Sport.pl

Wszystko o nowym stadionie na Widzewie. 18018 miejsc, loże VIP, ekrany LED, rozkładana scena...

Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy stadion przy al. Piłsudskiego, na którym swoje mecze rozgrywać będą piłkarze Widzewa. Co jeszcze wiemy o tym obiekcie?
Jego całkowita pojemność będzie wynosiła 18018 miejsc siedzących. Oprócz meczów piłkarskich na stadionie będzie istniała możliwość rozgrywania meczów rugby oraz organizowania np. koncertów. W tym celu, w trybunie północnej, znajdować się będzie rozkładana scena, która na co dzień będzie stanowić integralną część trybuny.

Trybuna zachodnia stanowić będzie tzw. trybunę reprezentacyjną, składającą się z 4 poziomów użytkowych.

W trybunie zachodniej zlokalizowane będą szatnie dla zawodników gospodarzy i gości, szatnie dla młodzików, pomieszczenia sędziów i delegatów, siłownię i strefę odnowy biologicznej - dla zawodników lub do wykorzystania komercyjnego, obszerną strefę przeznaczoną dla gości VIP lub na organizację wydarzeń komercyjnych, 24 loże VIP oraz 8 lóż komentatorskich i 2 studia TV, pomieszczenia dla służb oraz biura.

W trybunach północnej, południowej i wschodniej zlokalizowane będą wejścia dla widzów, punkty gastronomiczne, promenada z widokiem na obszar wokół stadionu powierzchnie komercyjne pod wynajem.

Na trybunach przewidziano sektor rodzinny

Sektor kibiców gości o pojemności 900 miejsc zlokalizowany jest w trybunie północnej.

Wokół stadionu będzie 663 stanowisk parkingowych dla samochodów osobowych (w tym 113 miejsc VIP) i 9 stanowisk autobusowych.

Wjazd na teren stadionu od ul. Tunelowej i ul. Józefa, a także wjazd czasowy na czas imprez masowych od al. Piłsudskiego.

Na widowni, jak i w trybunie zachodniej przewidziano miejsca dla kibiców niepełnosprawnych.

Na obiekcie będą też dwa ekrany LED umieszczone w narożnikach - widoczne dla wszystkich kibiców.

INFORMACJE O UMOWIE

W kwietniu 2014 r. ogłoszono postępowanie na wybór wykonawcy, zakończone wyłonieniem najkorzystniejszej oferty, pozwalającej na skorzystanie przez miasto z prawa opcji (budowa trybuny północnej) - dzięki temu możliwe jest powstanie obiektu o pojemności minimum 18 tys. miejsc siedzących.

Umowa z wykonawcą, którym jest Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty-Łódź" SA, została zawarta 24 lipca 2014 r.

Realizacja umowy obejmuje dwa główne zadania: wybudowanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie stadionu piłkarskiego oraz przebudowę układu komunikacyjnego na potrzeby obsługi stadionu przy al. Piłsudskiego.

Całość prac wyceniono na ponad 137 mln zł, z czego ponad 113 mln zł stanowi koszt wybudowania stadionu. Przebudowa układu drogowego to koszt 24 mln zł.

Zadanie realizowane jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pierwszy etap realizacji stanowiło zaprojektowanie obiektu. W dniu 24 października 2014 r., czyli w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy, wykonawca przekazał zamawiającemu koncepcję wielobranżową stadionu.

Kolejnym etapem będzie złożenie przez wykonawcę projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę. Zgodnie z terminami zawartymi w umowie ma to nastąpić do dnia 24 stycznia 2015 r.

Termin realizacji inwestycji wynosi 28 miesięcy od dnia podpisania umowy, co oznacza, że nowy obiekt powstanie do dnia 24 listopada 2016 r.

Projektant to Biuro Architektoniczne Ferdzynowie.

Więcej o:
Komentarze (70)
Wszystko o nowym stadionie na Widzewie. 18018 miejsc, loże VIP, ekrany LED, rozkładana scena...
Zaloguj się
 • robot_nick

  Oceniono 84 razy 24

  Po ostatnim artykułem nt. stadionu ponad 100 komentarzy. To najlepiej świadczy o tym jak ważna jest to inwestycja dla Łodzi!

  Ten stadion będzie piękny!

 • politykaneru

  Oceniono 41 razy 15

  TYLKO WIDZEW RTS !!! Stadion naprawdę ładny dla Dumy Łodzi!!!!!

 • hh7

  Oceniono 9 razy 5

  Ale limanka ujada . Aż miło popatrzeć . Coś jest na rzeczy że jest aż taka frekwencja.

 • antropoid

  Oceniono 28 razy 4

  Byle tylko był.
  a kał-es się zes..a.
  Zresztą już to robi, co widać na forum... :)))

 • williamwalace

  Oceniono 58 razy 4

  Chronologicznie próby budowy stadionu na Widzewie przez cztery lata kadencji obecnych władz wyglądała tak:
  1. Koncepcja budowy stadionu Widzewa przez prywatnego inwestora na terenach oddanych przez miasto za symboliczną złotówkę z tzw. bonifikatą. Ta koncepcja upadła bo miasto odstąpiło od możliwości przekazania gruntów z bonifikatą, mimo wcześniejszych zapewnień że jest to możliwe.
  2. Budowa stadionu w formule partnerstwa publiczno – prywatnego (ppp) skomplikowany temat i trudny w realizacji. Kluczem do sukcesu tego jest przede wszystkim bardzo dokładnie rozpisany przetarg aby prywatny inwestor wiedział na co może liczyć w zamian za pieniądze zainwestowane w budowę. Niestety miasto zrobiło to źle i nie zgłosił się żaden chętny.
  3. Druga próba związana z budową stadionu w formule ppp bez zmian w zapisach zbyt ogólnych dla partnera prywatnego mimo interwencji klubu Widzew zapisy nie zostały zmienione nikt nie był zainteresowany budową i być nie mógł. Miasto reklamowało że chce pomóc Widzewowi w ten sposób choć doskonale wiedzieli że to nie może się udać. Temat budowy w formule ppp ostatecznie upadł. Lata niestety upływały…
  4. W połowie maja 2013 zdecydowano że stadion Widzewa zostanie wybudowany za pieniądze miasta tak jak ma to miejsce w każdym innym mieście w Polsce. Po kilku miesiącach ogłoszono przetarg w formule zaprojektuj wybuduj na 18.000 widzów za 140 mln. Dzisiaj doszliśmy do etapu gdzie firma Mosty Łódź podpisała umowę na budowę stadionu z UMŁ i zaprezentowała wizualizację. W maju 2015 roku po wszystkich uzgodnieniach i otrzymaniu pozwolenia na budowę ma ruszyć budowa stadionu…..
  Pamiętam doskonale ten początek maja 2013 roku te ciągłe zmiany koncepcji stadionowych, sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie: jeden stadion, dwa stadiony, stadion na Orle. To zamieszanie było tylko zwykłą bezczelną grą Zdanowskiej po to żeby ludziom „zrobić wodę z mózgu”. W efekcie prezydent Hanna Zdanowska zdecydowała że najpierw Łódź wybuduje dla klubu AP ŁKS 2013 z IV ligi wówczas a dopiero później dla ekstraklasowego Widzewa. Trudno o większy absurd ale jednak Zdanowskiej i jej ludziom uszło to wtedy na sucho…. ale wybory blisko tj. 16.11.2015 jest to dzień rozliczeń ze Zdanowską i radnymi miejskimi za rażąco krzywdzące Widzew decyzję stadionowe.
  Cały Widzew Przeciwko Zdanowskiej!!!
  RTS - Razem Tworzymy Siłę

 • williamwalace

  Oceniono 65 razy 3

  Witam każdego komu zależy na Widzewie.
  Za to że w Widzewie dzieje się teraz źle w największej mierze odpowiada obecny Prezydent Łodzi Hania Zdanowska. Ona właśnie objęła to stanowisko 6 grudnia 2010 roku i przez 4 lata robiła wszystko żeby stadion na Widzewie nie powstał!!! Zdanowska skutecznie blokowała budowę stadionu. Dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi 16 listopada 2014 roku pokazano wizualizację stadionu Widzewa, zajęło to 4 lata - po prostu wieki. Pierwsza łopata zostanie wbita już po zakończeniu jej obecnej czteroletniej kadencji…. Zdanowska zahamowała rozwój klubu na 4 lata bardzo mocno przyczyniając się do trudnej sytuacji obecnie. Podczas czteroletniej kadencji Zdanowskiej Widzew grał 4 sezony w ekstraklasie i dopiero w ostatnim sezonie spadł do I ligi. Bez nowego stadionu upływający czas nie pracował na korzyść Widzewa co pokazuje najnowsza historia tego klubu. Bez stadionu ciężko o rozwój klubu teraz to wręcz znak czasów. We wszystkich większych miastach powstały już stadiony. Miastach gdzie budżet roczny nie wynosi ok 4 mld złoty rocznie tak jak ma to miejsce w Łodzi. W sezonie 2010/2011 roku Widzew miał naprawdę dobrą drużynę Robak Sernas Ukah Dudu Pineihro Panka Lisowski i paru innych graczy. Niestety Hania kręciła zwodziła a Sylwester Cacek tracił cierpliwość i wiarę w to że stadion powstanie… dlatego postanowił mocno przykręcić kurek z pieniędzmi co musiało odbić się na wynikach sportowych. Gdyby Widzew miał więcej szczęścia i Prezydentem Łodzi byłby ktokolwiek kierujący się zdrowym rozsądkiem to już w 2012 roku kibice mogliby oglądać mecze w komfortowych warunkach na nowym obiekcie a Widzew pewnie grałby o czołowe lokaty w Polsce. Nie mówiąc o sytuacji kiedy Prezydent Miasta sympatyzuje z klubem RTS Widzew Łódź. Stało się inaczej i stadionu jak nie było tak nie ma. Właśnie dlatego każdy Widzewiak 16 listopada musi stawić się na wyborach obowiązkowo po to żeby ta Pani już nie była Prezydentem Łodzi nigdy!!! Hania bardzo zaszkodziła Widzewowi. Trzeba jej za to zapłacić przy urnie.
  Cały Widzew Przeciwko Zdanowskiej!!!

 • fanatyk_99

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Prezydent Zdanowska...
  Teraz już po wyborach powinna Pani wiedzieć, który elektorat łódzki to siła i poparcie wyborcze...
  Tym bardziej powinna Pani zdać sobie teraz jeszcze mocniej sprawę jak ważne dla wszystkich łodzian jest dokończenie inwestycji...Centrum Sportu!!
  Tak jak kibice Widzewa obiecali, głosów w większości nie oddali na Panią,a przeważnie na łódzką lewicę...Co najważniejsze wyraźnie zarysowało się jak wiele kibiców Widzew posiada w mieście Łodzi, a jak wielu w województwie i naszych gminach. Proszę o tym pamiętać przy rozdzielaniu pieniędzy na łódzki sport i inwestycje!
  Kibice z miasta Łodzi!

 • kono2291

  Oceniono 17 razy 1

  Bez żadnej napinki bo nie ma o co. Cieszę się, że podmiejscy nie mają wielkich wymagań i wystarcza im to co pokazano (nawet ich rozumiem, drużyna coraz niżej więc nie ma co wymagać) Projekt prawie taki sam jak na Koronie. Coś co było wymyślone 10 lat temu.

 • saymon1909

  Oceniono 21 razy 1

  a jak tam budowa waszej betonowej kloaki, kałewsióry?
  zdążycie na ligie miszczuf???
  ---------------------------------------------------------------------
  BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX