Robert Urbanek Sportowcem Roku w Aleksandrowie

Sportowcem Roku 2013 Aleksandrowa Łódzkiego został Robert Urbanek, szósty zawodnik świata i wicemistrz Polski w rzucie dyskiem. Reprezentuje barwy MKS Aleksandrów. Gala finałowa odbyła się w środę (19 lutego) w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Aleksandrowie.
- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim kibicom za oddane na mnie głosy. Niestety, nie mogłem być z państwem podczas gali, ponieważ przebywam na zgrupowaniu w Portugalii. Jest to dla mnie niezwykłe wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy - powiedział Robert Urbanek w rozmowie wideo podczas gali.

Drugie miejsce w plebiscycie zajął potrójny mistrz Europy i mistrz świata w karate Damian Stasiak. Trzeci był pływak Olimpijczyka Aleksandrów Michał Cukanow, czwarte miejsce przypadło mistrzyni Europy w karate Marysi Depcie. Na piątym miejscu znalazł się Adrian Strzałkowski, mistrz Polski w skoku w dal z MKS Aleksandrów.

- Sport jest filozofią życia i kształtowaniem charakteru. Cieszę się bardzo, że w naszym środowisku otaczają nas wielcy trenerzy, sportowcy i ludzie sportu - powiedział podczas gali burmistrz Jacek Lipiński. - Cieszę się bardzo, że Aleksandrów ma wielu uzdolnionych sportowców. To rzeczywiście miasto sportu - dodał Artur Partyka, gość honorowy gali, medalista igrzysk olimpijskich.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody specjalne w poszczególnych kategoriach. Sportową Imprezą Roku został Mecz Przyjaciół Włodzimierza Smolarka. Drużyną Roku 2013 został UKS Jedynka Aleksandrów, zespół, który już nie istnieje, ale w ubiegłym roku osiągnął niezwykłe sukcesy.

Trenerem Roku został Leszek Lipiński z MKS Aleksandrów. W tej kategorii przyznano wyróżnienie dla Krzysztofa Szabeli, trenera piłkarzy juniorów Sokoła Aleksandrów. Pasjonatem Sportu wybrano Radosława Olczyka, wybitnego trenera sztuk walki. Przyznano także Nadzieję Roku. Ten tytuł przypadł wyróżniającym się zawodnikom, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Nagrodzono Jakuba Andrzejczaka (MKS Aleksandrów), Weronikę Krysztofiak (Czwórka Aleksandrów), Agatę Kwiatkowską (Olimpijczyk), Agatę Maciejewską (UKS Basket) oraz Drużynę Sokoła Aleksandrów - rocznik 1998/99.

Przyznano także tytuł Masters Roku dla Radosława Myszkowskiego, wicemistrza świata w kategorii "Masters" w kolarstwie. Przyznano również Nagrody Specjalne. Trafiły one do Teresy Glińskiej - uczestniczki paraolimpiady w Sydney i Atenach oraz do Przemysława Wieczorka - wicemistrza Europy w parataekwondo.

Galę uatrakcyjnił występ finalisty Mam Talent Bartka Grzanka. Zaśpiewały także Joanna Kotowska i Małgorzata Frątczak z Młodzieżowego Domu Kultury w Aleksandrowie.

Podczas gali naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Hanna Beda wraz z burmistrzem Jackiem Lipińskim, wręczyli stypendia i nagrody dla najlepszych sportowców i trenerów z naszej gminy. Stypendia przyznano na 12 miesięcy, co stanowi kwotę 188 100 zł. Jednorazowe nagrody dla zawodników i trenerów wynosiły 32 100 zł. Suma wspomnianych środków pochodzi w całości z budżetu gminy na rok 2014 z działu - kultura fizyczna i sport.