Prezydent Łodzi o stadionie z trzema trybunami i akcji ratowania ŁKS - rozmowa z Hanną Zdanowską

- Bez względu na przyszłość ŁKS-u stadion na pewno powstanie. Zostały podpisane umowy i nie ma możliwości niezrealizowania tej inwestycji - zapewnia Hanna Zdanowska. Prezydent Łodzi w rozmowie z lodz.sport.pl opowiada także m.in. o tym, dlaczego stadion miejski będzie miał trzy trybuny, a nie cztery.
Nie tylko PGE i Pepsi Arena, ale też Estadio da Gruz i Kurnik. Zobacz najbrzydsze stadiony ekstraklasy [ZDJĘCIA]

W czwartek w urzędzie miasta doszło do uroczystego podpisania umowy z konsorcjum Budus Katowice/Mostostal Zabrze, które za 218 mln zł wybuduje w Łodzi stadion miejski wraz z małą halą.

Najbardziej kontrowersyjna kwestia związana z budową stadionu dotyczy trybun. Przy omawianiu szczegółów okazało się bowiem, że stadion przy al. Unii nie będzie miał czterech trybun, lecz trzy. W budowie nowoczesnych obiektów w Polsce to nowość. Na świecie podobnych przykładów jest bardzo niewiele (to m.in. stadiony w Oxfordzie i Ottawie).

Dlaczego stadion w Łodzi będzie miał trzy trybuny? - Zamawiający zażyczył sobie, żeby zaprojektować stadion na 16,5 tys. miejsc z możliwością jego rozbudowy do 22 tys. Uznaliśmy, że lepiej, by ewentualna rozbudowa nie była nadbudową istniejących już trybun, bo to wiązałoby się ze znacznie większymi wydatkami - tłumaczył portalowi lodz.sport.pl Grzegorz Sowiński, główny projektant stadionu.

Szymon Bujalski: Chciałbym zacząć od rzeczy dla mnie najbardziej zastanawiającej - dlaczego stadion będzie miał trzy trybuny? Skąd taki pomysł?

Hanna Zdanowska: W przetargu na stadion zawarliśmy możliwość jego rozbudowy do 22 tys. miejsc. Trzy trybuny to jest to, na co miasto miało pieniądze i co jesteśmy w stanie wybudować. Istnieje jednak możliwość dobudowy czwartej trybuny, ale już opierając się na środkach zewnętrznych. Pod nią znalazłaby się przestrzeń komercyjna, którą w zamian za wybudowanie trybuny zarządzałby inwestor.

I myśli pani, że znajdzie się chętny?

- Proszę spojrzeć na mapę Łodzi. Ta część jest miasta, jest wlotem na wielkie osiedle, na którym nie ma żadnego obiektu wielkopowierzchniowego. Co najwyżej jeden czy dwa małe. Uważam więc, że ze względu na lokalizację, w tym m.in. bliskość stacji, wkrótce także tej aglomeracyjnej, te tereny są bardzo łakomym kąskiem.

Czy rozpoczęcie budowy dopiero wiosną przyszłego roku nie jest zbyt późne? Wiem, że obiekt dla Cracovii udało się wybudować w ciągu roku, ale nie można być pewnym, że w Łodzi będzie podobnie. Zdarzają się przecież opóźnienia w pracach choćby z powodu podwykonawców...

Najśmieszniejsze, najdziwniejsze i najbardziej brutalne walki MMA w historii [WIDEO]

- Wykonawcy powiedzieli jasno, że na 100 procent dotrzymają terminów. Dotychczasowe dokonania obu firm świadczą o ich fachowości i terminowości. Myślę, że to dobrze wróży. Miałabym obiekcje, gdyby to były firmy, które miały już jakieś wpadki lub gdyby były mało znane na rynku. W tym przypadku tak nie jest. Poza tym pytałam się w innych miastach, jak oceniają współpracę z tymi firmami. Nie mieli żadnych zastrzeżeń. Oczywiście zawsze coś się może wydarzyć, bo niektórych rzeczy nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Czy ewentualny upadek ŁKS-u i fakt, że np. musiałby grać od czwartej ligi, wpłynąłby na przyszłość inwestycji?

- Bez względu na przyszłość ŁKS-u stadion na pewno powstanie. Zostały podpisane umowy i nie ma możliwości niezrealizowania tej inwestycji. Wierzę jednak, że ŁKS przetrwa i na stadionie będzie miał kto grać. Poza tym trzeba pamiętać, że stadion ma powstać dopiero pod koniec 2013 roku. Do tego czasu wiele może się zmienić na lepsze. Wierzę w kibiców ŁKS-u i w to, że pomogą klubowi przetrwać. Śledzę na bieżąco zbiórkę na ŁKS i sprawdzam, jak wyglądają wpłaty.

Nie jest to zbyt pokaźna suma.

- Ale też nie jest mała. Proszę zwrócić uwagę, że to dopiero pierwszy tydzień wpłat, a przecież nie wszyscy mają pieniądze odłożone na kupce. Jako miasto mamy jeszcze jedną propozycję dla kibiców, która powinna jeszcze bardziej ich zmobilizować.

Jaka to propozycja?

- To na razie tajemnica. O wszystkim poinformujemy za jakiś czas.

Grand Prix Kobiet w Atlas Arenie! Zobacz, jakie piękne siatkarki przyjadą do Łodzi [GALERIA]