Sport.pl

"Ty Żydzie", czyli kibolski problem nie do rozwiązania" [BLOG]

"Używanie słowa "Żyd" jako obraźliwe jest powszechne i uchodzi wręcz za normę społeczną. Często nie widzi się w tym nic złego, a tym bardziej - antysemickiego. Dlatego też widoczny na zdjęciu chłopczyk, któremu zaproponowano grę "rzut w Żyda", traktuje to jako śmieszną zabawę" - pisze na swoim blogu Szymon Bujalski, dziennikarz "Wyborczej" i lodz.sport.pl
"W ostatnich dniach poznaliśmy najnowszy ranking Centrum Szymona Wiesenthala. Największa na świecie organizacja walcząca z antysemityzmem w dziesiątce największych obelg pod adresem Żydów z 2013 r. umieściła "zabawę" kiboli ŁKS z lutowego turnieju w hali przy al. Unii. Za 2 zł uczestnicy imprezy mogli zagrać w "Rzut w Żyda" i trzykrotnie rzucić gwiazdką ninja w kukłę ubraną w strój Widzewa. Za swój bezmyślny pomysł trafili na listę z m.in. radykalną prawicową partią węgierską Jobbik, irackim duchownym, który powiedział, że Allah wybrał Żydów, by byli najbardziej nędznym ze wszystkich ludzi, a Hitlera, by ich zabić, czy też uczniami z miejscowości w Pine Bush (w stanie Nowy Jork), którzy wrzucali swoich żydowskich rówieśników do śmieci, rysowali na ich twarzach swastyki i bili kijami hokejowymi. Na czele rankingu jest za to duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei (...). Łódź - dzięki kibolom ŁKS-u - znalazła się obok nich wszystkich" - pisze na blogu Realista Bujalski.

I dodaje: "Żeby nie było niedomówień - antysemickie zachowania nie dotyczą tylko kiboli ŁKS-u, którzy nazywają Widzew "Żydzewem". Dotyczą także kiboli Widzewa, którzy nazywają ełkaesiaków "pejsami", a przy wejściu do swojego sklepiku mieli napis "Żydom wstęp wzbroniony" (o czym zresztą również napisaliśmy). I wreszcie dotyczy także kiboli z Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy innych polskich miast, którzy w meczach z łódzkimi zespołami najchętniej śpiewają o posyłaniu Żydów do Auschwitz, a jeszcze lepiej - do gazu".

Bujalski zwraca uwagę, że Łódź tak bardzo kojarzona jest z Żydami ze względu na historię, bo w czasach przedwojennych była miastem wielokulturowym, a Żydzi byli pod względem liczebności drugą narodowością w mieście. "W myśleniu kiboli największym paradoksem jest to, że oba kluby mieszkańcom o żydowskim pochodzeniu zawdzięczają bardzo wiele. Założycielami ŁKS-u byli m.in. Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg, a pierwszym prezesem Ryszard Winter, pochowany na cmentarzu żydowskim. W latach 20. ubiegłego wieku jednym z głównych sponsorów był z kolei Maurycy Poznański, syn bodaj największe łódzkiego fabrykanta o jakże wymownym imieniu - Izrael. (...) I czy coś to zmienia, coś w tym złego? Oczywiście, że nie" - podkreśla dziennikarz.

Jego zdaniem dla kiboli nazwanie kogoś w obraźliwym tonie Żydem nie jest oznaką antysemityzmu. "To po prostu kolejna obelga, taka sama jak wszystkie inne. A może i jeszcze gorsza. Świadczy to jedynie o ich ogromnej niewiedzy o historii własnych klubów, ignorancji bądź po prostu bezmyślności" - uważa. Dodaje, że w ramach walki z tego typu zjawiskami powinno się ścigać i karać winnych, a także edukować. Zwraca również uwagę na świadomość. "Przecież nie każda taka osoba to stereotypowy łysy drab w dresach. Nie można też zakładać, że każdy jest antysemitą w najgorszym tego słowa znaczeniu. Na derbach Łodzi do przyśpiewki "kto nie skacze ten z Żydzewa" podskakuje prawie cały stadion. Wszyscy są antysemitami i kibolami? (...) Czy 12-letni młody widzewiak piszący na murze ŻKS naprawdę jest zwolennikiem Hitlera, a na dobranoc czyta "Mein Kampf"? Czy Michał Figurski mówiąc o "Żydzewie" i Marek Chojnacki, skacząc do wspomnianej przyśpiewki, też są pełnymi nienawiści do Izraela nacjonalistami? Ilu z nas powiedziało do kogoś "Ty Żydzie" w formie żartu choć raz w życiu?" - pyta dziennikarz.

Cały wpis na blogu Szymona Bujalskiego - Realista.

Śledź autora na Twitterze: @SBujal

Komentarze (21)
"Ty Żydzie", czyli kibolski problem nie do rozwiązania" [BLOG]
Zaloguj się
 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 35 razy 19

  Czy się to komuś podoba czy nie, Łódź postrzegana jest w Polsce jako miasto pożydowskie, więc fani obu łódzkich klubów wyzywając się od żydów, najzwyczajniej robią z siebie idiotów. Nic nie pomogą śmieszne wojenki w udowadnianiu kto jest żydem, ponieważ dla większości "kibiców" w naszym kraju Łódź = żydzi, a co za tym idzie, Widzew i ŁKS są klubami żydowskimi. Dajcie spokój, przestańcie bić pianę w tej kwestii, bo opisywana wojenka zakrawa na kabaret.

 • wstydzew1922

  Oceniono 25 razy -3

  Patriotyczny klub hahahahahahahahahahahahahahaha :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Data 1910 w historii Widzewa i na klubowym znaczku pojawiła się dopiero pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Był to efekt działań ówczesnej I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej, która chciała mieć na swoim terenie najstarszy robotniczy klub sportowy w kraju. "Postarzonemu" o 12 lat Widzewowi władze partyjne w 1960 r. zorganizowały huczny jubileusz
  50-lecia.
  W 1998 roku w 5 tomie kolekcji klubów encyklopedii piłkarskiej Fuji poświęconym głównie historii Widzewa (podtytuł: 75 lat prawdziwej historii RTS 1922-1997) autorzy wskazują, że walne zgromadzenie założycielskie RTS Widzew odbyło się 24 stycznia 1922 r., a statut klubu został zatwierdzony mocą postanowienia Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi 29 marca 1922 r. Widzew, jako nowo powstały, a nie reaktywowany klub, w 1922 r. został przyjęty w poczet Łódzkiego OZPN i rozpoczął grę w najniższej klasie rozgrywkowej.

 • saymon1908

  Oceniono 50 razy -4

  red1922debil a ciebie kto spłodził ??? chyba w szpitalu w Kochanówce. To ciebie krew zalewa bo dostajecie w du,pę od każdego kto tylko tego zapragnie. O tym "największym polskim klubie" który w pucharach pobił rekord przegrywając 0:9, to nawet papeż Jan Paweł II nie miał pojęcie. Ja to mam szczęście bo to zaszczyt dla każdego rodowitego łodzianina być kibicem jedynego łódzkiego klubu ŁKS-u, który jest ostatnim mistrzem Polski z miasta Łodzi, również ostanie derby to zwycięstwo ŁKS-u i remis. więc bilans dodatni. Większej patologi jak u was nie ma nigdzie w świecie, oszustwa z datą powstania, przekręty, lewe licencje, wielomilionowe długi, gigantyczna korupcja i to jest powód do dumu buhahaha KS Wstydzew Spółka w upadłości to twór który według przewodniczącego komisji licencyjnej nie ma prawa grać w ekstraklasie, tak stanowią przepisy podręcznika licencyjnego UEFA. ŁKS ma kibiców w mieście Łodzi i nie tylko i jest ich znacznie więce od was buraku, sukcesów też ma więcej idź osiołku do muzeum sportu w Łodzi i zobacz ile tam jest pucharów i medali z MŚ, ME i olimpiad w wielu dyscyplinach wywalczone przez sportowców ŁKS-u a jak znajdziesz tam choć jeden zdobyty przez kogoś z twojego śmiesznego osiedlowego klubiku to będzie cud. Perspektywy też są coraz lepsze, stadion w budowie, sponsorzy w kolejce i tak już będzie do powrotu do ekstraklasy.

 • rezystorpolski

  Oceniono 38 razy -8

  Jednego tylko nie rozumiem.Dlaczego "żydom wstęp wzbroniony" i zawartość sklepu przy Widzewie została uznana za antysemityzm chociaż wiadomo było że chodzi nie o narodowość tylko o kibiców patologii łódzkiej z Unii podczas gdy zabawę w rzuty w żyda na Unii NIE uznano za antysemityzm.Jedyne wyjaśnienie jest takie że synalek jakiegoś zaprzyjaźnionego prokuratora w tym uczestniczył i chciano ZAMIEŚĆ sprawę pod dywan.

 • sl8er

  Oceniono 35 razy -9

  no dobra, związki Żydów z łksem są oczywiste i powszechnie znane ale co wspólnego z Izraelitami ma polski klub o patriotycznych korzeniach Widzew Łódź?

 • saymon1908

  Oceniono 73 razy -21

  bujalski ty parchaty sługusie, zajmij się swoim żałosnym KS Wstydzew Spółka w upadłości, odpoczołeś w Święta, zebrałeś energię i teraz znowu szkalujesz jedyny łódzki klub ŁKS. Twoja metoda pisanie po kilka razy na ten sam temat, może twoje podmiejskie trole potrzebują żeby im kilka razy wkładać łopatą do pustych łbów ale każdy inny nawet średnio inteligentny człowiek zrozumie po pierwszym razie, oczywiście pod warunkiem, że tekst jest profesjonalny i merytoryczny a nie jest to stek bzdur mający na celu oczernianie jednego klubu. Zacznij pisać o swoich "aniłkach" poczytaj co wypisują na forach jak obrażają kibiców ŁKS ile tam jest nienawiści, szowinizmu i antysemityzmu, mieszkasz w mieście Łodzi to widzisz co jest powypisywane na murach budynków i są to obraźliwe teksty przeciwko ŁKS ale tego nie chcesz zobaczyć bo to niewygodny temat i za to ci pryncypał z Piaseczna nie zapłaci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX