Jerzy Janowicz odpadł w ćwierćfinale w Nottingham. Do awansu zabrakło niewiele

Rozstawiony z nr 2 Karol Beck pokonał Jerzego Janowicza 6:3, 6:7 (8), 7:6 (1) w ćwierćfinale challengera w Nottingham (z pulą nagród 64 tys. euro).
W pierwszym secie obaj zawodnicy długo wygrywali swoje gemy. Ostatecznie jednak Janowicz dał się przełamać rywalowi i przegrał partię do trzech. Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany i - co najważniejsze - zwycięski dla Polaka. Przyszło to mu jednak bardzo trudno. Najpierw 23-latek z łódzkiego MKT przełamał Beck na 4:2, ale po chwili rywal zrewanżował mu się tym samym. Niedługo potem Janowicz miał pierwszą okazję do zakończenia seta. Przy stanie 5:4 i serwisie Słowaka miał okazję do przełamania, ale nie dość, że jej nie wykorzystał, to jeszcze w następnym gemie sam dał się przełamać. Na szczęście Polakowi udało doprowadzić się do tie-breaka, w którym rozegrano aż 18 piłek. Niewiele brakowało, by drugi set był ostatnim, bo zanim Janowicz rozstrzygnął partię na swoją korzyść musiał bronić piłkę meczową.

Trzeci set zaczął się od trzech wygranych gemów przez Becka. Na szczęście przy wyniku 4:2 Janowicz ograł Słowaka przy jego podaniu do 0 i po chwili doprowadził do wyrównania 4:4. Polak miał okazje na przełamanie także w dwóch kolejnych gemach serwisowych rywala, ale nie wykorzystał w nich żadnej z czterech szans. Samemu zaś spokojnie utrzymywał własne podanie, co oznaczało, że do wyłonienia zwycięzcy meczu będzie potrzebny kolejny tie-break. W nim zdecydowanie lepszy był Słowak, który pierwszy punkt stracił przy prowadzeniu 5:0.

Ćwierćfinał turnieju w Nottingham to kolejnym udany występ Janowicza w ostatnich miesiącach. W swoich ostatnich występach 23-latek osiągnął ćwierćfinał challengera w Tunisie, wygrał silnie obsadzony challanger w Rzymie (po drodze pokonując trzech zawodników z pierwszej setki rankingu), a przed tygodniem osiągnął półfinał challangera w Prościejowie, gdzie wygrał m.in. z 61. w rankingu Stevem Darcisem.

Dobra wyniki w 2012 roku dały Janowiczowi spory awans w klasyfikacji. W ciągu ostatnich czterech miesięcy tenisista łódzkiego MKT przesunął się z 240. na 139. pozycję, najwyższą w dotychczasowej karierze. Już teraz można być jednak pewnym, że w najbliższym notowaniu Janowicz zanotuje kolejny awans.