyceniła inwestycję na 317 mln 312 tys. zł. * Trzecim chętnym jest konsorcjum Budus Katowice/Mostostal Zabrze którego oferta jest zdecydowanie tańsza - wynosi "jedyne" 218 mln 325 tys. zł.

Jak dowiedziała się "Gazeta", to właśnie śląskie konsorcjum zostanie zwycięzcą przetargu. Nieoficjalnie wiadomo, ze decyzje w tej sprawie na najwyższych szczeblach władzy już zapadły. - Wybór nie jest zaskoczeniem, bo pozostałe propozycje były droższe przynajmniej o 100 mln zł. To bardzo duża różnica, która musiała mieć znaczenie w kwestii wyboru wykonawcy - słyszymy w magistracie. Ze względów formalnych na oficjalne ogłoszenie wyników trzeba jednak jeszcze poczekać. Władze Łodzi obawiają się, że w innym przypadku wybór firmy mógłby zostać oprotestowany.

Oczywiście nie tylko cena miała wpływ na wybór wykonawcy. Mostostal Zabrze ma bardzo duże doświadczenie na polu inwestycji sportowych. Był odpowiedzialny m.in. za zadaszenie stadionu we Frankfurcie, Stadionu Śląskiego i Stadionu Narodowego w Warszawie. Na tym ostatnim obiekcie naprawiał także po innej firmie wadliwe schody. Mostostal pomagał także w przebudowie skoczni w Szczyrku i budowie Ergo Areny w Trójmieście oraz stadionu w Kapsztadzie, na którym rozgrywano mecze mistrzostw świata w piłce nożnej.

Gdzie się podziewają kibice ŁKS? Dlaczego nie chcą chodzić na mecze?

Remontem Stadion Śląskiego może pochwalić się także Budus, który jest m.in. współwłaścicielem Górnika Zabrze (ma sześć procent akcji). Katowicka firma przede wszystkim była jednak odpowiedzialna za budowę przepięknego obiektu dla Cracovii. Zdaniem wielu ekspertów jest to najpiękniejszy stadion piłkarski w Polsce. Opinie takie znalazły zresztą potwierdzenie w nagrodach - stadion przy ul. Kałuży został uznany za najlepszy obiekt sportowy 2010 r. w plebiscycie Polska Architektura XXL.

Co ważne, jest on bardzo podobny do tego, który ma powstać w naszym mieście. Ma m.in. porównywalną widownię (15 tys. w Krakowie, 16,5 - w Łodzi) i koszty (157 mln zł w Krakowie, około 140-150 w Łodzi). - Jestem pod wrażeniem tego projektu. Obiekt będzie nie tylko funkcjonalny, lecz także niezwykle piękny - zachwala ofertę śląskich firm jeden z urzędników.

Z naszych informacji wynika, że nowy stadion będzie tak zaprojektowany, by jedną z trybun móc bez problemu zmienić na przykład na koncertową scenę. Dzięki temu pojemność obiektu wzrosłaby do 22 tys. miejsc.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace budowlane na terenach przy al. Unii rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Nowy stadion ma graniczyć z obecnym, dzięki czemu piłkarze ŁKS-u wciąż będą mogli rozgrywać mecze przy al. Unii.

Łódź będzie miała nowy stadion. Który najładniejszy? ZAGŁOSUJ


Więcej o: