Łódzkie kluby czekają na pieniądze z miasta. Kiedy konkurs na dotacje?

W przyszłym tygodniu miasto ma ogłosić konkurs na dotacje dla łódzkich klubów. Z kolei w środę przekonamy się, jaką kwotę przyjdzie im między siebie podzielić.
Dotacje na wsparcie drużyn ligowych oraz szkolenie sportowe to dwa najważniejsze sposoby wspierania łódzkich klubów przez miasto. W ubiegłym roku magistrat - po wprowadzeniu zmian w budżecie - zwiększył pulę na ten cel do 7,9 mln zł. W projekcie budżetu na 2015 r. kwota ta zmalała o 200 tys. zł, ale niewykluczone, że i tym razem zostanie ona zwiększona.

W niedawnym wywiadzie dla "Wyborczej" wiceprezydent Tomasz Trela zapowiadał bowiem, że będzie to jedną z dwóch głównych sportowych zmian, jakie chce wprowadzić do budżetu. - Chciałbym, aby od 2015 r. móc zrealizować deklarację, którą składałem podczas kampanii wyborczej, aby środki na szkolenie dzieci i młodzieży oraz wsparcie klubów zwiększyć o 10 proc. - przekonywał. O tym, czy Treli udało przeforsować się pomysł zwiększenia wydatków do ok. 8,5 mln zł, przekonamy się w środę. Tego bowiem dnia odbędzie się sesja budżetowa.

Osobną sprawą pozostaje termin ogłoszenia konkursu. Ostatnio doszło do tego jeszcze w grudniu 2013 r. Czemu tym razem nie było podobnie? Odpowiedź jest prosta: wybory i długa przerwa świąteczna. Z powodu zawirowań, zmian we władzach miasta oraz nietypowo długich urlopów cały czas brakowało jakiejś osoby, by pchnąć procedury dalej.

Jak jednak ustaliliśmy, konkurs ma być ogłoszony jeszcze w przyszłym tygodniu.

Kluby na nadsyłanie ofert będą miały 21 dni. Jeśli wszystko pójdzie po myśli magistratu, wyniki poznamy w pierwszej połowie lutego, a pod jego koniec kluby będą podpisywać już umowy z miastem.