Sport.pl

Radni zatwierdzili budżet. Jest więcej pieniędzy na dotacje i szkolenie!

O 2 mln zł zwiększyła się suma pieniędzy zapisanych na dotacje dla drużyn ligowych oraz szkolenie sportowe - tak zadecydowali radni, którzy w środę w nocy przyjęli budżet Łodzi na 2014 rok.
Dla łódzkich klubów pieniądze z dotacji oraz szkolenia są najważniejszymi formami wsparcia ze strony UMŁ. Te pierwsze trafiają do najpopularniejszych i grających w najwyższych ligach zespołów, te drugie są zaś efektem sukcesów młodych sportowców w rywalizacji z rówieśnikami w kraju i na świecie. W roku 2013 na oba zadania przeznaczono łącznie 7,5 mln zł (3,5 na dotacje i 4 na szkolenie). Według przygotowanego przez prezydent Hannę Zdanowską projektu w obecnym roku kwota ta miała zostać zmniejszona do 5,9 mln zł, z czego 2,8 mln zł trafić miało na dotacje.

Kluby, którym co roku zmniejszane jest wsparcie ze strony miasta, postanowiły więc przemówić jednym głosem i we wspólnym liście zaapelowały do radnych oraz władz Łodzi o to, by przynajmniej nie zmniejszali kwoty z 2013 r. Jednocześnie związaną z tym poprawkę do budżetu przygotował radny Rafał Markwant z SLD.

W środę do późnej nocy trwała dyskusja w sprawie budżetu. Poszczególne partie zgłaszały pakietami swoje poprawki, a przez ostatnich kilka godzin radni co chwila ogłaszali przerwy w obradach. Ostatecznie o 1.43 w nocy budżet został przyjęty, a większość propozycji opozycji przeforsowana. Za budżetem Łodzi zagłosowało 40 radnych, jeden był przeciwny (niezrzeszony Witold Rosset), a dwóch nie oddało głosu. Najważniejsze dla klubów jest to, że wśród przeforsowanych poprawek znalazła się m.in. ta dotycząca zwiększenia pieniędzy na dotacje i szkolenie.

Ostatecznie kwota ta została zwiększona do 7,9 mln zł, czyli o 400 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. 4 mln zł z tej puli ma trafić na dotacje, co w porównaniu z projektem budżetu oznacza wzrost o 1,2 mln zł. Przypominamy jednak, że jeszcze w 2012 r. na dotacje (wówczas jeszcze promocja przez sport) zapisano 5 mln zł, a rok wcześniej - 5,7 mln zł. Czy zwiększenie sumy na ten rok do 4 mln zł można więc nazwać sukcesem?

Śledź autora na Twitterze - @SBujal

Więcej na Realiście, blogu Szymona Bujalskiego

Więcej o:
Komentarze (13)
Radni zatwierdzili budżet. Jest więcej pieniędzy na dotacje i szkolenie!
Zaloguj się
 • przeglad_prasy

  Oceniono 33 razy 7

  "Beef Master Budowlani znów bez hali. Jeden trening przed meczem".

  Płacz, że nie ma gdzie grać i trenować?
  Przecież nie kto inny jak dziennikarze sportowi z GW, udowadniali wszystkim, że nowa hala nikomu nie jest potrzebna. Teraz dowiadujemy się od radnych, iż 25 mln na remont hali przy Skorupki jest poronionym pomysłem, ponieważ koszt nowego obiektu, to zaledwie 8 mln więcej, a tę sumę zadeklarowało ministerstwo sportu. I co, panowie dziennikarze? Po raz kolejny widzewski fanatyzm wziął górę nad zdrowym rozsądkiem. Widzewski fanatyzm, cechujący się ukatrupieniem wszystkich pomysłów związanych z zagospodarowaniem terenu przy U2. Mógł być super kompleks ze stadionem i nową halą. Najprawdopodobniej nie będzie nic, bo budżet na stadion po raz kolejny mocno uszczuplono, a z hali zrezygnowano wcześniej. Możecie być z siebie dumni, dalej siejąc ferment.

 • 1zbigk

  Oceniono 19 razy 7

  Jak smród przy du... to znalazły się niewielkie pieniądze dla klubów,ale przy wyborach będziemy pamiętali o wszystkich kłamstwach i niszczenie sportu w naszym mieście!!!

 • tomaszkl

  Oceniono 21 razy 5

  Dziękuję radnym SLD, Tomaszowi Treli, Rafalowi Makwantowi, bo to oni wnieśli tą poprawkę do budżetu reagując na apel prezesów klubów Orzeł, Budowlani, Widzew o to, aby zwiększyć budżet , bo kwota jaką zaproponowała w projekcie Pani Prezydent doprowadziłaby jedynie do upadku cały łódzki sport i kluby, które promują miasto.... Szkoda, że inne kluby sie nie dołączyły , bo tutaj nie chodzi tylko o te kluby, które dostaną to co Im się należy, ale chodzi o cały łódzki sport , a chyba na tym nam kibicom zależy, aby sport sie rozwijał w naszym mieście a nie upadał...
  Pani Prezydent, po cóż byly te obietnice przedwyborcze, że co roku budżet będzie zwiększany ???

 • czerwony_kapturek_1910

  Oceniono 54 razy 2

  Nie ma się co cieszyć za wcześnie.
  Jaśnie nam panująca już przygotowuje zasady podziału dotacji gdzie decydującym wskaźnikiem będzie "procent sinych nosów na 100 kibiców zasiadających na trybunach".

  Niestety większość dotacji zgarnie więc nowotwór z Polesia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX