Master Pharm Budowlani. Wielki finał na Narodowym Stadionie Rugby

Rugbiści Master Pharm Budowlanych po raz szósty zagrają z Arką Gdynia o złoty medal mistrzostw Polski. Do tej pory trzy mecze wygrali gdynianie, dwa łodzianie.
Po raz pierwszy obie drużyny zmierzyły się w walce o złoto w 2004 roku. Lepsza okazała się Arka18:11. Ostatni raz łódzko-gdyński finał miał miejsce w 2011 roku. Wówczas spotkanie rozegrano w Łodzi, a gospodarze niespodziewanie przegrali 22:34.

Arka i Master Pharm Budowlani przed sezonem były faworytami rozgrywek. Drugą fazę na pierwszej pozycji zakończyli gdynianie, dzięki czemu zostali gospodarzem spotkania finałowego. - Jedziemy po wygraną - zapowiada Przemysław Szyburski, trener Budowlanych. W tym sezonie oba zespoły zagrały ze sobą już pięć razy i łodzianie za każdym razem schodzili z boiska pokonani. - W niedzielę będzie zupełnie inne spotkanie. Wprawdzie znamy się doskonale, ale postaramy się przygotować taką taktyczną niespodziankę, która pomoże nam odnieść pierwszy, ale najważniejszy sukces - zapowiada łódzki szkoleniowiec. Według Szyburskiego ostatnie spotkanie ligowe z Arką (przegrane 23:31) pokazało, co należy poprawić przed finałem. - Dostaliśmy dobry materiał do analizy - tłumaczy trener Budowlanych. - Coraz lepiej radzimy sobie grą nogą, z dobrej strony pokazał się Teimuraz Sokhadze. Słowa uznania należą się również Pawłowi Stępniowi za grę w obronie.

Szyburski przyznaje, że w odniesieniu wygranej pomóc ma nie tylko specjalnie przygotowana taktyka, ale przede wszystkim Kamil Bobryk, którzy specjalnie przyjechał na mecz z Francji. Kolegów ma wesprzeć Merab Gabunia, który wprawdzie jest kontuzjowany, ale - jak zapewnia Mirosław Żórawski, dyrektor sportowy Budowlanych - wybiera się na Wybrzeże, aby dopingować swoich byłych kolegów.

Trener Szyburski liczy też na dobry występ Piotra Karpińskiego, Michała Mirosza i Patryka Reksulaka, którzy ostatnio leczyli kontuzja, ale już normalnie trenują i zgrają przeciwko Arce. Ostatnie godziny przed spotkaniem łodzianie przed meczem spędzą na minizgrupowaniu w Pruszczu Gdańskim.

Po raz ostatni łodzianie zdobyli złoty medal w 2010 roku, pokonując w finale Lechię Gdańsk. W sumie Budowlani mają w dorobku 20 medali mistrzostw Polski. - Od pięciu lat Arka nie wywalczyła złota przed własną publicznością, po cichu liczę, że w niedzielę będzie podobnie - dodaje Żórawski. Przed rokiem spotkały się w meczu o brązowy medal. Wówczas górą byli gdynianie (37:19).

Bezpośrednią transmisję z finału pokaże Polsat Sport News o godz. 20.30. Na mecz wybiera się liczna grupa kibiców z Łodzi, a wstęp na stadion jest bezpłatny.