Stypendia, dotacje dla klubów i rada sportu - UMŁ planuje zmiany

Zmiany w systemie rozdzielania stypendiów i dotacji dla łódzkich klubów oraz powołanie rady sportu zapowiedziały władze Łodzi
Na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Tomasz Trela oraz dyrektor wydziału sportu Marek Kondraciuk opowiadali m.in. o planach urzędu miasta i wydziału sportu na najbliższe miesiące. Zapowiedziano m.in. wprowadzenie zmian przy rozdzielaniu stypendiów. - Do tej pory te kwoty były symboliczne, a zawodnik dostawał po 200, 300 zł miesięcznie. Teraz stypendia będą dostawali młodzi sportowcy i myślę, że będą one satysfakcjonujące - opowiadał Trela. - Natomiast nasi wybitni zawodnicy, którzy odniosą sukcesy w seniorach, będą otrzymywali jednorazowe nagrody po kilka tysięcy złotych. Po przemodelowaniu tego systemu nie będzie więc tak, że klasowy zawodnik będzie otrzymywał stypendium roczne na poziomie 1,2 czy 1,5 tys. zł, bo dostanie jednorazową, wyższą nagrodę.

Wiceprezydent zapowiedział też zmiany w podziale dotacji dla łódzkich klubów. - Pracujemy nad tym, by ten system był jeszcze bardziej elastyczny i bardziej wychodził naprzeciw klubom sportowym. Myślę, że to będzie miało swoje odzwierciedlenie w drugim półroczu tego roku - zapowiedział Trela. Można się domyślać, że chodzi m.in., by nie powtórzyła się historia z siatkarskim ŁKS. Choć łodzianki grają w pierwszej lidze, to jednak nie ze swojej winy nie mogą wystąpić o dotacje dla drużyn ligowych, w których mogłyby liczyć na większe pieniądze. A wszystko przez to, że miasto nie zapewnia hali na przynajmniej tysiąc kibiców, przez co nie można spełnić kryterium o takiej właśnie frekwencji na pierwszoligowych spotkaniach.

Trela po raz kolejny zapowiedział też powołanie rady sportu, o czym wspominał już w grudniowej rozmowie z "Wyborczą". W radzie takiej miałoby zasiadać 15 osób z łódzkiego środowiska sportowego, z którymi miałyby być konsultowane "kluczowe kierunki działań". - Zarówno dla infrastruktury, ale też wydatków bieżących - tłumaczy wiceprezydent. - Chodzi o to, aby działania były podejmowane racjonalnie i skrupulatnie weryfikowane, by na przykład mapa inwestycyjna Łodzi była bardzo spójna i wychodziła naprzeciw oczekiwaniom tak klubów, jak i młodzieży.

Rada powstać w pierwszym półroczu tego roku.