Mistrzostwa świata w super enduro coraz bliżej. Polska vs reszta świata

Już za niespełna dwa tygodnie w łódzkiej Atlas Arenie zostanie rozegrana pierwsza runda mistrzostw świata w super enduro. Największą gwiazdą zawodów będzie oczywiście Tadeusz Błażusiak, ale startujących Polaków będzie znacznie więcej.
8 grudnia światowa czołówka motocrossowców po raz kolejny zawita do Atlas Areny. Faworytem mistrzostw świata będzie Tadeusz Błażusiak, który przed rokiem zdominował zawody. "Taddy" nie będzie jednak jedynym reprezentantem naszego kraju. Jak zapowiadają organizatorzy, swój udział zapowiedziało kilku innych znakomitych zawodników.

Obok Błażusiaka jednym z najbardziej doświadczonych Polaków w tego typu zawodach będzie Paweł Szymkowski, aktualny mistrz Polski enduro w klasie E2/E3 i czwarty zawodnik w Europie. Kolejnym Polakiem będzie Łukasz Kurowski, którego start to niemała niespodzianka. Popularny "Qurak" jest jednym z najbardziej rozpoznawanych zawodników off-roadowych w naszym kraju. Niemniej kojarzony jest przede wszystkim z motocrossem i cross country, czyli z dyscyplinami, w których startuje w ostatnich latach. Trzeba jednak zaznaczyć, że Kurowski jest bardzo doświadczonym zawodnikiem enduro. W jego dorobku jest między innymi sześć tytułów mistrza Polski, kilka tytułów wicemistrza Europy i siedem startów w Zespołowych Mistrzostwach Świata Enduro.

- Bardzo się cieszę, że wreszcie będę mógł wystartować w tej młodej dyscyplinie. Mam nadzieję, że pokażę się z jak najlepszej strony i uda mi się powalczyć o wysokie miejsca. Od kilku tygodni trenuję na innym motocyklu, którym ścigałem się przez ostatnie lata. Wprawdzie mój motocykl nie jest motocyklem fabrycznym, ale zastosowałem w nim kilka modyfikacji, żeby ułatwić sobie jazdę. Chciałbym dobrze pojechać i liczę na wsparcie kibiców - mówi Kurowski.

Udział w zawodach zapowiedzieli również najlepsi zawodnicy tegorocznego cyklu Pucharu Polski Super Enduro, czyli Karol Ceremuga, Jakub Kucharski, Tomasz Zych, Michał Pyzowski, Wojciech Kozłowski i Kewin Pieprzak.

Czym jest super enduro?

Super enduro to rodzaj wyścigów motocyklowych łączących w sobie cechy nieco bardziej popularnych zawodów typu motocross z trudną i wyczerpującą dyscypliną, jaką jest enduro. Motocross to dynamiczne wyścigi, które organizowane są na krótkich zamkniętych, specjalnie przygotowanych torach. W przeciwieństwie do wyścigów szosowych motocross odbywa się na podłożu ziemnym. Z kolei trasy rajdów enduro biegną zarówno po zamkniętych sekcjach, jak i po drogach publicznych. Odcinki zamknięte zwane są próbami i wyróżniają się tym, że na ich trasie umieszczonych jest wiele trudnych technicznych przeszkód.

Super enduro łączy najlepsze cechy obu dyscyplin. Zawodnicy ścigają się po zamkniętym, krętym torze, pełnym najróżniejszych przeszkód. Do ich budowy wykorzystywane są niejednokrotnie ogromne głazy, drewniane bele czy kolejowe podkłady. Niemal tradycją są pełne błota baseny, z dodatkiem śliskich kamieni czy drewnianych progów.