Poznaliśmy koszt remontu hali sportowej. Nadspodziewanie tanio

?Wyborcza? dowiedziała się, ile kosztować będzie przebudowa Pałacu Sportu. I będzie to znacznie mniej, niż zakładano.
Hala przy ul. Skorupki przez dziesiątki lat była sportową wizytówką naszego miasta. Z upływem lat jej stan pogarszał się jednak coraz bardziej, aż pogorszył się na tyle, że organizowanie imprez masowych zostało w niej zakazane. Głównym powodem były zastrzeżenia strażaków do przestarzałych i niespełniających norm bezpieczeństwa trybun.

Miasto po wielu latach zaniedbań wreszcie postanowiło wziąć się za wysłużony obiekt i przywrócić mu utracony blask. W tym roku na prace związane z przebudową hali sportowej zapisano 1,14 mln zł, z czego 369 tys. zł to koszt koncepcji oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Za ich wykonanie odpowiadała firma Archimedia, która czas na nadesłanie dokumentów miała do końca października.

Jak dowiedziała się "Wyborcza", przedstawiony kosztorys zdecydowanie przewyższa wcześniejsze oczekiwania. Gdy pojawił się temat remontu hali, spekulowano o wydatku rzędu 23-25 mln zł. Okazuje się, że wyremontowanie obiektu na tyle, by dopuścić do imprez masowych, kosztować będzie kilka razy mniej. A konkretnie... około 5,5 mln zł. Za te pieniądze można przebudować trybuny, ciągi komunikacyjne, usprawnić systemy przeciwpożarowe i bezpieczeństwa czy zainstalować krzesełka z tworzywa sztucznego. Po zakończeniu tych prac na trybunach - już w przyszłym roku - będzie mogło zasiąść 4 tys. osób plus ewentualnie 2 tys. wokół boiska. Co więcej, za kolejne nieco ponad 3 mln zł można też wyremontować położone wokół hali miejsca parkingowe, które służyłyby także nowej hali Expo.

Remont hali będzie tańszy, bo wcześniejsza koncepcja zakładała użycie ciężkich maszyn i konieczność rozbiórki. W najnowszej tych pochłaniających o wiele więcej czasu i pieniędzy założeń nie ma.