Dominatorzy z Łodzi nie zwalniają tempa. Najwyższa wygrana Budowlanych w sezonie

W fantastycznym stylu tegoroczne rozgrywki ekstraligi zakończyli rugbiści Blach Pruszyński Budowlanych. Łodzianie w wyjazdowym spotkaniu z Juvenią Kraków odnieśli najwyższe zwycięstwo w sezonie.
Trwa kapitalna passa Budowlanych, którzy w Krakowie wygrali po raz ósmy z rzędu. Przed meczem można było w ciemno obstawiać, że wyjazd najlepszej drużyny ligi na boisko drużyny najsłabszej zakończy się dla gospodarzy boleśnie. I tak też było. Punktowanie krakowian już w 3. min rozpoczął Davit Gugushwili. Budowlani bonusowy punkt zapewnili sobie 20 minut później, gdy czwarte przyłożenie zdobył Sebastian Łuczak. 23-letni atakujący w sobotę dał się także poznać jako bardzo dobry kopacz. Był autorem aż dziewięciu skutecznych podwyższeń, dzięki czemu udanie zastąpił kontuzjowanego Teimuraza Sokadze.

Choć wicemistrzowie Polski w całym meczu zdobyli aż 14 przyłożeń, to jednak ich zwycięstwo mogło być jeszcze bardziej okazałe. W drugiej połowie przy kilkudziesięciopunktowym prowadzeniu w ich grę wdarło się jednak wiele niedokładności i błędów. Efektem tego były m.in. rzuty karne dla Juvenii, która dzięki temu mogła zdobyć honorowe punkty.

Najskuteczniejszy w wykonaniu Budowlanych okres meczu miał miejsce między 54. a 71. minutą, gdy w ciągu 17 minut zanotowali aż sześć przyłożeń. Warto odnotować bardzo dobrą postawę Tomasza Kozakiewicza (cztery przyłożenia), a także debiuty w pierwszej drużynie Pawła Kotasy i Bartosza Kościelskiego. - Przeważaliśmy w każdym elemencie, szczególnie w grze otwartej, dominując w młynach dyktowanych i dobrze grając w aucie. Trochę szkoda, że popełniliśmy proste błędy, których konsekwencją były karne, ale wynikało to z dużej przewagi i słabej obrony przeciwnika - podsumowuje mecz Mirosław Żórawski, trener Budowlanych.

Ostatecznie inaugurujące rundę rewanżową spotkanie z Juvenią zakończyło się wygraną łodzian 90:9. To najwyższe zwycięstwo Budowlanych w obecnym sezonie (wcześniej było nim pokonanie AZS-u AWF-u Warszawa 57:0). Dzięki kolejnym pięciu punktom rugbiści z ul. Górniczej umocnili się na prowadzeniu ekstraligi. Niestety, w tym roku na ligowych boiskach przeżywających fantastyczny okres Budowlanych już nie zobaczymy. Jeśli pogoda na to pozwoli, w najbliższy weekend rozegrają jednak jeszcze pucharowy mecz z Pogonią Siedlce.

JUVENIA - BUDOWLANI 9:90 (0:38)

Punkty dla Budowlanych: Łuczak 23, Kozakiewicz 22, Gabunia, Matyjak po 10, Grabowski, Mirosz, Gugushwili, Żórawski, Czarniak po 5.

Budowlani: Pepliński, Królikowski, Grabski, Grabowski, Gabunia, Szyburski, Mirosz, Guguszwili, Żórawski, Stępień, Matyjak, Kaniowski, Łuczak, Kozakiewicz, Czarniak. Zagrali również: Kościelski, Fortuna, Grodecki, Kotasa, Sobczak, Rydzyński.

Pozostałe wyniki 8. kolejki i tabela:

AZS AWF Warszawa - Arka Gdynia 19:62 (5:31), Posnania - Lechia Gdańsk 20:32 (3:10), Orkan Sochaczew - Budowlani Lublin 40:5 (21:5).