Sportowcy z Łódzkiego powalczą o medale w Igrzyskach Europejskich

Za dwa tygodnie odbędą się pierwsze igrzyska kontynentalne w Europie. Wśród 214 polskich zawodników wystartuje kilkunastu łódzkich sportowców, a część z nich w piątek spotkała się z marszałkiem województwa Witoldem Stępniem
Stolicą pierwszych Igrzysk Europejskich będzie stolica Azerbejdżanu Baku. W innych częściach świata również odbywają się podobne zawody kontynentalne. Regularnie rozgrywane są Igrzyska Azjatyckie oraz Igrzyska Panamerykańskie. Nasza reprezentacja w Baku będzie liczyła 214 zawodników (95 kobiet i 119 mężczyzn), wśród których znajdzie się 14 sportowców z województwa łódzkiego. Niewykluczone, że grono naszych zawodników powiększy się o Annę Zwirydowską, ale zapaśniczka czeka jeszcze na pozytywną opinię lekarską.

Sportowcy z Łódzkiego wystąpią w następujących dyscyplinach - judo: Aleksander Jan Beta (KS Gwardia Łódź), karate: Kamil Warda (Olimp Łódź), łucznictwo: Marek Szafran (KS Społem Łódź), siatkówka: Sylwia Pycia (Budowlani Łódź), siatkówka plażowa: Karolina Baran, Jagoda Gruszczyńska, Katarzyna Kociołek, Maciej Kosiak (wszyscy UKS SMS Łódź), pływanie: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), Adam Staniszewski (MKS Trójka Łódź), strzelectwo: Agnieszka Nagay (KS Orzeł Łódź), zapasy: Roksana Zasina, Anna Zwirydowska (obdywie ZTA Zgierz), Mateusz Bernatek, Łukasz Konera (obydwoje AKS Piotrków Trybunalski). Kilku z nich w piątek spotkało się z marszałkiem województwa Witoldem Stępniem.

Dużą szansą na medal może być Piechota. - W Szczecinie trwają obecnie mistrzostwa Polski seniorów w pływaniu, a w czwartek Paulina płynęła na dystansie 800 metrów stylem dowolnym i uzyskała czas o trzy sekundy lepszy od minimum wymaganego na mistrzostwa świata juniorów w Singapurze - mówi ojciec 16-letniej zawodniczki. - Daje jej to drugie miejsce w europejskim rankingu. Jest szansa medalowa w Baku.

Walkę zapowiadają również zapaśnicy z Piotrkowa Trybunalskiego. - Mieliśmy dwutygodniowe zgrupowanie w Armenii. Przygotowywaliśmy się z bardzo dobrymi sparingpartnerami. Myślę, że forma jest dobra, postaramy się ją udokumentować na zawodach. Liczymy na medale, mimo iż nie będzie łatwo - mówi Łukasz Konera.

- Zwyciężyłem w tegorocznych mistrzostwach Polski seniorów, a w 2013 roku zdobyłem mistrzostwo Europy do lat 20 - dodaje Mateusz Bernatek, inny z zapaśników. - Igrzyska Europejskie będą moim pierwszym turniejem na dużej imprezie seniorskiej. Jadę zdobywać nowe doświadczenia i jeżeli się uda, zdobyć medal. Zapasy nie są sportem, który przyciąga uwagę widza, reguły mogą być trudne do rozszyfrowania dla zwykłego obserwatora. Dlatego zawody nie są często pokazywane w telewizji. Oczywiście większe turnieje międzynarodowe są transmitowane, wtedy towarzyszy nam większa presja, ale myślę, że potrafimy z nią sobie poradzić.

Igrzyska Europejskie potrwają od 12 do 28 czerwca.