Ministerstwo Sportu pomoże w budowie hali na SMS w Łodzi

Ministerstwo Sportu i Turystyki ostatecznie przekaże trzy miliony złotych na dokończenie budowy hali sportowej w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ul. Milionowej
Pomysł budowy profesjonalnej hali do siatkówki plażowej w Łodzi narodził się w 2012 roku. Początkowo inwestycja, którą wyceniono na około 6 mln złotych, miała zostać zakończona do czerwca 2014 roku. Nie udało się dotrzymać tego terminu, zresztą podobnie jak następnego. Roman Stępień, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego, marzył, że hala będzie gotowa mniej więcej w październiku tego roku. - Na tę chwilę jesteśmy w połowie inwestycji - mówi dziś. - Praktycznie gotowy jest budynek socjalno-administracyjny, trzypasmowa bieżnia, laboratoria, szatnie, sale lekcyjne i przede wszystkim internat dla młodzieży. Jesteśmy w fazie wykończeniowej dwóch pięter, które powinniśmy oddać lada dzień. Pozostałe dwa gotowe będą prawdopodobnie do końca roku.

Do wybudowania pozostała najważniejsza część inwestycji, czyli hala do siatkówki plażowej z czterema boiskami. Jej koszt to 3 mln złotych, które na ten cel wyłoży Ministerstwo Sportu. - To mniej więcej połowa kosztów. Pozostałą część wyłożyła szkoła - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent miasta.

Dotacja z ministerstwa nie była jednak pewna. - Były pewne rozbieżności, jak chociażby status prawny terenu - kontynuuje Trela. - Miasto wydzierżawiło teren SMS-owi na 25 lat. Pani prezydent Hanna Zdanowska zadeklarowała, że dzierżawa będzie przedłużona, ale ministerstwo sygnalizuje, że potrzebny jest jeszcze jeden dokument. Trzeba to precyzyjnie wyjaśnić. Chcemy pomóc szkole.

Dokończenie budowy to dobra wiadomość dla naszych siatkarzy plażowych, którzy chcą awansować na igrzyska olimpijskie. Najpoważniejszymi kandydatami do gry w Rio de Janeiro są cztery pary: Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel, Michał Kądzioła/Jakub Szałankiewicz, Bartosz Łosiak/Piotr Kantor oraz Kinga Kołosińska/Monika Brzostek. Od kwietnia ubiegłego roku nasze duety nie mają możliwości treningu w Łodzi po sezonie. Szkoła zdemontowała specjalny balon, pod którym wcześniej ćwiczyli plażowicze. Najlepsze pary wyjeżdżają więc na obozy m.in. do Bratysławy czy Wiednia. Z kolei utalentowana młodzież, która co roku z imprez międzynarodowych przywozi medale, od tego czasu musi radzić sobie w zwykłej hali wysypanej piaskiem. Tyle że nie można tam normalnie trenować ze względu na niski sufit.

Kiedy hala ma być w pełni gotowa? - Trudno powiedzieć, dokończymy ją dopiero, gdy dostaniemy pieniądze z ministerstwa - kończy Stępień.

Widzew Łódź - Stal Głowno. Transmisja wideo tylko na lodz.wyborcza.pl. Za darmo!