Rekord Guinnessa w parkrunie i ścieżka biegowa w Skierniewicach - biegi w pierwszy weekend października

Próba ustanowienia rekordu Guinnessa oraz otwarcie kolejnej ścieżki biegowej w Skierniewicach czekają na lubiących aktywnie spędzać czas łodzian w ten weekend.
Parkrun Łódź ma ponad dwa lata i w porównaniu z pierwszą lokalizacją na świecie - londyńskim Bushy Park - jest dopiero początkującym zawodnikiem na mapie 500 biegów parkrunowych, które odbywają się co tydzień na całym świecie.

- W najbliższą sobotę chcielibyśmy uczcić 10-lecie parkrunu w sposób, w jaki odbyła się jego pierwsza edycja, czyli w serdecznej atmosferze i bez żadnej oprawy - mówi Jakub Fedorowicz z Fundacji Parkrun Polska. - Tak jak przed rokiem, przymierzamy się do pobicia nie tylko rekordu frekwencji w ramach parkrunu, ale również, choć nieoficjalnie, do ustanowienia rekordu Guinnessa w kategorii największej liczby biegaczy startujących jednocześnie na dystansie 5 km. Aktualny rekord został ustanowiony w 2006 roku i wynosi 101 246 uczestników.

- Pomysłem jest po prostu spotkanie się w jak najliczniejszym gronie uczestników i wspólne rozpoczęcie weekendu w aktywny sposób. Być może uda się w tym roku zgromadzić na naszych trasach ponad sto tysięcy uczestników, co oczywiście jest naszym marzeniem, ale wynik nie jest dla nas ważny - twierdzi Jakub Fedorowicz.

Dziesięć lat temu w londyńskim Bushy Park zorganizowana została pierwsza edycja parkrunu, jeszcze wtedy nosząca nazwę time trial. W pierwszym biegu udział wzięło tylko 13 zawodników. Dzisiaj, w każdą sobotę, na starcie parkrunu Bushy staje ponad tysiąc uczestników, a społeczność parkrunu na świecie skupia już ponad 1,5 mln zarejestrowanych uczestników. Średnio co sobotę ponad 70 tysięcy biegaczek i biegaczy bierze udział w parkrunu.

W Łodzi zawody istnieją od czerwca 2012 roku, do tej pory ukończyło go ponad 12 tysięcy zawodników. Udział w parkrunie jest bezpłatny i może wziąć w nim udział każdy chętny. Zawody odbywają się w każdą sobotę o 9 rano w parku im. ks. J. Poniatowskiego (zbiórka o 8.45 w okolicy parkingu przy ulicy Inżynierskiej na wjeździe do parku). Przed pierwszym startem należy się zarejestrować na stronie parkrun.pl i przyjść z wydrukowanym kodem uczestnika.

Ścieżka biegowa w Skierniewicach

Kolejna ścieżka biegowa zostanie otwarta w tę sobotę o godz. 11 w Skierniewicach. Powstała ona w ramach projektu: Wyznaczanie i oznakowanie tras biegowych w województwie łódzkim, organizacja biegów przełajowych na tych trasach oraz promowanie zadania wśród mieszkańców województwa łódzkiego.

Urząd Marszałkowski województwa łódzkiego do grudnia 2014 roku zamierza oddać do użytku 16 oznakowanych ścieżek biegowych na terenie parków krajobrazowych.

Zawody w Skierniewicach rozegrane zostaną na dystansie 5,8 kilometra i prowadzić będą leśnymi ścieżkami. Biuro zawodów, start i meta zorganizowane będą na stadionie Widoku przy ul. Nowobielańskiej 102. Udział w zawodach jest bezpłatny. Obowiązuje limit 300 osób.

Każdy zawodnik otrzymuje pamiątkową koszulkę, napój, ciepły posiłek oraz mapkę ilustrującą przebieg trasy. Trzy najszybsze kobiety oraz trzech najszybszych mężczyzn otrzymają pamiątkowe puchary.