Piłka ręczna. Wygrane Piotrkowianina, ChKS i Anilany - grały drużyny z Łódzkiego [RAPORT]

Kolejne zwycięstwa Piotrkowianina, MKS-u Wieluń. Pewne wygrane CHKS-u i Anilany i wpadka SPR Pabianice - za nami IX kolejka I i II ligi piłkarzy ręcznych.
I liga, grupa A

SMS ZPRP Gdańsk - MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 30:40 (16:21)

Piotrkowianin: Banisz, Procho - Pacześny 13/4, Swat 11/1, Iskra 5, Szczukocki 3, Woynowski 3, Zinchuk 2, Chełmiński 2, Kozłowski 1, Hejniak,

Karne: 5/7

Kary: 2 minuty (Zinchuk)

Mecz bez historii. Od samego początku piotrkowianie narzucili swoje warunki rywalom i po kwadransie prowadzili już 10:5. Prym w zespole gości wiedli lewy skrzydłowy Piotr Swat oraz obrotowy Adam Pacześny. W całym meczu razem rzucili aż 24 bramki (odpowiednio 11 i 13). W 29. minucie piotrkowianie uzyskali najwyższe prowadzenie w pierwszej odsłonie (21:14), ale dwie ostatnie bramki rzucili szczypiorniści z Gdańska - najskuteczniejsi tego dnia w drużynie SMS Bartosz Kowalczyk (9 bramek w całym meczu) i Wiktor Kawka (10 bramek) - i do przerwy goście prowadzili 21:16. Druga połowa miała podobny przebieg do pierwszej. Piotrkowianie szybko dorzucili kolejne trafienia i po kilkunastu minutach mecz bardziej przypominał sparing niż poważną rywalizację. Najwyższe prowadzenie w meczu miało miejsce w 56. minucie, gdy po bramce Konrada Szczukockiego goście prowadzili 38:27. Czterdziestą, a zarazem ostatnią bramkę w meczu rzucił Rafał Chełmiński.

Za tydzień piotrkowianie zmierzą się z ostatnią drużyną w tabeli - AZS AWF Biała Podlaska i należy się spodziewać kolejnego pogromu w hali Relax. W środę zaś drużyna z Piotrkowa wybiera się do Tarnowa na mecz Pucharu Polski z tamtejszym SPR.

II liga grupa mazowiecka

KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki - MKS Wieluń 29:32 (18:19)

Włókniarz: Superson, Biernat, Brański - Stępień 8, Kosma 5/1, Jencz 4/1, Kaczorowski 3, Włodarczyk 2, Kubiak 2, Przybysz 2, Zajc 1, Knol 1, Bartosz Borsiak 1, Michał Borsiak, Główczyński

Karne: 2/4

Kary: 16 minut (Główczyński x2, Włodarczyk, Kosma, Stępień, Przybysz, Kaczorowski)

Czerwona kartka: Główczyński

MKS Wieluń: Waloch, Kolanek - Gałat 7, Piwnicki 7/6, Bernaś 6, Torchała 6, Majda 3, Pawelec 2, Madeła 1, Młodzieniak, Olbiński, Kleszcz

Karne: 6/6

Kary: 12 minut (Bernaś x2, Pawelec x2, Kleszcz, Madeła)

Trwa niemoc piłkarzy ręcznych Włókniarza Konstantynów Łódzki. Na przeciwnym biegunie są zaś wielunianie, dla których sobotnie zwycięstwo było piątym z rzędu. Triumf nad Włókniarzem przyszedł jednak w bólach. Przez długi czas żadna z drużyn nie potrafiła zbudować przewagi. Jako pierwszym udało się to gospodarzom, którzy w 17. minucie po trafieniu Kosmy wyszli na prowadzenie 12:9. Reakcja trenera gości mogła być jedna - wzięcie czasu. Efekt interwencji Tomasza Derbisa był natychmiastowy - wielunianie rzucili cztery bramki z rzędu i wyszli na jednobramkowe prowadzenie, którego nie oddali do końca pierwszej połowy. Losy meczu rozstrzygnęły się między 42. a 47. minutą. Przy stanie 22:23 cztery trafienia z rzędu (w tym trzy z rzutów karnych) zaliczył wielunianin Łukasz Piwnicki i goście odskoczyli na bezpieczny dystans pięciu bramek. Ostatni zryw konstantynowian miał miejsce w okolicach 55. minuty, gdy po czterech bramkach przedzielonych jednym trafieniem gości zbliżyli się na dwie bramki do MKS-u. Podopieczni trenera Derbisa wytrzymali jednak próbę nerwów i spokojnie dowieźli trzybramkowe prowadzenie do końca. Tym samym czarna seria gospodarzy została przedłużona. Wielunianie kolejny raz zaś wysłali sygnał, że będą się liczyć w walce o podium grupy mazowieckiej II ligi.

Politechnika Anilana Łódź - UMKS Trójka Ostrołęka 38:28 (17:12)

Anilana: Bartczak, Grzegorczyk - Pałasiak 9, Rutkowski 6, Strzebiecki 6, Witkowski 5, Jakubiec 4, Morąg 4, Wypych 3/2, Kucharski 1, Misiak, Wawrzyniak

Kary: 10 minut (Strzebiecki x2, Rutkowski, Kucharski, Witkowski)

Karne: 2/2

Pewne dwa punkty Anilany. Przez pierwszy kwadrans mecz był niesamowicie zacięty. Od stanu 8:8 łodzianie rzucili trzy bramki z rzędu. W tym okresie kilka świetnych interwencji zanotował w łódzkiej bramce Bartłomiej Bartczak. Gra Anilany mogła się podobać. Łodzianie przeprowadzali brawurowe ataki kończone rzutami z 9.-10. metra lub zagraniami do skrzydłowych. Po jednej z takich akcji przepiękną bramkę lobem rzucił Szymon Jakubiec. W łódzkiej ekipie brylował zwłaszcza Mariusz Pałasiak (9 bramek w całym meczu), u rywali pierwsze skrzypce grał Rafał Niećko, który w całym meczu trafił aż 10 razy (wykorzystał 6 na 7 rzutów karnych). Inni zawodnicy nie szli jednak w sukurs leworęcznemu rozgrywającemu Trójki i do przerwy Anilana zdołała jeszcze powiększyć przewagę do pięciu bramek. Początek drugiej połowy przypominał pierwsze minuty meczu - znów grano systemem bramka za bramkę. Łodzianie cały czas utrzymywali bezpieczny dystans do rywali. Jeszcze w 44. minucie przyjezdni po bramce Kolanowskiego mieli nadzieję na dogonienie Anilany (24:20), jednak kolejne 4 bramki padły łupem gospodarzy i stało się jasne, że w Łodzi pozostaną dwa punkty. W końcówce szczypiorniści Anilany dali popis piłki ręcznej. Od 54. minuty zdobyli kolejnych sześć bramek, ostatecznie gnębiąc gości. Podobać się mogła zwłaszcza bramka Piotra Rutkowskiego, który wykończył perfekcyjną wrzutkę od Kamila Witkowskiego. Ostatecznie Anilana pewnie triumfowała 38:28. Wszystko wskazuje na to, że w wyniku zmiany gospodarza łodzianie za tydzień znów zagrają w hali przy ulicy Sobolowej. Ich rywalem będzie outsider - SPR Siedlce.

SPR Pabiks Mag-mar Pabianice - KS Uniwersytet Radom 25:27 (11:13)

Pabiks: Wężyk, Łuczyński, Grzanka - Borsuk 8, Pieczyński, Nowicki, Trojanowski po 4, Gościłowicz 3, Kiełbasiński, Pielesiak po 1, Stegliński, Matyjasik, Stawicki, Andrysiak, Gozdalski

Kolejne rozczarowanie w Pabianicach każe przypuszczać, że słaba postawa z początku sezonu nie była przypadkowa i piąta drużyna poprzedniego sezonu w obecnych rozgrywkach powalczy co najwyżej o środek tabeli. Początek meczu z akademikami z Radomia nie zwiastował jednak końcowej katastrofy. Pabianiczanie bez problemu zdobywali bramki i dzięki dobrej postawie defensywy i bramkarza przez długi czas zachowywali czyste konto. W dziewiątej minucie SPR prowadził 6:0, sześć minut później wciąż utrzymywał bezpieczny dystans, prowadząc 8:3. W kolejnych minutach wróciły pabianickie koszmary - obijanie bramkarza rywali, słaba postawa w defensywie. W efekcie rywale uwierzyli w siebie i nie dość, że odrobili straty, to jeszcze odskoczyli gospodarzom na dwie bramki. O skali bezradności gospodarzy świadczy chociażby fakt, że pomiędzy 15. a 40. minutą trafili tylko pięciokrotnie, podczas gdy goście z Radomia rzucili w tym czasie aż 17 bramek. W efekcie po 10 minutach drugiej odsłony było 13:20. Pabianiczanie zerwali się jeszcze do odrabiania strat i na dwie minuty przed końcem tracili już tylko dwa trafienia do radomian, jednak goście nie wypuścili już zwycięstwa z rąk i dowieźli zasłużone prowadzenie 25:27. Za tydzień o punkty szczypiornistom SPR-u będzie jeszcze trudniej, gdyż pojadą do Sierpca na mecz z wiceliderem (w IX kolejce Mazur przegrał niespodziewanie z AZS UMCS Lublin).

MOKS Słoneczny Stok Białystok - ChKS Łódź 26:35 (13:16)

ChKS: Bomberski, Florczak - Biernacki 6, Darnowski 6, Witczak 4, Fałdrowicz 3, Pietrusiak 3, Kaźmierczak 3, Pietrzak 2, Scios 2, Sobieraj 2, Urbański 2, Walczak 1, Przybylski 1

Karne: 5/3

Kary: 10 minut (Biernacki, Przybylski, Scios, Kaźmierczak, Pietrzak)

Pewne zwycięstwo podopiecznych trenera Walickiego. Co prawda przez większą część pierwszej połowy ostatni w ligowej tabeli zespół z Białegostoku dorównywał kroku ChKS-owi, jednak w drugiej odsłonie łodzianie szybko odskoczyli na bezpieczny dystans i wypracowaną przewagę bez problemu dowieźli do końcowej syreny. Trener Walicki nie nadwyrężał wszystkich swoich zawodników, gdyż nazajutrz juniorzy ChKS-u zmierzyli się w prestiżowym pojedynku z juniorami Anilany. Szczypiorniści z Chojen wygrali 28:23, a czołowymi postaciami byli Patryk Biernacki oraz Damian Sadliński, którzy razem zdobyli 15 bramek.