Sport.pl

Orła cień, czyli co prezydent Hanna Zdanowska ogłosi na temat stadionu po długim weekendzie?

Bartłomiej Derdzikowski
02.05.2013 , aktualizacja: 01.05.2013 17:53
A A A
Stadion Orła Łódź

Stadion Orła Łódź (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

Kolejny zwrot akcji w serialu ?Stadion dla Łodzi?. Najnowszy pomysł władz miasta to budowa wspólnego obiektu dla Widzewa i ŁKS-u na terenach Orła przy ul. 6 Sierpnia, chociaż jeszcze niedawno było to absolutnie wykluczone. I jak wszystkie poprzednie pomysły rządzących w tej kwestii, i ten budzi wielkie kontrowersje. Ten serial długo się nie skończy...
Łódź jest jedynym miastem w Polsce, które w pierwszej dziesiątce tabeli wszech czasów ekstraklasy ma aż dwie drużyny piłkarskie. I jedynym z dużych miast, które nie dorobiło się jeszcze stadionu z prawdziwego zdarzenia. W Łodzi od lat straszą dwa piłkarskie skanseny.

Nowy obiekt (a nawet obiekty, po jednym dla każdego klubu) władze miasta obiecują od lat. Ale nie budują. Są za to mistrzami w przeciąganiu sprawy.

Kolejny termin ogłoszenia decyzji w sprawie stadionu wypada po długim weekendzie. Już w poniedziałek z magistratu wyciekła jednak informacja, że prezydent Hanna Zdanowska szykuje wielką niespodziankę - ma ogłosić budowę kompleksu sportowego ze stadionem piłkarskim w roli głównej przy ul. 6 Sierpnia (tuż przy al. Włókniarzy), gdzie swoje ligowe mecze od lat rozgrywają żużlowcy Orła Łódź. To naprawdę duża niespodzianka, bo od dawna Zdanowska i jej współpracownicy przekonywali, że w mieście poza al. Unii nie ma miejsca, gdzie mógłby stanąć nowy stadion. Z różnych powodów wykluczyła Brus, Henryków, Start i... Orzeł. "Orzeł ma kilka działek, które mają nieuregulowany stan prawny. I tam stadion jest także wykluczony" - przekonywała niedawno w wywiadzie dla "Dziennika Łódzkiego". Tyle że w końcu, po prawie dwóch i pół roku od wygranej Zdanowskiej w wyborach prezydenckich, urzędnicy to sprawdzili. Okazało się, że owszem, przy 6 Sierpnia część terenu należy do skarbu państwa, ale nie powinno być większego problemu z przejęciem go przez miasto. I tak oto legła w gruzach broniona od miesięcy przez Zdanowską i jej współpracowników wersja, że "nie ma w granicach administracyjnych miasta odpowiedniego terenu na budowę stadionu".

Jak dowiedziała się "Gazeta", nowy plan zakłada wybudowanie na Orle dwóch stadionów. Jednego dla piłkarzy ŁKS-u i Widzewa, na ponad 20 tys. miejsc z możliwością rozbudowy, oraz drugiego, o wiele mniejszego, tuż obok, dla żużlowców Orła. Tereny przy al. Unii, gdzie przez wiele lat swoje mecze rozgrywali piłkarze ŁKS-u, miałyby zostać sprzedane, a te przy al. Piłsudskiego, gdzie swój stadion ma dziś Widzew, przekazane klubowi Sylwestra Cacka. Szef Widzewa mógłby postawić tam np. hotel albo galerię handlową, a zyski przekazywać na utrzymanie drużyny. Takie rozwiązania zakładają najnowsze plany magistratu.

Co na to kluby? Wygląda na to, że o lokalizacji nowego obiektu piłkarskiego na Orle ich szefowie dowiedzieli się z mediów.

W ŁKS-ie, gdzie po upadku drużyny rozpoczęto właśnie budowę nowej, wciąż chcą stadionu przy al. Unii. Szefowie klubu poinformowali we wtorek, że gotowa jest go tam zbudować firma Mosty Łódź. Projekt leży już w magistracie, pieniądze w urzędzie też czekają, bo niedawno stadion przy al. Unii budowało konsorcjum Mostostal/Budus. Tyle że upadło i prace przerwano.

A Widzew? Tam niezmiennie chcą, by drużyna grała przy al. Piłsudskiego. Kibice może i zgodziliby się na stadion gdzie indziej (choćby przy ul. Pryncypalnej), ale tereny Orła na pewno nie są dla nich miejscem neutralnym. To rzeczywiście bardzo blisko ŁKS-u. Szefowie klubu sprawy nie komentują, bo wiedzę też mają tylko z gazet.

Wątpliwości jest zresztą znacznie więcej. Czy na Orle pomieściliby się piłkarze dwóch klubów, a jeszcze żużlowcy i być może rugbiści Budowlanych, którzy przecież też gdzieś muszą grać? Na jakich zasadach miasto miałoby przekazać tereny przy al. Piłsudskiego Widzewowi? Sylwester Cacek chciał tego wiele miesięcy temu, przekonywał, że ma firmy, które wybudują tam stadion i część komercyjną bez wkładu miasta, ale w magistracie kategorycznie odmówili. Teraz mieliby zmienić zdanie?

Na pewno nie pierwszy raz, bo robili to w ostatnich latach wielokrotnie. W 2011 roku "Gazeta" apelowała o wybudowanie jednego stadionu dla obu klubów na neutralnym terenie. W urzędzie poproszono o radę ekspertów. Ci poparli ten pomysł, ale i tak ich nie posłuchano. Zdecydowano o budowie przy al. Unii, czyli na "ziemi ŁKS-u", tuż przy Atlas Arenie. Teraz, ponad dwa lata później, władze Łodzi znów poważnie rozważają plan z przeszłości, pojawił się Orzeł. - Ale moim zdaniem prezydent Zdanowska wciąż nie wie, co zrobić, do żadnej opcji nie ma 100-procentowego przekonania. Jej bliscy współpracownicy namawiają ją do budowy stadionu na ŁKS-ie, inni w urzędzie przekonują ją do Orła, ale są też tacy, którzy uważają, że Widzew powinien dostać stadion u siebie. Ja sam nie poprę budowy przy 6 Sierpnia i myślę, że większość radnych też tego nie zrobi - mówi jeden z ważnych polityków Platformy Obywatelskiej.

W poniedziałek rano Zdanowska ma się spotkać ze swoimi partyjnymi kolegami, a później także z radnymi. Następnie musi coś ogłosić mieszkańcom Łodzi. Stadion na Orle? Przy al. Unii? Dwa obiekty, w tym jeden przy al. Piłsudskiego? Teoretycznie wszystkie opcje wciąż są możliwe. Niedawno grupa kibiców Widzewa poprosiła władze miasta o stadion na Marsie i w internecie żartują, że i tej opcji nie można całkowicie wykluczyć. Nie w Łodzi...

O stadionach w Łodzi czytaj też na Facebooku Łódź.sport.pl i na blogach: Szymona Bujalskiego i Bartłomieja Derdzikowskiego

Zobacz także
 • 1
 • 5
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • glos_w_wyborach

  Oceniono 118 razy 72

  * Miasto ma budować stadion dla nieistniejącego obecnie ŁKSu bo paru kibiców mamy kaprys i chce zrobić to za publiczne pieniądze?
  * Czy nowy przy al. Piłsudskiego nie może być stadionem dla wszystkich łódzkich drużyn?
  * Czy trawa na al. Piłsudskiego będzie inna niż przy al. Unii czy na Orle? Czy poparzy nogi ełkaesiakom, którzy będą grali w tym miejscu?

  NOWY STADION MIEJSKI POWINIEN POWSTAĆ NA WIDZEWIE!

 • wassercug_fajwel

  Oceniono 91 razy 61

  "Widzew wychodzi z kolejnego zakrętu w drodze po stadion. Jego lokalny rywal dawno już wyleciał z trasy, ale okazuje się, że dla obserwatorów i sędziów wyścigu może nie mieć to większego znaczenia. Swoim zwyczajem i na swoich specyficznych zasadach rozumienia "fairplay" rywal podstawia sobowtóra podwiezionego autobusem. Jakby oszustwa było mało próbuje wysadzić klona z kilkunastominutową przewagą nad jedynym graczem w stawce. 10 marca br. drużyna piłkarska ŁKS przestała istnieć. Paradoksalnie, a życie potrafi być złośliwe, zbiegło się to z deklarowanym terminem ogłoszenia przez Prezydent Łodzi p. Zdanowską "decyzji stadionowej". Terminu oczywiście nie udało się dotrzymać, bowiem rzeczywista rzeczywistość przerosła rządzących. Za jednym zamachem "obiektywni" urzędnicy z PO utracili WSZYSTKIE argumenty za budową stadionu na al. Unii. Powstało zamieszanie, ale jednocześnie podkręcono obroty maszynom, które i na co dzień nie próżnują. Uznano zatem, że jeśli takie są fakty to ... tym gorzej dla faktów. Rozpoczęło się mozolne kreowanie rzeczywistości, "tworzenie" argumentów, których nagle zabrakło. "Wyprodukowano" zatem:
  - sondaż z właściwymi wynikami
  - "List intencyjny" w sprawie budowy stadionu
  - zawiązano wreszcie nowe stowarzyszenie, podstawiając ułomnego sobowtóra nerwowo wyczekiwanego.
  Układanka znów zaczęła być cała:
  - jest klub i kogo to obchodzi, że B-klasowy
  - jest "chętny" do budowy stadionu i kogo to obchodzi, że tylko na papierze
  - łodzianie też są "za" i kogo to obchodzi, że głos ten został uzyskany na bazie bezwartościowego sondażu
  Można zacząć zatem temat od nowa.
  Tak Robotniczy Towarzysze Sportowi kreuje się świat, w którym żyjecie. Tak robi się Was "na szaro" udowadniając, że białe jest czarne i na odwrót. Tylko wy możecie zburzyć ten nieprawdziwy obraz. Tylko Wasz głos obali mit mozolnie sklejany z rozbitej platformersko-ełkaesowej mozaiki.
  Już od dziś stale, namolnie, merytorycznie możecie dać wyraz swojemu niezadowoleniu zadając pytania komu trzeba i gdzie trzeba. Drążcie, dopytujcie, nie zostawiajcie pytań bez odpowiedzi.
  Czy Twój lokalny polityk PO poznał już Twoją opinię nt. swojej partii?
  Czy profile prominentów PO na FB, Twiterze innych portalach społecznościowych "zapaskudziły" już niewygodne pytania i żądania odpowiedzi?
  Czy Twoi bliscy, znajomi już wiedzą na czym polega mechanizm kreowania rzeczywistości? Czy rozumieją, że nie tylko Widzew jest robiony "na szaro"? Czy wiedzą, że tak wygląda ich codzienność.
  Pora podnieść głowę Widzewie! Pora się budzić!"

 • mondocane9

  Oceniono 84 razy 58

  Zdanowska ze swoją świtą przy poparciu POsła "matematyka" Biernata dalej kpi z Widzewa ...
  Stadion w "neutralnym" miejscu, kilkaset metrów od obecnego stadionu ŁKS tego nawet nie trzeba komentować.
  Czy Tusk nie widzi że przez "prywatne interesy" POlityków jego partii, ludzie mają dość takiej niekompetentnej, aroganckiej i bezczelnej władzy i nigdy już nie zagłosują na partię, której przedstawicielami są takie osoby jak Zdanowska czy Biernat?

 • obiektywnymyslacy

  Oceniono 55 razy 43

  Zdanowska tereny Orał to jest neutralny teren??? Tereny Łodzianki też sa neutralne? Kolejny żałosny pomysł żałosnej pani!!! Przez to że non stop zmienia zadnie zaprzeczając swoim pomysłom jest skrajnie niewiarygodna!!! Mówi to co chce to co jej pasuje już chyba NIKT nie traktuje jej poważnie!!! Co za kompromitacja władzy przez tą panią !!! Jest żałosna!!!! Neutralny teren to teren STARTU i budowa stadionu to jedyne wyjście żeby klub nie sprzedał terenów pod budowę bloków!!! Ale budowa blisko ŁKSu to gwarancja że będzie można na boku zarobić ! Kenig dzięki Biernatowi i Zdanowskiej odbije sobie stratę na ŁKSie (juz raz Biernat pomógł Kenigowi "przy orlikach" nawet byli głównymi bohaterami programu "SUPERWIZJER") superwizjer.tvn.pl/aktualnosci,984,n/orliki-polskie-eldorado,40782.html

 • sl8er

  Oceniono 32 razy 28

  Trawestując Franza Maurera - W każdym normalnym kraju te s...ny byłyby już politycznym ścierwem. Ale nie tutaj, bo to jest Polska właśnie. Mam nadzieję, że już niedługo... Wyjaśnimy sprawy "orlików", cichych dotacji ze spółek miejskich, "ankiet" na koszt podatników z opłaconym z góry wynikiem, świadomie utraconych, bez próby odzyskania, milionów z miejskiej kasy wpakowanych w sagę o nazwie "ratowanie łksu".

  HANNO - MY PAMIĘTAMY!

 • billshankly

  Oceniono 36 razy 26

  Nucąca,rano,przy goleniu,Zdanowska do syna :
  ,,Widziałam Orła cień
  Do góry wzniósł się niczym wiatr,
  Łks to jest twój świat,
  Na stole tańczę w świetle dnia" :)
  p.s
  Stadion dla Widzewa Łódzkiego tylko na al.Piłsudskiego!!!

 • roosevelt5

  Oceniono 24 razy 22

  Jak widać wladze naszego miasta najwyraźniej łowić ryby w mętnej wodzie.
  Opcja stadionu przy Al. Unii z doświadczenia jest zla ze względu na sąsiedztwo hm...przez ściane Atlas Areny.
  Teraz wpadli na pomysł aby był stadion w sąsiedztwie przez ściane z stadionem żużlowym i bliskiej odległości od Atlas Areny.
  To jak z własnej woli wejść z deszczu pod rynne.
  Gratuluję pomysłu.
  Pomysł godny ... Pinokia.

 • mmassive

  Oceniono 16 razy 14

  Władze Łodzi nie są w stanie doprowadzić do końca budowy małego obiektu sportowego na Stokach (ul. Potokowa), a Wy chcecie, żeby zbudowano obiekty na miarę Ekstraklasy?

  futbolnaperypetiach.blox.pl/2012/08/Boisko-budowane-dluzej-niz-areny-na-Euro.html
  Na razie odbywa się żonglerka miejscami, byle do kolejnych wyborów, wtedy się znowu coś obieca, a kibice i tak na wybory nie chodzą. W najlepszym razie jeden stadion zostanie zamieniony w dziurę w ziemi, rozpisze się przetarg, wybierze NAJTAŃSZY, potem będzie opóźnienie spowodowane odwołaniami, następnie firma zwycięska nie będzie w stanie zrealizować warunków przetargu i zamiast boiska będzie ruina, którą następnie "z braku możliwości rewitalizacji" sprzeda się developerom/hipermarketom/parkingowym.

 • swistak336

  Oceniono 18 razy 12

  Niech Zdanowska lepiej ogłosi likwidację buspasów na Kopcińskiego i dymisję szaleńców, którzy nakazali zablokowanie tej trasy przelotowej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Łódź - Wyniki/Terminarz wydarzeń

»