PZHL w przyszłym tygodniu przedstawi ofertę Łodzi. Będą mistrzostwa i ekstraliga?

Polski Związek Hokeja na Lodzie w przyszłym tygodniu przedstawi swoją ofertę na rozwój dyscypliny w Łodzi. Niewykluczone, że w Atlas Arenie odbędą się mistrzostwa świata, a w Bombonierce będzie występowała drużyna ekstraligowa.
Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) przyznała Polsce organizację przyszłorocznych mistrzostw świata dywizji IA. Zawody - tak jak w tym roku - miały odbyć się w Tauron Kraków Arenie. Pojawił się jednak poważny problem, bowiem w hali nie ma wolnych terminów. Dlatego PZHL rozpoczął poszukiwania nowego obiektu.

W grę wchodzi także łódzka Atlas Arena. Co więcej, miasto wstępnie wyraziło chęć organizacji hokejowego mundialu. Dawid Chwałka, prezes PZHL, podkreśla, że interesuje go dłuższa współpraca z Łodzią, dlatego oprócz organizacji mistrzostw chce stworzyć ekstraligową drużynę hokejową. - Z prezydent Zdanowską rozmawialiśmy o dłuższej współpracy, bo moim celem jest promocja hokeja i szkolenie młodzieży w ośrodkach, gdzie tego sportu nie ma lub zniknął - mówił "Wyborczej" Chwałka. - Łódź ma piękną historię hokejową, a Łódzki Klub Hokejowy jest obecnie jednym z najlepszych, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży.

We wtorek odbędzie się posiedzenie zarządu PZHL, po którym Chwałka przedstawi Łodzi swój projekt. - Cały czas pracujemy, a trwa to tak długo, bo kilka klubów ekstraligi domyka fundusze przed otrzymaniem licencji - mówi prezes. - Nasza oferta dla Łodzi zależy od tego, ile drużyn zagra w przyszłym sezonie w lidze i jakimi pieniędzmi będą operować. To z kolei wpłynie na liczbę obcokrajowców w poszczególnych drużynach. Musimy wiedzieć, ilu młodych zawodników moglibyśmy włączyć do nowej łódzkiej drużyny.

I dodaje: - Wiem, że teraz piłeczka jest po naszej stronie. Dopełniamy wszelkich starań, bo nie może to być projekt, który okaże się niewypałem. To musi być konkretny pomysł na promocję miasta i hokeja. Jestem optymistą. W przyszłym tygodniu będziemy rozmawiać z miastem, a sprawę chcemy zakończyć do końca czerwca. Oczywiście damy władzom czas na przeanalizowanie oferty, bo musi to być opłacalne. Będziemy robili wszystko, by hokej na najwyższym poziomie zagościł w Łodzi - zapowiada.

A co z mistrzostwami? - To będzie wspaniała impreza, ale też kosztowna, dlatego decyzję podejmie miasto - odpowiada Chwałka. - Chcemy współpracować z samorządami, a nie wyciągać od nich pieniądze. Słyszałem już opinie, że to miasto, które zapłaci najwięcej, dostanie mistrzostwa. To oczywiście kompletna bzdura. Nie jestem na razie w stanie zapewnić, że turniej odbędzie się w Łodzi, Gdańsku czy innym mieście. Wciąż jesteśmy na etapie rozmów, a więcej będzie wiadomo być może już w przyszłym tygodniu - kończy.