Polska i Ukraina bez sędziów głównych na Euro 2012. "Byliśmy anonimowi"

Wśród sędziów, którzy będą prowadzić mecze na Euro 2012, nie ma ani jednego Polaka. Marcin Borski będzie arbitrem technicznym. - To nie jest zaskoczenie - mówi ich szef w PZPN.
UEFA ogłosiła oficjalną listę arbitrów na mistrzostwa Europy. Sędziowie główni i ich asystenci pochodzą z 12 krajów. Nie ma jednak wśród nich ani reprezentantów organizatorów turnieju. Cztery lata temu Austria i Szwajcaria miały swoich przedstawicieli. Swoich sędziów będą mieć na Euro cztery kraje, których reprezentacje nie zagrają w turnieju. Są to Węgry, Słowenia, Turcja i Szkocja.

Polska i Ukraina na pocieszenie dostały nominacje dla sędziów technicznych i rezerwowych asystentów. Z naszych arbitrów wybrany został Marcin Borski, o którym ostatnio głośno z powodu błędu jaki popełnił w meczu ŁKS - Zagłębie Lubin. W doliczonym czasie gry podyktował rzut karny dla gości za bardzo problematyczny faul Artura Gieragi na Adamie Banasiu. - To jest słaby sędzia - komentował Piotr Świerczewski, menedżer łódzkiego klubu. Borski będzie tylko sędzią technicznym, czyli odpowiadającym za zmiany, sprawdzanie obuwia piłkarzy i pokazującym, ile minut zostało doliczonych. Podobą rolę będzie pełnił Wiktor Szwecow z Ukrainy. Rezerwowym asystentem został Marcin Borkowski z Lublina.

Dlaczego nie mamy żadnego arbitra głównego? - To nie jest dla nas zaskoczeniem, ponieważ przez ostatnie dwa lata w UEFA byliśmy całkowicie anonimowi - tłumaczy Zbigniew Przesmycki, mieszkający w Łodzi szef polskich sędziów. - Co prawda mój poprzednik Stanisław Eksztajn był kiedyś sędzią międzynarodowym, ale z powodu słabej znajomości języków nie miał przebicia w Europie. Dlatego trzeba się cieszyć z tych dwóch nominacji.

Podobne rozgoryczenie panuje na Ukrainie, która jest takiej samej sytuacji jak Polska. Tamtejsza federacja zatrudniła nawet Pierluigiego Collinę, który przez ostatni rok szkolił tamtejszych sędziów. Podobno za wielkie pieniądze, co opozycja zarzuca Hrihorijowi Surkisowi, prezydentowi tamtejszej federacji piłkarskiej. Słynny Włoch został szefem sędziów w UEFA, ale nie postawił na żadnego ze swoich ukraińskich podopiecznych. - Nie wypadało mu tak postąpić - komentuje Przesmycki.

Jeszcze nigdy Polak nie prowadził spotkania w finałach mistrzostw Europy jako sędzia główny.

Oto lista sędziów głównych: Howard Webb (Anglia), Stéphane Lannoy (Francja), Wolfgang Stark (Niemcy), Viktor Kassai (Węgry), Nicola Rizzoli (Włochy), Bjorn Kuipers (Holandia), Pedro Proenca Oliveira Alves Garcia (Portugalia), Craig Alexander Thomson (Szkocja), Damir Skomina (Słowenia), Carlos Velasco Carballo (Hiszpania), Jonas Eriksson (Szwecja), Cüneyt Cakir (Turcja). Każdy z nich będzie miał do pomocy po dwóch asystentów liniowych, tylu samo bramkowych i zastępcę.