Jest makieta stadionu miejskiego i kolejne szczegóły: "Czwarta trybuna może być budowana równolegle"

W poniedziałek w urzędzie miasta odsłonięto makietę nowego stadionu przy al. Unii. Przy okazji prezydent Hanna Zdanowska zapewniła, że są chętni do postawienia czwartej trybuny, która mogłaby być budowana równolegle z innymi. Czy tak się faktycznie stanie?
Na początku lutego władze Łodzi i konsorcjum Budus Katowice/Mostostal Zabrze podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę 16,5-tysięcznego stadionu miejskiego wraz z halą dla 3 tys. kibiców. Oba obiekty, za które miasto zapłaci 218 mln zł, mają powstać przy al. Unii do końca 2013 roku.

Największe kontrowersje wzbudził zaproponowany przez projektantów wygląd trybun. Dlaczego? Bo łódzki stadion będzie jedynym nowoczesnym obiektem w Polsce, który posiadać będzie nie cztery, ale trzy trybuny. - Na tyle miasto miało pieniędzy - tłumaczyła "Gazecie" Hanna Zdanowska.

Prezydent Łodzi zastrzegła jednak, że istnieje możliwość dobudowania czwartej trybuny, dzięki czemu pojemność stadionu zwiększyłaby się do 20 tys. miejsc. Warunek: postawi ją zewnętrzny inwestor, który w zamian mógłby zarządzać umieszczonymi pod spodem powierzchniami komercyjnymi (około 4 tys. metrów kwadratowych)

Są chętni?

Wczoraj w urzędzie miasta Zdanowska pokazała makietę przedstawiającą cały kompleks sportowy (nowy stadion i halę oraz Atlas Arenę) przy al. Unii. - Wracamy do pięknej tradycji Aleksego Rżewskiego [pierwszy prezydent Łodzi - przyp. red.], który kiedyś w tym miejscu usadowił cały kompleks dotyczący sportu miejskiego. Teraz my chcemy przedstawić, jak będzie wyglądać koncepcja zagospodarowania tego terenu już niedługo - obwieściła prezydent, po czym odsłoniła makietę i po chwili... dołożyła do niej czwartą trybunę. - Pokażemy państwu, jak łatwo ten element wpasowuje się w przestrzeń, którą projektujemy - tłumaczyła.

I dodała: - To, co jest też istotne, to fakt, że są już firmy zainteresowane tym, żeby tę czwartą, wieńczącą cały obiekt trybunę, wybudować.

Jak tłumaczyła Zdanowska, pod trybuną mogłoby zostać wybudowane niemal 100 pokoi hotelowych albo mała galeria handlowa. Prezydent liczy, że związany z tym przetarg uda się ogłosić już wkrótce. Co ciekawe, nie wyklucza rozwiązania, w którym czwarta trybuna będzie budowana równolegle z trzema pozostałymi.

Małgorzata Belta, dyrektor biura ds. inwestycji: - To możliwe. Prowadzimy rozmowy z inwestorami, którzy wyrazili wstępne zainteresowanie. Jak wiadomo rozmowy biznesowe nie są łatwe, dlatego trudno przewidzieć, kiedy się zakończą.

Są szczegóły

Przy okazji odsłonięcia makiety miasto przedstawiło również kolejne szczegóły dotyczące inwestycji przy al. Unii. Na stadionie ma się znaleźć m.in. muzeum sportu, a w jego okolicy powstanie ścieżka rowerowa. Nowy stadion zostanie połączony stałym rękawem z małą halą (przejście znajdzie się na wysokości 9,7 metra), którą dostawianym rękawem będzie można również połączyć z Atlas Areną.

- Stadion dzięki swojemu kształtowi i lekkości konstrukcji będzie wyglądał lekko i zwiewnie. Natomiast hala będzie w kolorze krwisto-czerwonym, który ma w pewien sposób "ożywić" Atlas Arenę oraz szary stadion - dodaje Belta. Jej zdaniem pierwsze prace rozbiórkowe rozpoczną się przy al. Unii już w lipcu.