Master Pharm Budowlani przed rundą wiosenną: są wzmocnienia, jest zespół, jest i wiara. Wiara w złoto

Rugbiści Master Pharm Budowlanych zaprezentowali się przed rundą wiosenną. Po wzmocnieniu aż 14 zawodnikami jasno wytyczony cel jest tylko jeden: walka o złoto.
Tak dobrych nastrojów w ekipie Budowlanych nie było od dawna. Gdyby spojrzeć tylko na tabelę, gdzie łodzianie zajmują dopiero szóste miejsce, można byłoby nawet mówić o niepoprawnym optymizmie. Patrząc jednak na to, co stało się w klubie zimą, wiara w sukces dziwić już nie powinna.

- Przed rozpoczęciem sezonu mówiliśmy, że chcemy zakończyć z jak najmniejszą stratą do pierwszej czwórki, i tak też było. Sportowo daliśmy radę nawet lepiej, bo gdyby nie walkower za mecz z Posnanią, bylibyśmy w czwórce - opowiada Krzysztof Serafin, prezes Budowlanych. - Celowo jednak zaplanowaliśmy wydatki tak, by to, co najlepsze, zostawić na wiosnę. Trudny okres jesieni jest już za nami i teraz pora rzucić na szalę wszystko to, co najlepsze.

Budowlani działali zimą na dwóch frontach. Pierwszy dotyczył jak najlepszego przygotowania zawodników do rundy wiosennej. - W trening weszliśmy już w listopadzie i z wyjątkiem jednego tygodnia nie mieliśmy przerwy do tej pory. Praktycznie nie było chwili wytchnienia, a ukoronowaniem ciężkich treningów było zgrupowanie w Gruzji, gdzie pracowaliśmy bardzo ciężko - opowiada środkowy ataku Sebastian Łuczak.

Jak podkreślają zawodnicy i trenerzy, tydzień treningów w Batumi był niezwykle owocny. Łodzianie nie tylko mogli ćwiczyć z zawodnikami z Gruzji, lecz także znów mogli poczuć, że tworzą prawdziwą drużynę, z czym od jakiegoś czasu był duży problem. - Zawodnicy zaufali nam i zjednoczyli się we wspólnym celu. Teraz atmosfera jest więc naprawdę bardzo dobra - przekonuje Jarosław Bator, trener Budowlanych. A kapitan Tomasz Kozakiewicz dodaje: - Myślę, że w tej rundzie monolit naprawdę będzie naszą silną stroną. Zgrupowanie też odegrało w tym ważną rolę, bo wyjechaliśmy razem pierwszy raz od lat.

W przygotowaniu Budowlanych do sezonu pomagał szeroki sztab szkoleniowy, w którego skład weszli między innymi trenerzy od przygotowania fizycznego: Marek Jędrzejewski oraz znany ze współpracy z Jerzym Janowiczem Piotr Grabia. - Liczymy na to, że dalej będziemy współpracować z Piotrkiem, który ma taki zasób wiedzy i doświadczenia, że z pewnością moglibyśmy korzystać z tego przez wiele lat - mówi Bator. Szkoleniowiec wychwala też pracę Jędrzejewskiego, dzięki której jesienią w drużynie było bardzo mało urazów.

Na drugim froncie działali szefowie klubu. Oprócz wracających do drużyny wychowanków (Pawła Grabskiego, Piotra Karpińskiego i Dariusza Kaniowskiego) zimą zespół wzmocnili trzej gracze z Orkana Sochaczew (znany już w Łodzi Emil Kowalewski oraz bracia Wojciech i Marcin Krześniakowie), Marek Grabowski, Rafał Sabanty i Paweł Pędziwiatr.

Największe nadzieje wiązane są jednak z piątką: Merab Gabunia, Toma Mchedzlidze, Aleksander Nowicki, Filimoni Seru i Pio Vakavosaki. Ci dwaj ostatni to długo skrywani w tajemnicy rugbiści z Fidżi, których pozyskano już w ubiegłym tygodniu, a których chciano przedstawić dopiero na konferencji przed rozpoczęciem rundy. Obaj mają ponad 190 cm wzrostu i ważą ponad 100 kg. Vakavosaki może grać w II bądź III linii młyna, a Seru zarówno w młynie, jak i na ofensywnych pozycjach. Jak opowiada Bator, w ubiegłym roku Seru został wybrany najlepszym zawodnikiem prestiżowego campu, w którym wzięło udział 300 rugbistów. - Z kolei Pio do 18. roku życia uczył się rugby w jednej z najlepszych akademii na świecie w Nowej Zelandii. Grał w niej także przez ostatnie dwa lata - dodaje. Vakavosaki i Seru spodziewani są w zespole w połowie kwietnia, gdyż dopiero wtedy uda się załatwić formalności związane z ich przylotem.

Trudno więc dziwić się, że w Budowlanych wyznaczyli sobie jeden cel: złoto. - Nie tylko ja uważam, że nas na to stać. Wszyscy wierzymy, że finał jest dla nas celem minimum - podkreśla Kozakiewicz.

Głównymi sponsorami Budowlanych w rundzie wiosennej będzie UMŁ, Master Pharm, Dalkia, Sii Polska, Centrum Diagnostyki Obrazowej Fantom, Obligo i Primavera. Współpracę z klubem nawiązała też siłownia FitFabric oraz restauracja Bierhalle.