Sport.pl

ME w pływaniu. Aleksandra Urbańczyk chce powtórzyć sukces z Herning

W środę w Izraelu rozpoczną się mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie. Jedną z głównych faworytek do medali jest Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk z AZS UŁ PŁ
Mistrzostwa Europy w Netanji to dla Urbańczyk priorytetowa impreza w sezonie zimowym. Łodzianka od zawsze lepiej czuła się na krótkiej pływalni, w której na sprinterskich dystansach zdobywała medale mistrzostw świata i Europy. Ostatni krążek podopieczna Bartosza Olejarczyka wywalczyła dwa lata temu, podczas mistrzostw Europy w Herning. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym Urbańczyk na metę przypłynęła wówczas druga.

W ostatnich zawodach przed mistrzostwami Urbańczyk wywalczyła minima na czterech dystansach: 50 m stylem motylkowym, 50 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym oraz 100 m stylem zmiennym. W Izraelu na pewno popłynie na trzech pierwszych. Jeśli chodzi o wyścig stylem zmiennym, decyzję o starcie zawodniczka wspólnie ze swoim trenerem podejmie na miejscu.

Trzeba przyznać, że Urbańczyk doskonale przygotowała się do grudniowej imprezy. Na ostatnich zawodach w Poznaniu pływała bardzo szybko, o czym świadczą chociażby dwa rekordy życiowe. - Ze startów w Poznaniu jestem bardzo zadowolona, ale mam nadzieję, że prawdziwa forma dopiero nadejdzie na zawody w Izraelu - mówi łodzianka, która już w niedzielę w nocy wyleciała na zawody.

Pływacy w ostatnim czasie narzekali, że są zauważani przez media. Niestety ich apele zdały się na nic. Mistrzostwa Europy w Izraelu nie będą transmitowane w telewizji ani przez Eurosport, ani TVP Sport, które ostatnio relacjonowały zawody pływackie. - Fajnie byłoby, gdyby o nas pisano, bo pływanie też daje dużo frajdy i emocji kibicom. Tylko ludzie o tym nie wiedzą. Jesteśmy trochę zamknięci na bardziej popularne dyscypliny. Mamy większe sukcesy niż w niektórych sportach. O nich się mówi, a o nas nie - żałowała Urbańczyk w niedawnym wywiadzie dla "Wyborczej".

Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 2-6 grudnia. Urbańczyk wystartuje w czwartek (50 m motylkiem i 100 m zmiennym), sobotę (50 m dowolnym) oraz niedzielę (50 m grzbietowym).

Więcej o: