W sobotę rugbiści Master Pharm Budowlanych Łódź rozpoczną nowy sezon

W sobotę rugbyści Master Pharm Budowlanych Łódź meczem wyjazdowym ze Skrą Warszawa rozpoczną nowy sezon. Łodzianom w odzyskaniu złotego medalu mają pomóc Polak, Ukrainiec i Algierczyk
Niecałe dwa miesiące trwała wakacyjna przerwa w rozgrywkach ekstraklasy rugby. Podopieczni trenera Przemysława Szyburskiego poprzedni sezon zakończyli ze srebrnym medalem. W finale ligi ulegli minimalnie Arce Gdynia 19:24. - W następnym sezonie mistrzowski tytuł wróci do Łodzi - zapewniał dyrektor sportowy Mirosław Żórawski tuż po meczu finałowym na Narodowym Stadionie Rugby.

Klubowi działacze i sponsorzy postarali się, aby drużyna była znów na tyle silna, by mogła walczyć o pierwsze miejsce na podium. - Wprawdzie proces budowy silnej drużyny nie został jeszcze zakończony, ale wierzę, że już po jesieni będziemy liderem tabeli - dodaje Żórawski.

Duet trenerski nadal będą tworzyć Szyburski i Krzysztof Szulc, którzy - jak w klubie zapewnią - solidnie zapracowali na opinię dobrych szkoleniowców. Pozyskano za to trzech nowych zawodników: Polaka Roberta Bosiackiego z Tytana Gniezno, reprezentanta Ukrainy Witalija Kramarenkę i kadrowicza reprezentacji Algierii Nadira Boukhalova, który grał w lidze francuskiej.

Dwaj pierwsi to zawodnicy formacji młyna, a Algierczyk jest łącznikiem ataku. W pierwszej rundzie w Master Pharm Budowlanych nie zobaczymy za to Gruzinów: Toma Mchedlidze, Teimuraza Sokhadze i Niki Chkhikvadze, którzy wrócili do ojczyzny.

W okresie przygotowawczym łodzianie trenowali na własnych obiektach, a powrót po kontuzjach Łukasza Kujawy i Krzysztofa Justyńskiego sprawił, że zaostrzyła się konkurencja o miejsce w podstawowej piętnastce. Tym bardziej że do szerokiej kadry drużyny włączono aż 11 juniorów. Z kolei liderem drużyny będzie Michał Mirosz, który ma ogromny autorytet w drużynie.

W tym sezonie rozgrywki będą toczyły się w nieco zmienionym cyklu. Najpierw osiem zespołów rozegra rundę zasadniczą systemem mecz i rewanż. Następnie liga podzielona zostanie na dwie grupy: czterozespołową mistrzowską i drugą - spadkową. W tej fazie także będzie obowiązywał system mecz i rewanż. O tytule mistrzowskim zadecyduje - jak w poprzednim sezonie - spotkanie finałowe, które zostanie rozegrane 18 lub 19 czerwca 2016 roku.

Podopieczni Szyburskiego sezon zaczną od meczu wyjazdowego ze Skrą Warszawa (początek o godz. 14), beniaminkiem ekstraklasy. Pierwotnie spotkanie to miało być rozegrane na stadionie przy ul. Milionowej, ale w tym czasie obiekt łódzkiej SMS będzie zajęty. Żórawski przyznaje, że początek sezonu dla łodzian będzie trudny, bo inauguracyjne spotkanie z beniaminkiem zawsze należy do bardzo trudnych. Za to w następnej kolejce na stadionie miejskim przy al. Unii łodzian czeka prestiżowe spotkanie z Arką, które będzie rewanżem za finał poprzedniego sezonu oraz jednocześnie pierwszym meczem rugbystów na nowym stadionie.

Pozostałe mecze 1. kolejki: Arka - Posnania, Lechia Gdańsk - Orkan Sochaczew, Ogniwo Sopot - Pogoń Siedlce.