Mecz reprezentacji Polski szczypiornistów w Atlas Arenie? Trwają rozmowy

W siedmioletniej historii Atlas Areny nie rozegrano w niej meczu piłki ręcznej. Niewykluczone, że do Łodzi męska reprezentacja Polski przyjedzie w lipcu
Polska kadra szczypiornistów w Łodzi grała tylko raz. W 2008 roku w hali przy ul. Skorupki odbył się towarzyski mecz ze Słowacją, który Polacy wygrali 29:28. Rok później powstał już nowoczesny obiekt, jakim jest Atlas Arena. W tej hali mecz piłki ręcznej jeszcze się nie odbył.

Niewykluczone, że zmieni się to w lipcu. W miniony weekend polscy szczypiorniści wywalczyli awans do igrzysk olimpijskich. Tałant Dujszebajew, trener biało-czerwonych, w rozmowie z "Wyborczą" podkreślił, że w ramach przygotowań do tej imprezy będzie chciał rozegrać kilka meczów w Polsce. - Pojedziemy na zgrupowanie do Arłamowa, wiem, że będziemy mieli tam wszystko, żeby spokojnie pracować. Później wyjedziemy na jakiś zagraniczny turniej, a przed wylotem do Rio chcę, żebyśmy zagrali dwa mecze towarzyskie w Polsce, najlepiej w pobliżu Warszawy, żeby już nigdzie daleko nie jeździć przed wylotem do Brazylii - powiedział szkoleniowiec.

Jeśli chodzi o nowoczesne hale w pobliżu stolicy, to na myśl od razu przychodzą Płock oraz Łódź. O ile w pierwszym z tych miast jest ogromna tradycja piłki ręcznej, to nasz magistrat ma zamiar walczyć o organizację jednego ze sparingów przed Rio. - Rozmawialiśmy z wiceprezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce Zygfrydem Kuchtą oraz szefem Atlas Areny Krzysztofem Maciaszczykiem i bardzo chętnie gościlibyśmy naszych szczypiornistów w Łodzi - mówi Marek Kondraciuk, szef wydziału sportu Urzędu Miasta Łodzi. - Atlas Arena jest gotowa na organizację meczu. Mamy niezbędny sprzęt, w tym specjalistyczną wykładzinę. Wstępnie rozmawialiśmy już o organizacji sparingów przed mistrzostwami Europy, ale wówczas szczypiorniści naturalnie chcieli rozgrywać te spotkaniaw halach, gdzie mieli grać mecze o stawkę. Teraz mamy wrócić do tematu, bo pojawiła się kolejna okazja.

Kuchta potwierdza, że Łódź jest zainteresowana organizacją letnich sparingów, ale... - To ciężki temat - mówi "Wyborczej". - W Polsce nasza kadra będzie grała mało meczów, ale spotkanie w Łodzi nie jest niemożliwe. Atlas Arena może pomieścić najwięcej kibiców z hal nieopodal Warszawy. Jeśli chodzi o mecze kwalifikacyjne do mistrzostw Europy, to porozumieliśmy się już z katowickim Spodkiem. W grę wchodzi więc ewentualnie termin lipcowy. Tyle że to wakacje i wówczas może być problem z wypełnieniem hali.

Dla Kuchty, który przez lata mieszkał w Łodzi, mecz miałby także wartość sentymentalną. Wiceprezes ZPRP podkreśla jednak, że pojemność to w zasadzie jedyny plus Atlas Areny w organizacji meczów piłki ręcznej. - Chodzi o konstrukcję hali. Boisko jest mocno oddalone od trybun - mówi. - W innych nowych halach w kraju wygląda to inaczej. Gdy wrócę do Warszawy, zapytam w komórce szkoleniowej czy Łódź w ogóle jest brana pod uwagę.

Przypomnijmy, że w Atlas Arenie na pewno odbędą się tegoroczne mecze siatkarskiej Ligi Światowej, a w przyszłym roku Łódź będzie gościła również siatkarskie mistrzostwa Europy.