Na mistrzostwach świata w Super Enduro pojedzie... Tomasz Gollob!

Nie tylko Tadeusz Błażusiak będzie gwiazdą zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw świata w Super Enduro. 8 grudnia w łódzkiej Atlas Arenie ścigać się będzie także Tomasz Gollob!
Mistrzostwa świata w Super Enduro po raz pierwszy zawitały do Łodzi rok temu, a zmagania najlepszych motocrossowców globu oglądało ok. 8 tys. osób. Przed rokiem prawdziwą furorę zrobił w Atlas Arenie Tadeusz "Taddy" Błażusiak, który wygrał łódzkie zawody w wielkim stylu.

Rok później kibice ponownie będą mogli zobaczyć Błażusiaka i resztę światowej elity, ścigającą się po niezwykle trudnym torze ułożonym m.in. z wielkich głazów, trudnych podjazdów i przeszkód z wodą. 8 grudnia w Atlas Arenie zostanie rozegrana pierwsza runda mistrzostw świata.

Niezwykle ciekawie zapowiada się także wyścig gwiazd, w którym wystąpi m.in. Tomasz Gollob. Słynny żużlowiec z chęcią skorzystał z możliwości ścigania się w motocrossie, z którego - jak sam opowiada - się wywodzi. - Lubię to robić, nie sprawia mi to kłopotu, wywodzę się z motocrossu, w którym jeździłem w latach 80. i 90. Tylko przez to, że nie jeździłem zawodowo na crossie, ta przerwa była taka długa. Start w Łodzi będę traktować jako totalną zabawę i przygodę - mówił Gollob w jednym z wywiadów.

Oprócz najlepszego polskiego żużlowca na starcie w wyścigu gwiazd pojawią się m.in. legendy polskiego off-roadu. W jednej linii obok Golloba stanie uczestnik Rajdu Dakar, wielokrotny mistrz Polski w kilku offroadowych dyscyplinach Wojciech Rencz, wicemistrz świata enduro Andrzej Tomiczek i zdobywca wielu tytułów w cyklach mistrzostw Polski, Europy i świata - Ryszard Augustyn.

Wyżej wymieniona trójka motocyklistów to 50 proc. mistrzowskiego składu reprezentacji Polski z Zespołowych Mistrzostw Świata Enduro z 1993 roku. Wówczas, wspólnie z Markiem Dąbrowskim, Maciejem Wróblem i Wiktorem Iwańskim Polacy zdobyli złoto!

Czym jest Super Enduro

Super Enduro to rodzaj wyścigów motocyklowych łączących w sobie cechy nieco bardziej popularnych zawodów typu motocross z trudną i wyczerpującą dyscypliną, jaką jest enduro. Motocross to dynamiczne wyścigi, które organizowane są na krótkich, zamkniętych, specjalnie przygotowanych torach. W przeciwieństwie do wyścigów szosowych, motocross odbywa się na podłożu ziemnym. Z kolei trasy rajdów enduro biegną zarówno po zamkniętych sekcjach, jak i po drogach publicznych. Odcinki zamknięte zwane są próbami i wyróżniają się tym, że na ich trasie umieszczonych jest wiele trudnych technicznych przeszkód.

Super Enduro łączy najlepsze cechy obu dyscyplin. Zawodnicy ścigają się po zamkniętym, krętym torze, pełnym najróżniejszych przeszkód. Do ich budowy wykorzystywane są niejednokrotnie ogromne głazy, drewniane bele czy kolejowe podkłady. Niemal tradycją są pełne błota baseny, z dodatkiem śliskich kamieni czy drewnianych progów.