Piłka ręczna. Piotrkowianin, Anilana, ChKS, SPR, Włókniarz - drużyny z regionu łódzkiego zaczynają nowy sezon [RAPORT]

Tydzień po wznowieniu rozgrywek w Superlidze po raz pierwszy wyjdą na parkiet szczypiorniści pierwszej i drugiej ligi. Jedynym reprezentantem regionu łódzkiego w I lidze w tym sezonie będzie MKS Piotrkowianin. W II lidze wystąpią z kolei SPR Pabiks Pabianice, ChKS Łódź, Włókniarz Konstantynów oraz spadkowicz z I ligi - UKS Anilana Łódź. Przedstawiamy raport przedsezonowy z tych drużyn.
MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, I liga

Piotrkowski zespół po niespodziewanej wpadce w meczach barażowych z Nielbą Wągrowiec został zdegradowany z Superligi i przydzielony do grupy A I ligi. Piotrkowianina opuścili zawodnicy stanowiący o sile drużyny w poprzednich sezonach. Środkowy rozgrywający Maciej Pilitowski powędrował do MMTS Kwidzyn, obrotowy Marek Daćko do Górnika Zabrze, skrzydłowy Wojciech Trojanowski i rozgrywający Sebastian Rumniak trafili do Gwardii Opole, Paweł Stołowski wrócił do Czuwaju Przemyśl, zaś podstawowy bramkarz Piotr Ner przeniósł się do Legionowa. W drużynie udało się utrzymać kilku doświadczonych zawodników na czele z Sebastianem Różańskim, Szymonem Woynowskim czy Piotrem Swatem. Pozyskano doświadczonego bramkarza Artura Banisza (Górnik Zabrze) oraz doskonale znanych z gry w Piotrkowie Sebastiana Iskrę (ostatnio KSSPR Końskie) i Ukraińca Dimitro Zińczuka. Ciekawie wyglądają również transfery Rafała Chełmińskiego (środkowy rozgrywający, ostatnio AZS UW Warszawa) i Mateusza Góralskiego (prawe skrzydło, Wisła Płock). Nastąpiła również zmiana pierwszego trenera. W miejsce Rafała Kuptela, który został szkoleniowcem Gwardii Opole, przyszedł znany głównie z pracy z kobiecymi drużynami Janusz Szymczyk.

Udane sparingi (dziewięć zwycięstw, dwie porażki) potwierdzają, że celem zespołu będzie walka o powrót do Superligi. Główną przeszkodą będzie inny ubiegłoroczny spadkowicz - KPR Legionowo (Piotrkowianin zagra z KPR już w drugiej kolejce), ale krwi napsują piotrkowianom na pewno również drużyny Warmii Olsztyn, Pomezanii Malbork czy Meble Wójcik Elbląg.

Warto jeszcze wspomnieć o pozasportowych zmianach w zespole. Podczas letniej przerwy doszło do rewolucji w zarządzie zespołu (nowym "starym" prezesem został Tomasz Zwierzchowski, za kadencji którego Piotrkowianin osiągał przed laty największe sukcesy). Drużyna ma również nowy herb oraz stronę internetową.

Pierwszy mecz piotrkowski MKS rozegrał w sobotę, gdy wysoko pokonał Vetrex Sokół Kościerzyna (33:23). Najwięcej bramek - osiem - zdobył Zińczuk.

Kadra na sezon 2014/2015

Bramkarze: Artur Banisz, Damian Procho, Marcin Pietruszka.

Rozgrywający: Dmytro Zinchuk, Marcin Kozłowski, Marcin Tórz, Szymon Woynowski, Sebastian Iskra, Rafał Chełmiński, Sebastian Różański, Przemysław Jankowski.

Skrzydłowi: Mateusz Góralski, Dawid Głowacki, Tomasz Mróz, Piotr Swat, Kamil Hejniak, Konrad Szczukocki

Obrotowi: Adam Pacześny, Roman Pożarek.

Trener: Janusz Szymczyk

Mecze odbywają się w hali Relax w Piotrkowie Trybunalskim przy Alejach 3 Maja 6b.UKS Anilana Łódź, II liga

Wbrew zapowiedziom prezesa Anilany drużyna nie zdołała utrzymać obiecującego składu z poprzedniego sezonu. Z zespołem pożegnali się liderzy Filip Surosz i Tomasz Wawrzyniak (obaj wzmocnili MKS Kalisz), Bartłomiej Helman i Damian Chmurski (AZS Biała Podlaska). Co gorsza, Helman i Wawrzyniak byli "mózgami" zespołu, kierując grą ze środka rozegrania. W ich miejsce pozyskano rozgrywającego Daniela Strzebieckiego (CHKS Łódź) i byłego obrotowego Anilany Tomasza Morąga, występującego przed rokiem w AZS UW Warszawa. Skład uzupełnili utalentowani juniorzy.

Wydaje się, że o powrót do I ligi będzie ciężko. Podobnie jak w poprzednim sezonie Anilana będzie borykać się z problemem krótkiej ławki rezerwowych. Liderami zespołu powinni być skuteczni skrzydłowi Szymon Jakubiec i Kamil Witkowski, kołowy juniorskiej reprezentacji Polski Michał Wypych (wystąpił w niedawno rozgrywanych w Trójmieście mistrzostwach Europy do lat 18, trener Kulik ustawia go często również na rozegraniu) oraz rosły rozgrywający, dysponujący silnym rzutem Piotr Rutkowski.

Anilana rozpoczęła sezon od domowego meczu z innym spadkowiczem z I ligi - drużyną AZS UMCS Lublin, która w kwietniu przypieczętowała spadek łodzian. Łodzianie zrewanżowali się bardzo dobrze, bo rozgromili rywala aż 36:19. W drugiej kolejce wyjadą do Pabianic na mecz z tamtejszym SPR Pabiks.

Kadra na sezon 2014/2015:

Bramkarze: Bartłomiej Bartczak, Adrian Grzegorczyk, Michał Łukasik

Rozgrywający: Piotr Rutkowski, Mariusz Pałasiak, Bartosz Pawlak, Przemysław Rutkowski, Damian Skowroński, Daniel Strzebiecki, Kacper Włodarzewski, Dawid Bilichowski

Skrzydłowi: Szymon Jakubiec, Kamil Witkowski, Damian Wawrzyniak, Adrian Kucharski, Jakub Michalski, Damian Selinger

Obrotowi: Michał Wypych, Tomasz Morąg, Mikołaj Misiak

Trenerzy: Józef Kulik, Mirosław Dukat

Mecze odbywają się hali Łodzi przy ul. Sobolowej 1SPR Pabiks Pabianice, II liga

Piąta drużyna poprzedniego sezonu warszawsko-mazowieckiej grupy drugiej ligi postanowiła rozbudować kadrę. Obecnie zespół liczy aż 29 zawodników, co trenerowi Stawickiemu przysporzy bólu głowy, ale i pozwoli na sporą rotację w razie urazów i absencji. W letniej przerwie Pabianice opuścił obrotowy Seweryn Tosik, pozyskano zaś aż ośmiu graczy, w tym m.in. 35-letniego obrotowego Bartłomieja Kiełbasińskiego (ostatnio grającego w AZS UW Warszawa) czy trzech graczy łódzkiego ChKS (Marcin Andrysiak, Daniel Walaszczyk, Adrian Nowicki). Podobnie jak przed rokiem pabianicki zespół powinien włączyć się do walki o awans do I ligi. Ciężar zdobywanie bramek powinni wziąć na siebie doświadczeni Bartosz Gościłowicz i Damian Pieczyński oraz utalentowany skrzydłowy Marcin Trojanowski.

Pabiks rozpoczął zmagania od wyjazdowej porażki ze spadkowiczem z I ligi - AZS UW Warszawa, który wygrał u siebie 30:25. W drugiej kolejce podejmie u siebie łódzką Anilanę.

Kadra na sezon 2014/2015:

Bramkarze: Marcin Zajkiewicz, Marcin Grzanka, Kacper Łuczyński, Tomasz Wężyk, Dawid Forc, Daniel Walaszczyk

Rozgrywający: Grzegorz Gozdalski, Bartosz Gościłowicz, Damian Pieczyński, Marcin Trojanowski, Sebastian Stawicki, Jakub Walocha, Bartłomiej Kiełbasiński, Adrian Nowicki, Dominik Wojdyła

Skrzydłowi: Łukasz Bagiński, Przemysław Borsuk, Łukasz Pietrzykowski, Michał Kaflak, Kamil Strzelec, Łukasz Pielesiak, Daniel Zajączkowski, Kamil Stegliński, Dawid Świątek

Obrotowi: Łukasz Miller, Adam Pietrzykowski, Marcin Andrysiak, Piotr Cieślik

Trenerzy: Włodzimierz Stawicki

Mecze odbywają się w Pabianicach w hali przy ul. św. Jana 36/40Chojeński Klub Sportowy Łódź, II liga

Słynący z dobrego szkolenia młodzieży ChKS kolejny sezon zacznie w mocno zmienionym składzie. Zespół trenera Tomasza Walickiego opuściło pięciu zawodników. Wspomniani wyżej Andrysiak, Walaszczyk i Nowicki dołączyli do Pabiksu, rozgrywający Strzebiecki wzmocnił Anilanę, zaś karierę zawiesił bramkarz Marcin Grabowski. Ich miejsce zajęli juniorzy oraz wznawiający grę weterani - Wojciech Gościłowicz, Michał Świątkiewicz i Tomasz Pietrzak.

Sezon ChKS rozpoczął od wyjazdowego zwycięstwa z beniaminkiem II ligi - KS Uniwersytet Radom, którego pokonał 37:30. Pierwszy mecz we własnej hali łodzianie rozegrają w drugiej kolejce, ich rywalem będzie AZS UMCS Lublin. Derby Łodzi z Anilaną zaplanowane są na weekend 13-14 grudnia.

Kadra na sezon 2014/2015:

Bramkarze: Florczak Remigiusz, Górecki Adam, Bomberski Damian, Mużdżyński Sebastian

Rozgrywający: Biernacki Patryk, Gościłowicz Wojciech, Okulski Daniel, Rychlewski Patryk, Sadliński Damian, Scios Łukasz, Walczak Radosław, Zasada Krzysztof

Skrzydłowi: Binkowski Artur, Darnowski Dawid, Kuśmierczyk Adam, Pietrusiak Filip, Przybylski Sergiusz, Rzepecki Damian, Stężała Hubert, Urbański Marek, Witczak Konrad

Obrotowi: Kaźmierczak Mateusz, Pietrzak Tomasz, Sobieraj Łukasz, Świątkiewicz Michał

Trener: Tomasz Walicki

Mecze odbywają się w hali CHKS przy ul. Kosynierów Gdyńskich 18.Włókniarz Konstantynów Łódzki, II liga

Drużyna z Konstantynowa Łódzkiego zmagania w II lidze rozpoczęła od dalekiego wyjazdu do Siedlec na mecz z tamtejszym SPR. Wyjazdu udanego, bo zakończonego zwycięstwem 32:23. Już w czwartej kolejce dojdzie zaś do pojedynku z Anilaną.

Mecze odbywają się w hali przy pl. Wolności 60 w Konstantynowie Łódzkim.