Przegrana jesień piłkarzy ŁKS i Widzewa [OPINIA]

Marek Chojnacki, trener ŁKS

Marek Chojnacki, trener ŁKS (MAŁGORZATA KUJAWKA)

Jeśli ŁKS i Widzew się nie otrząsną, pozostanie nam tylko chwalić się w Polsce, że u nas nawet czwartoligowcy mają jedne z nowocześniejszych stadionów.
W kwietniu 2016 roku miną cztery lata od ostatnich derbów Łodzi w ekstraklasie. Dziś nie ma śladu po stadionach, na których rozgrywano mecze, o których głośno było w całym kraju. Stadionach przestarzałych, po których jednak biegały gwiazdy Manchesteru United, Liverpoolu, Juventusu, Borussii Dortmund, Atletico Madryt czy Fiorentiny. Od kilku miesięcy przy al. Unii można podziwiać nowoczesny obiekt, a sześć kilometrów na wschód w błyskawicznym tempie rośnie kolejny stadion...

W tym samym czasie łódzki sport znalazł się w największym w historii kryzysie. Odbudowując kluby, działacze obiecywali błyskawiczne awanse. Na razie jednak kończy się na dobrych chęciach. ŁKS szybko awansował z IV do III ligi, ale na kolejną promocję się nie zanosi. Przeciwnie, trzeba się martwić, czy drużyna nie wróci na poziom, z którego startowała. Ełkaesiacy spędzą zimę na szóstym miejscu, tylko cztery punkty przed ósmą, spadkową pozycją. Desperacki ruch, jakim jest planowana zmiana trenera, niczego nie da, gdy nie ma pieniędzy na wzmocnienia. I nie chodzi o kupowanie zawodników, ale o zapewnienie kandydatom takich zarobków, że odrzucą ofertę np. Neru Poddębice. Jest jeszcze jedno, co odstrasza lepszych zawodników od przenosin na al. Unii: wielkie wpływy kiboli. Od byłego ełkaesiaka słyszałem, że po prostu boi się wrócić!

ŁKS ma dobrego trenera - Marka Chojnackiego, legendę klubu, jednak duża grupa fanów, tych najgłośniejszych i najbardziej wpływowych, domaga się jego zwolnienia. Mają już faworyta, który dotychczas pracował z... dziećmi.

Chojnacki to legenda klubu, więc nie pozwoli sobą kierować. Jego drugą wadą jest to, że nie jest Salomonem, więc z pustego (klubowa kasa) nie naleje. Drużynę ma zaś taką, że szóste miejsce to znakomity wynik. Zanosi się jednak, że będzie musiał odejść, bo kibole przestali go lubić, tak jak wcześniej Wojciecha Robaszka i Andrzeja Kretka.

W odróżnieniu do lokalnego rywala Widzew ma pieniądze, ogromne jak na IV ligę. Ale tu sprawdza się stare powiedzenie, że "pieniądze nie grają". W Widzewie jest 27 piłkarzy i dwóch trenerów. Taka Jutrzenka Warta ma 17 zawodników trenujących trzy razy w tygodniu, a mimo to potrafiła wygrać w Łodzi.

Problem w tym, że klubem rządzą ludzie, którzy o piłce nożnej mają niewielkie pojęcie. Prezesi są kibicami, ale od oglądania meczów, nawet ekstraklasy czy w europejskich pucharach, wiedzy się nie zdobywa. Efektem jest zatrudnienie trenera, przy którym drużyna się cofnęła. Pamiętam, jak Zbigniew Boniek, który na futbolu zna się jak mało kto w Polsce, budując 11 lat temu drużynę, nie wstydził się pytać innych o zdanie. Podobnie zachowywał się Ludwik Sobolewski, pytając o zdanie nawet dziennikarzy (żeby było jasne: nie mam ambicji ani zamiaru nikomu doradzać! - przyp. jar).

Jestem przekonany, że żadna z widzewskich legend nie zatrudniłaby szkoleniowców, z których jeden ma 27, a drugi 23 lata! Gdyby to jeszcze byli znani piłkarze, związani z klubem... Tymczasem Jutrzenka prowadzona przez byłego widzewiaka Tomasza Muchińskiego wygrała w Łodzi, a broniący się przed spadkiem Boruta Zgierz, szkolony przez Tomasza Kmiecika, byłego asystenta Radosława Mroczkowskiego, odebrał faworytowi dwa punkty.

Szefów Widzewa niczego to nie nauczyło, bo zamiast postawić na jakość, poszli w ilość. Ogłosili, że zatrudnią kolejną grupę zawodników, z Bzury Chodaków, drużyny jeszcze słabszej. Ich największym atutem jest to, że kiedyś trenował ich obecny szkoleniowiec.

Jeśli do tego dodamy coraz większe wpływy grup kibolskich, które skutecznie zniechęcają kolejnych sponsorów, to nawet najwięksi optymiści powinni pozbyć się złudzeń, że Widzew normalnie wywalczy awans. Trzeba przyzwyczajać się do myśli, że będzie czwartoligowcem z najnowocześniejszym stadionem w Polsce, a hitem będą derby z Andrespolią Wiśniowa Góra.

Komentarze (38)
Przegrana jesień piłkarzy ŁKS i Widzewa [OPINIA]
Zaloguj się
 • michal_501

  Oceniono 36 razy 16

  Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Marnym pocieszeniem jest że nie jest to tylko przypadłość Łodzi. Tak się dzieje w wielu miastach np. w Krakowie a nie wpływa to jakoś dramatycznie no poziom sportowy tamtejszych klubów. Dodał bym jeszcze do tego katastrofalną postawę władz miasta która doprowadziła do upadku obu klubów, decyzje o budowie nowych obiektów zapadły za późno a decyzja o budowie tylko jednej trybuny na Unii to samorządowa "decyzja" dekady w Polsce .

 • rodowity54

  Oceniono 33 razy 11

  Redaktorku w kilku miejscach pozwolę się z tobą nie zgodzić.Chciałbym nadmienić że nie jestem kibolem. Pańskim zdaniem Marek Chojnacki jest dobrym trenerem tylko nie podał Pan żadnego sukcesu jakim trener może się poszczycić chyba że za taki uznamy utrzymanie ŁKS-u w ekstraklasie. Jeśli chodzi o młodych trenerów to moim zdaniem trzeba im dać szansę. Im wcześniej tym lepiej. Ale dlaczego trenerem ŁKS-u nie może zostać Ariel Jakubowski? Przecież ze słabym Ursusem osiągał lepsze wyniki niż wszyscy ostatni trenerzy ŁKS-u razem wzięci. Do tego grał w drużynie która dała Łodzi ostatnie mistrzostwo Polski. W jednej kwestii z redaktorem się zgadzam. W łódzkich klubach rządzą kibole a końca tego stanu rzeczy nie widać.

 • kochamlodzkiklubsportowy

  Oceniono 29 razy 5

  Skąd redakcja gazety ma wiedzę na temat budżetu reaktywacji? Skąd wiadomo że w ŁKS nie ma kasy a w reaktywacji kasy jest w brud? Piszecie że reaktywacja ma dwóch trenerów, a ilu trenerów ma ŁKS? ŁKS również ma bardzo szeroki skład o czym świadczą wyniki drużyny rezerw. Do tego dochodzi wiele grup młodzieżowych i juniorzy starsi w Centralnej Lidze Juniorów o czym reaktywacja może co najwyżej pomarzyć. Odkąd powstał nowy ŁKS nie ma żadnych problemów z płatnościami.

 • saymon1908

  Oceniono 25 razy 3

  bińczyk sam jesteś przegrany i znowu pijany a może na mózg ci padło żałosny gryzipiórku ??? co ty kuźwa za brednie wypisujesz ? po pierwsze przy Al. Unii 2 to nie jest stadion, tylko jego karykatura z której wszyscy się śmieją, ale jest to dzieło urzędasów z UMŁ z panią niestety prezydent na czele i niech oni poniosą za ten bubel odpowiedzialność, nie musi to walić rykoszetem w klub. Skąd ty masz takie informacje, że w ŁKS-ie nie ma kasy żeby konkurować z Nerem z Byczyny ? podaj źródło frajerze, bo nikt z klubu takich głupot ci nie przekazywał. Piłkarze w ŁKS-ie mają wszystko wypłacane na bieżąco a kontrakty mają takie na jakie się zgodzili a w zamian za to nie chce im się zawsze chcieć. Co do rządów kiboli to chyba miałeś na myśli tych śmiesznych przebierańców z amatorskiej Reanimacji Trupa Sportowego Wstydzew Koluszki, bo w ŁKS-ie owszem kibice wyrażają swoje zdanie bądź niezadowolenie bo płacą za bilety i mają prawo oczekiwać od piłkarzy pełnego zaangażowania, a to, że czasami ich opierdzielą po przegranym meczu to chyba normalne i naturalne, taki system motywacyjny, ale nie ma nic wspólnego z terrorem o jaki piszesz czerwony kmiotku. Gdyby Chojnacki byłby taki dobry to bylibyśmy liderem a nie na 6 m-cu, co do kandydatów to trener o którym myślisz pracuje w SMS-ie ale z juniorami a od kiedy to 19 letni młodzieniec jest dzieckiem ? przestań mącić i siać ferment bo to nikomu nie służy a już na pewno nie ŁKS-owi, więc albo pisz uczciwie i rzetelnie albo przenieś się do redakcji Nowej Wsi. Kolejne brednie, że Wstydzew ma ogromne pieniądze buhahahaha to dowcip tysiącelcia i mając taką "wielką" kasę załatwiają wzmocnienia z IV ligi buhahahahaha

 • 8c

  Oceniono 17 razy 3

  Skoro kibol Bińczyk ( z pewnej gazetki klubowej ) tak dobrze się na wszystkim co związane z ŁKS ŁÓDŹ zna to może napisze pod swoim nickiem czy też tego jełopy który podpisuje się ( jw ) jak wygląda sprawa "Centrum sportu" i dlaczego zamieniono je na centrum parkingowe ( było takie hasło pewnej partii - WYGANIAMY DZIECI Z BRAMY - na boiska ), czy śmieci po budowlańcach zostały uprzątnięte ( gdybyś chodził czasami a nie tylko zadek woził - podobno jesteś fanem siatkówki - to byś zobaczył np:to pobojowisko obok AA w postaci pustych butelek - tak było 15-go bm.), kiedy dach nad trybuną zostanie naprawiony, kiedy drenaż boiska będzie drenażem a nie imitacją, kiedy ściany pomalują w sali konferencyjnej ( pełno zacieków - tylko nie mów, że gruby (walczyk) nie chlapał jęzorem w waszej gazetce na ten temat ) itd,itd
  Tak trudno ruszyć dupsko ? Lepiej pisać o "bogactwie" i "ogromnych pieniądzach" tylko, że to mrzonki panie kibolu ( znam temat )
  PS -1
  Przemilczę temat trenerów w ŁKS ŁÓDŹ bo z kibolem przeciwnej drużyny kopać mi się nie chce
  PS -2
  Na temat twoich kontaktów tak z Sobolewskim jak i z "byłym piłkarzem ŁKS", że o dawnych działaczach partyjnych nie wspomnę to już krążą legendy mówiące iż nikt tak ludzi nie zna(ł) i o nich nie pisze jak Bińczyk bajki opowiada ( od opowiadania bajek był J.Kobuszewski ;-)

 • piotrkowska10

  Oceniono 29 razy 3

  MICHALINA UPADEK TWOJEGO KLUBU TO KONSEKWENCJA 50 MILIONÓW DŁUGU OD GRAJA PO CACKA....ODDALIŚCIE KASĘ ZA WYNAJEM KURNIKA?

 • bzyk997

  Oceniono 2 razy 2

  Bińczyk co się tak długo nie odzywałeś. A jak się odezwałeś się to jak łysy grzywką przywalił. Jednego trenera bronisz (Chojnackiego) a drugiego ganisz (Płuskę), tylko że ten drugi jest o połowę młodszy, więc czasu na sukcesy ma jeszcze dużo. Co do trenerów to ten z SMS nie podoba mi się akurat nie podoba (bo ma zero doświadczenia z seniorami, no bo nie mówcie mi o Polonii Andrespol czy Andrzejów jak kto woli). Tutaj potrzebni są trenerzy o twardej ręce, ale jak może mieć twardą rękę trener Widzewa jak jest przez dziennikarzy krytykowany. W ŁKS-ie też twardoręki jest potrzebny bo Chojnacki już jest wypalonym trenerem. A już zabawne jest nazwanie trybuny na ŁKS-ie stadionem jak lepszy znajduje się w Niecieczy bo ma przynajmniej dwie trybuny, a jeszcze lepsze co do sprawy stadionu Widzewa napisał ten gryzipiórek cyt "Trzeba przyzwyczajać się do myśli, że będzie czwartoligowcem z najnowocześniejszym stadionem w Polsce, a hitem będą derby z Andrespolią Wiśniowa Góra". Jaki najnowocześniejszy stadion w Polsce to już jest szczyt hipokryzji. To może reprezentacja się przeniesie z narodowego na widzewski, jak taki najnowocześniejszy.

 • jabol1910

  Oceniono 6 razy 2

  @ppaappuuggaa
  Kibole odstraszają nie tylko sponsorów.
  Odstraszają rzesze normalnych kibiców, którzy z pełnymi rodzinami zasiedli by na trybunach ale ze strachu przed kalectwem lub zabójstwem uciekli ze stadionów

 • ppaappuuggaa

  Oceniono 6 razy 2

  Nie "kibole" odstraszają sponsorów, tylko takie beznadziejne artykuły prasowe, jak ten. Autor postawił kilka tez, żadnej nie sprawdził, ale mając dostęp do tej strony opublikował tak beznadziejny artykuł, w którym nie ma nawet najmniejszej kropli prawdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Łódź - Wyniki/Terminarz wydarzeń

»