List intencyjny ws. centrum sportu podpisany. Co to da ŁKS? [SZCZEGÓŁY + ZDJĘCIA]

Pozostałe trzy trybuny stadionu przy al. Unii zostaną zbudowane po awansie ŁKS do pierwszej ligi - to najważniejsza informacja z listu intencyjnego w sprawie budowy centrum sportu, który wczoraj podpisały władze Łodzi i szefowie ŁKS. Co jeszcze nowego wiadomo o inwestycji?
W czerwcu miasto ogłosiło przetarg na budowę za 126 mln zł małej hali i boiska piłkarskiego z jedną trybuną. Wczoraj w siedzibie UMŁ podpisano list intencyjny, w którym zawarto dalsze plany. Parafowali go prezydent Hanna Zdanowska oraz Tomasz Salski i Wiesław Pokrywa z zarządu ŁKS.

List podpisano ponad miesiąc po zadeklarowanym terminie. Powodem były przeciągające się rozmowy prawników oraz starania, by treść listu była wiarygodna. - Dla mnie najważniejsze jest to, żeby to był faktycznie list intencyjny i drogowskaz dla kolejnych prac, a nie coś, co można by nazwać chwilowym zażegnaniem konfliktu - tłumaczy Zdanowska.

Do końca tego roku ma się zakończyć budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Minerskiej, a do 31 października ma być zamontowany parkiet w hali przy ul. Skorupki, gdzie przeniosą się koszykarki i siatkarki.. Do 15 października 2014 r. miasto ma rozpisać przetarg na budowę trzech boisk treningowych przy al. Unii.

Dokończenie budowy 20-tysięcznego stadionu będzie uzależnione od wyników ŁKS. Według deklaracji miasta przetarg na trzy pozostałe trybuny zostanie rozpisany w przeciągu pół roku od awansu drużyny do I ligi. Inwestycja miałaby być ukończona w ciągu trzech lat od momentu podpisania umowy z wykonawcą. - Dla nas najważniejsze zapewnienie na tę chwilę dotyczy bazy sportowej dla młodzieży. Chcemy odtworzyć i rozwijać szkolenie w naszym klubie, a drużyny seniorskie opierać na wychowankach - zapowiada Salski.

Władze Łodzi nie były w stanie odpowiedzieć, jaki jest koszt zbudowania trzech trybun. Wiadomo za to, że wpływu na decyzję nie będzie miała frekwencja na meczach ŁKS.

List intencyjny nie ma mocy sprawczej i w przypadku niedotrzymania zobowiązań żadnych prawnych konsekwencji nie będzie.

Mimo wszystko poznaliśmy to, co najważniejsze, czyli kolejne terminy. Najbliższy to 5 sierpnia. Do tego dnia można składać oferty na budowę hali i boiska z trybuną. Według Zdanowskiej rozstrzygnięcia można się spodziewać w połowie września, a rozpoczęcia prac - na początku października. - Wykonawca będzie musiał bardzo szybko wejść na plac budowy, żeby konieczne prace ziemne zakończyć przed zimą. To jedyna szansa, żeby zdążyć z budową hali przed MŚ w siatkówce - dodaje prezydent.

Więcej o stadionach na Realiście, blogu Szymona Bujalskiego.