Urząd Marszałkowski odpowiada ws. Pucharu Davisa: Nie wiadomo nam nic o deklaracji

Urząd Marszałkowski przysłał do ?Gazety? i Łódź.sport.pl wyjaśnienie ws. zaplanowanego za dwa tygodnie meczu Pucharu Davisa.
W połowie września Polacy zmierzą się w Łodzi z Białorusią, a stawką pojedynku będzie awans do grupy I Strefy Euroafrykańskiej. W piątkowej "Gazecie" i na Łódź.sport.pl napisaliśmy:

"Tak jak kibice z niecierpliwością mogą wyczekiwać walki tenisistów, tak samo powody do zdenerwowania mają organizatorzy. W tym przypadku przyczyna jest jednak zupełnie inna. Przy planowaniu budżetu imprezy, który wyniósł ponad 300 tys. zł, uwzględniono bowiem 100 tys. zł z urzędu marszałkowskiego. Taką deklarację złożyły władze województwa. Przy rozstrzyganiu konkursu na dofinansowanie urząd przekazał jednak na organizację Pucharu Davisa o ponad 40 tys. zł mniej. - Wnioskowana kwota mogła być wyższa, ale jury konkursowe postanowiło przyznać na ten cel 57 tys. zł - tłumaczy Dariusz Klimczak z zarządu województwa łódzkiego."

Kilka godzin po publikacji tekstu do naszej redakcji przyszło wyjaśnienie Urzędu Marszałkowskiego. Oto jego pełna treść:

Redaktor Szymon Bujalski w tekście pt. "Dziura w Pucharze Davisa" "Gazeta" 31 sierpnia 2012 roku napisał, że Urząd Marszałkowski na organizację imprezy zadeklarował 100 tys. zł., a przekazał o ponad 40 tysięcy mniej. Nie wiadomo nam nic o deklaracji, która ponoć miała opiewać na sumę 100 tys. złotych.

Przekazanie środków na organizację Drużynowych Mistrzostw Świata w Tenisie Mężczyzn mogło być możliwe jedynie w formie dotacji udzielonej w ramach III otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Województwa Łódzkiego w obszarze kultury fizycznej i sportu w 2012 r. W ramach konkursu realizowane były dwa zadania:

1. promocja sportu poprzez wspieranie organizacji zawodów międzynarodowych na terenie województwa łódzkiego,

2. upowszechnianie i wspieranie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz uczestnictwa osób starszych w życiu społeczno-rekreacyjnym.

Całkowita kwota na realizację wszystkich zadań w ramach tego konkursu wynosiła 102 tys. zł. W konkursie wpłynęło 30 ofert. Komisja konkursowa pozytywnie oceniła 6 ofert. Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 7 sierpnia w

sprawie: rozstrzygnięcia trzeciego otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Województwa Łódzkiego w obszarze kultury fizycznej i sportu w 2012 r. zostało przyznanych 6 dotacji. Polski Związek Tenisa (organizator meczu Polska - Białorusi w ramach "Davis Cup By Paribas") otrzymał 57 020 zł co stanowi ponad 50 % całości środków przewidzianych w konkursie. Reszta środków została rozdysponowana dla pozostałych pięciu oferentów pozytywnie zaopiniowanych przez komisję konkursową.

 Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.