Atlas Arena, stadion, trzy boiska treningowe, hala, a nawet korty tenisowe - tak ma wyglądać centrum sportu przy al. Unii

Miasto przedstawiło szczegóły centrum sportu, jakie ma powstać przy al. Unii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przetarg na budowę trybuny i małej hali zostanie rozpisany już w czerwcu.
We wtorek prezydent Hanna Zdanowska ogłosiła, że miasto przeznaczy 170 mln zł na budowę stadionu przy al. Piłsudskiego, a przy al. Unii postawi trzy boiska treningowe oraz stadion z jedną trybuną z możliwością jego dalszej rozbudowy. W czwartek poznaliśmy szczegóły planu magistratu dotyczące tej drugiej inwestycji. Na konferencji prasowej przedstawili je Wojciech Rosicki, dyrektor departamentu, prezydent oraz Małgorzata Belta, dyrektor biura ds. inwestycji.

- Przede wszystkim zależy nam na budowaniu ŁKS i stworzeniu takich warunków, żeby klub mógł wrócić do najwyższej ligi. Drugi, może nawet ważniejszy cel, to stworzenie miejsca, gdzie łódzka młodzież będzie mogła rozwijać się sportowo - mówi Rosicki. Jak tłumaczył, w zamyśle przy al. Unii ma powstać centrum sportu, w ramach którego oprócz stadionu powstaną mała hala, trzy boiska treningowe, a także zachowane zostaną korty ziemne. - Będzie to największe centrum sportowe w Łodzi, a podejrzewam, że również w regionie, na którym będzie mogła grać bardzo duża liczba drużyn młodzieżowych - dodaje Rosicki.

- Cały proces inwestycyjny będzie podzielony na etapy - tłumaczy Belta. - W pierwszym będziemy budowali halę [ma powstać do lipca 2014 r.] do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz boisko z trybuną zachodnią (od strony Atlas Areny) wraz z całym zapleczem [ma powstać do MŚ w siatkówce w 2014 r.]. Wyburzymy też trzy trybuny na obecnym stadionie, ale zostawimy tę od strony al. Unii, która będzie mogła pomieścić 6 tys. miejsc. Dzięki temu będzie możliwe prowadzenie na tym obiekcie dalszych rozgrywek. W kolejnym etapie rozbierzemy istniejący stadion, na którym powstaną trzy boiska treningowe. Nawierzchnia na jednym z nich oraz na boisku głównym będzie trawiasta, a dwa pozostałe będą ze sztuczną murawą. W ostatnim etapie przewidujemy dostawianie kolejnych trybun.

Jak tłumaczy Rosicki, taką propozycję prezydent przedstawi w piątek klubom radnych, które podejmują decyzje w zakresie inwestycji i zmian w budżecie. Nie oznacza to jednak, że takie zmiany dla inwestycji przy al. Unii będzie trzeba wprowadzać. - Chciałbym zaznaczyć, że w tym przypadku inwestycja może powstać na bazie obecnych zapisów budżetowych, bo takie centrum w budżet jest już wpisane. Jeśli będzie więc zgoda co do kierunku, to prawdopodobnie w czerwcu będziemy mogli ogłosić przetarg na rozpoczęcie prac - tłumaczy Rosicki.

Belta nie jest w stanie powiedzieć, ile kosztowałaby cała inwestycja. - Na pewno jednak zmieścimy się w obecnym budżecie - zapewnia. Dodaje, że najbliższy przetarg dotyczyć będzie zarówno budowy hali, jak i trybuny. - Ta trybuna jest dokładnie w obrysie projektu, który był przewidziany przy al. Unii. To dokładnie to samo miejsce i ta sama objętość - podkreśla Rosicki. Czy miasto może sobie wybrać z projektu, że zbuduje najpierw tylko jedną trybunę, a nie wszystkie trzy, jak zakładano wcześniej? - Może, bo to ten sam projekt. Będzie on tylko po prostu podzielony na etapy - odpowiada Belta.

Więcej o stadionie na blogach Szymona Bujalskiego i Bartłomieja Derdzikowskiego.