Dlaczego Mosty Łódź chcą za budowę stadionu na Widzewie tak mało pieniędzy? [ANALIZA]

Za niespełna 138 mln zł Mosty Łódź chcą zbudować stadion dla Widzewa na 18 tys. miejsc, a do tego przebudować okoliczne drogi. Dlaczego oferta łódzkiej firmy była tak niska?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat z każdym kolejnym nieudanym przetargiem czy niedotrzymanym terminem wiara w budowę stadionu przy al. Piłsudskiego malała. Podobnie było pod koniec ubiegłego roku, gdy okazało się, że przy al. Unii Mirbud Skierniewice ma zbudować boisko z trybuną na 5,7 tys. miejsc za 94,4 mln zł (po wliczeniu wszystkich kosztów grubo przekroczy 100 mln zł). Tymczasem na Widzewie - odliczając przebudowę dróg - trzy razy większy obiekt miał powstać za 129 mln zł. Wydawało się, że jest to bardzo mało prawdopodobne...

Gdy w ostatni czwartek doszło więc do otwarcia kopert, wszyscy patrzyli na siebie z niedowierzaniem. Okazało się, że w zapisanych na inwestycję 151 mln zł zmieściło się aż pięć firm. Co więcej, najtańsza z ofert, czyli ta złożona przez Mosty, była zaskakująco niska. Łódzka firma zadeklarowała, że całość inwestycji jest w stanie zrealizować za niespełna 138 mln zł - nieco ponad 24 mln zł ma kosztować przebudowa dróg, a budowa pełnego stadionu z czterema trybunami 113,6 mln zł. Oczywiście rozstrzygnięcia przetargu jeszcze nie ma, ale jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, jego zwycięzcą będą właśnie Mosty. Warto więc zastanowić się, dlaczego ich cena jest aż tak niska?

Z pewnością jednym z głównych powodów jest to, że Mosty są firmą łódzką, co pod względem logistycznym znacząco zmniejsza koszty. Bo sprzęt, biura czy ludzie są na miejscu, a miasto dobrze znane. Co ważne, w trakcie budowy stadionu Mosty realizować będą w okolicy inną kluczową inwestycję, jaką jest drugi etap budowy trasy WZ. Ze stworzeniem odpowiedniego zaplecza problemów nie będzie więc tym bardziej.

Kolejna sprawa to "atrakcyjność" inwestycji. Bum na budowę stadionów w Polsce minął, a jednocześnie firm posiadających odpowiednie referencje jest bardzo dużo. Ocean jest więc pełen rekinów, którym do zjedzenia pozostała jedna z ostatnich tłustych ryb. Walka o tak łakomy kąsek jest przez to duża. A gdy popyt tak bardzo przewyższa podaż, cena z automatu musi być niższa.

Stadion na Widzewie może kosztować tak mało również dzięki temu, że będzie powstawał w formie zaprojektuj i wybuduj. Zwycięzca przetargu będzie miał więc spore pole manewru przy ustalaniu tego, jak ma wyglądać nowy obiekt, z jakich materiałów ma być zbudowany i co powinien zawierać. Oczywiście wiadomo, że w sporym zakresie wyznaczają to kryteria zapisane w przetargu, ale i tak możliwości przyszłego wykonawcy będą duże.

Zwolennicy budowy nowoczesnego stadionu na Widzewie właśnie tego obawiają się najbardziej. Za niewiele mniejsze pieniądze powstawały obiekty w Gdyni czy Gliwicach, które częściej niż stadionami nazywane są blaszakami. Czy na Widzewie może być podobnie? W tym momencie, chcąc nie chcąc, inwestycję przy al. Piłsudskiego znów trzeba porównać z tą przy al. Unii. Niedawno prezydent Hanna Zdanowska tłumaczyła, że boisko z trybuną na ŁKS-ie będzie kosztować tak dużo, bo będzie "full wypas", a pod trybuną znajdzie się mocno rozbudowane zaplecze. Skoro trzy razy większy obiekt na Widzewie ma kosztować porównywalnie, zwykła logika wskazuje więc, że w nim tego "wypasu" zabraknie.

Wymowne znów jest też porównanie kwot. Po pierwsze - boisko z trybuną na ŁKS-ie kosztować będzie o połowę więcej niż założyło miasto, a stadion na Widzewie w wersji pełnej (cztery trybuny i drogi) - o blisko dziesięć procent mniej. Warto też wspomnieć o samych Mostach. Przy pierwszym przetargu przy al. Unii (dziewięć miesięcy temu) za budowę stadionu wraz z halą chciały 201 mln zł. We wrześniu za samo boisko z trybuną zażyczyły sobie już 96,8 mln zł. Czyli... o milion złotych mniej, niż ledwie pół roku później wyceniły budowę na Widzewie stadionu z trzema trybunami.

Czy rynek tak bardzo zmusił więc łódzką firmę do zejścia z ceny, czy też oczekiwania co do wyglądu i jakości stadionu są tak inne? O tym przekonamy się najwcześniej za kilka miesięcy, gdy poznamy projekt obiektu.

Zobacz także
 • Rafał Markwant Radny Rafał Markwant o budowie stadionu Widzewa: "Ceny są zaskakująco niskie"
 • Prezydent Zdanowska o stadionie dla Widzewa: "Powstanie na 100 procent"
 • Stadion na Widzewie. "Jestem zszokowany liczbą ofert i kwotami" [SZCZEGÓŁY]
Komentarze (43)
Dlaczego Mosty Łódź chcą za budowę stadionu na Widzewie tak mało pieniędzy? [ANALIZA]
Zaloguj się
 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 99 razy 33

  Ten sam pismak, który teraz sieje ferment z zaprzyjaźnionym radnym w kwestii taniości, siał identyczny ferment w kwestii drogości bliźniaczej inwestycji przy Al. Unii 2. Podsumowując: tanio - źle, drogo - źle.
  Najwyraźniej autor tego bełkotu, albo ma nierówno pod sufitem, albo sam już nie wiem. Po prostu przypadek niewytłumaczalny.

 • lodzer999

  Oceniono 59 razy 27

  Autor nie ma pojecia o czym pisze.Stadiony w Gdyni i Gliwicach to koszty 71 mlnzl brutto i 57 mln zl brutto...to sa kwoty 2 krotnie nizsze.Ceny z tego przetargu po raz pierwszy sa racjonalne i sa kosztami porownywalnymi z tymi w Lubinie i Tychach za krzeselko a to sa juz calkiem ladne stadiony.Biorac do tego Mosty i to,ze na miejscu maja wszystko to logistyka tej budowy jest znaczaca, bardzo znaczaco tansza od innych firm, ktore musialy by w Lodzi dopiero tworzyc takie miejsca.Ponadto inne firmy, ktore spelnily warunki przetargu chca wybudowac 3 trybuny za niewiele wieksze pieniadze a czwarta za zupelnie male w stosunku do Mostow co porownujac daje wniosek, ze kwota 138 mln zl jest calkiem rozsadna.Co wiecej p.Zdanowska powiedziala,ze srodki z puli na stadion , ktore zostana zaoszczedzone bedzie mozna wykorzystac np. na wykonczenie stadionu a jak tak to Lodz moze miec stadion kategorii 4 UEFA i wykonany jako naprawde ladny,kompaktowy obiekt z racjonalna iloscia miejsc i ekonomicznym uzasadnieniem a dodatkowo jako jedynym stadionem w Polsce ponizej 30 tys(kategoria Elite), ktory spelnial by warunki grania w europejskich pucharach bez finalow tych rozgrywek.Sume 138 mln mozna przeciez podniesc jak wynika to z formy publicznych przetargow i jezeli wygraja Mosty to jest to jak najbardziej uzasadnione.Wtedy moze powstac naprawde piekny obiekt.

 • andyadam

  Oceniono 69 razy 11

  Jeśli bedzie to blaszak, Widzewiacy nie wybaczą. Babol odbije się czkawką zdanowskiej przy wyborach. A wybory blisko, coraz bliżej:)))

 • obiektywnymyslacy

  Oceniono 51 razy 7

  do PZU syfona 1908 (P ier...nięty Z awsze U śmiechnięty)
  Jesteś tak tępy że nie potrafisz z nikim pisać używając argumentów. Pewnie nawet nie wiesz co to jest a nawet gdy już się dowiesz to i tak nie masz argumentów. Jesteś typowym shcizofrenikiem Na początek to frajer to cię zrobi i to na próbę i zapomniał o tobie pajacu!!! Co do kibiców to wiem ilu was jest bo wiem ilu was chodzi na mecze!!! Prawdziwa "potenga" . Nawet stadion będziecie mieli na 5 tys.!!! A oczywista oczywistość to jest że jesteś wyjątkowo tępy i zawsze jesteś zgaszony przeze mnie jak przedszkolak!!! A przykładem jest to jak to się tłumaczysz ze swojego wpisu!!! Wisienką na torcie przygłupie??? Napisałeś ojszczymurku kolejną bzdurę która świadczy że z ciebie antyWIDZEWIAK a nie kibic łksu ty pokrako intelektualna!!! Już zgasiłem cie z tym twoim pisaniem że w łodzi jest tylko jeden klub i nie piszesz bzdur ojszczypłocie!!! Widzę że prawdziwy z ciebie znawca tematów Widzewskich szkoda że nie masz nic do powiedzenie na temat łksu ale z ciebie prawdziwy antyWIDZEWIAK z krwi i kości PAJACU!!!

 • obiektywnymyslacy

  Oceniono 45 razy 5

  Do PZU syfona 1908 schizofrenika!!!
  Cytując z " WIKIPEDIA"
  "Schizofrenia wiąże się z upośledzeniem percepcji, myślenia i emocji oraz zaburzeń poznawczych. Obecne są również zaburzenia pamięci, spłycenie afektu, zdolności do wyrażania i przeżywania uczuć.
  Według ICD-10: "Zaburzenia schizofreniczne cechują się w ogólności podstawowymi i charakterystycznymi zakłóceniami myślenia i spostrzegania oraz niedostosowanym i spłyconym afektem. Jasna świadomość i sprawność intelektu są zwykle zachowane, choć z czasem mogą powstawać pewne deficyty poznawcze. Najważniejsze objawy psychopatologiczne obejmują: echo myśli, nasyłanie oraz zabieranie myśli, rozgłaśnianie (odsłonięcie) myśli, spostrzeżenia urojeniowe oraz urojenia oddziaływania wpływu i owładnięcia, głosy omamowe komentujące lub dyskutujące o pacjencie w trzeciej osobie, zaburzenia myślenia i objawy negatywne. Przebieg schizofrenii może być albo ciągły, albo epizodyczny, z postępującym lub stabilnym deficytem, lub też może być to jeden lub więcej epizodów z pełną lub częściową remisją..." WYPISZ WYMALUJ SYFON 1908 !!!! KASY ZA DIAGNOZĘ NIE CHCE !!!! HAHAHAHA

 • obiektywnymyslacy

  Oceniono 6 razy 4

  Do syfona 1908 PZU!!!
  Ty ile ty masz lat leszczyku??? Ty mnie straszysz??? No już się boję i to strasznie. Boje sie tego twojego "ciosa". Co do rodziny to raczej nie jest to możliwe żeby twoja głupota była jednopokoleniowa bo to byłby fenomen. Ależ ty jesteś tępy widzę że masz zagrywki na poziomie przedszkola bo nawet nie podstawówki!!! Ja piszę o tobie i mówię o tobie o czym wszyscy wiedzą a ty odpowiadasz w sensie "chyba ty"??? "Głupi jesteś" - ta napisz coś o mnie a nie mów o sobie! To jest świadectwo twojego poziomu już nic nie musisz pisać nieudaczniku intelektualny. Piszesz tyle na ile cię stać przygłupie HAHAHA Gratuluje łksowi takich kibiców jak ty!!! (nadal nie dowiedziałeś się co to argumenty)

 • czerwony_kapturek_1910

  Oceniono 12 razy 2

  Aż milo patrzeć ja się wiją w tematach o naszym Widzewie:

  www.youtube.com/watch?v=ao_07Wi5sVw

 • dr.webb10

  Oceniono 42 razy 2

  ale was galerianki wwwwstyd1908 srajmon08 szlag trafia ze bedziemy miec stadion z czterema trybunami wam zostanie sie cieszyc z trybuny pod dachem i boisk treningowych,wasza flustracja siega dna... dalej wyc kalesiaki? auuuuuuuu? to wam tylko pozostalo

 • mihal501

  Oceniono 43 razy 1

  Białe pałki się buntują, oni jedna marna trybunka, my stadion z czterema, wyć psy, wyć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX