PGE Skra i Budowlani. Łódzkie, czyli województwo siatkarskie

Po raz drugi w XXI wieku będziemy mieć dwie drużyny w europejskich pucharach. Zagrają w nich Budowlani Łódź oraz PGE Skra Bełchatów
Po sześciu latach przerwy siatkarki Budowlanych awansowały do europejskich pucharów. Przepustkę dało im piąte miejsce w Orlen Lidze, które wywalczyły, dwukrotnie pokonując Muszyniankę. To wielki sukces klubu, ponieważ przynajmniej dwie sklasyfikowane niżej drużyny mają wyższe budżety. Potwierdziło się jednak, że pieniądze trzeba umieć wydawać. W lidze wyróżniały się łódzkie środkowe: Gabriela Polańska i Sylwia Pycia. Pierwsza właśnie w Budowlanych nauczyła się wykorzystywać świetne warunki fizyczne (201 cm wzrostu), zaś na tej drugiej część fachowców postawiła już krzyżyk. Pokazała jednak, że stać ją na grę na wysokim poziomie. Odbudowała się Heike Baier, a Czeszka Pavla Vincourova była jedną z najlepszych rozgrywających ligi. Wielki postęp zrobiły Martyna Grajber i Julia Twardowska, nadzieje polskiej siatkówki. Wszystkie zostają w Łodzi.

Ale występy w Pucharze CEV to także wyzwanie dla szefów klubu, którzy muszą się postarać, by drużyna nie była słabsza. To trudne zadanie, bowiem Budowlani nie są krezusem. Dlatego muszą znaleźć inne argumenty niż finansowe. Przykłady wymienionych wcześniej Polańskiej, Grajber i Twardowskiej pokazują, że w Łodzi można się rozwinąć. Nawet doświadczona Pycia przekonała się, że pod koniec kariery można się jeszcze czegoś nauczyć. Kolejnym argumentem może być dobra atmosfera w klubie, bez której nie byłoby tak dobrego wyniku, jakim akurat dla Budowlanych jest piąte miejsce.

Ile znaczy dobra atmosfera w klubie, przekonano się w Bełchatowie. Przy potencjale PGE Skry trzecie miejsce jest wynikiem poniżej możliwości. Klub stracił największą gwiazdę w tym sezonie - Facundo Conte. Argentyńczyk ma grać w lidze chińskiej. Nicolas Marechal przenosi się do Turcji. Zostaje Philippe Blain, ale odchodzi Daniel Lecouna, odpowiadający za przygotowanie fizyczne. PGE Skra szykuje hity transferowe: pierwszym ma być pozyskanie Artura Szalpuka, reprezentanta Polski, ostatnio grającego w Czarnych Radom. To ponoć nie koniec, bo szlachectwo zobowiązuje i w Bełchatowie nie zrezygnowano z podbicia Ligi Mistrzów. I dobrze, bo trzeba sobie stawiać najwyższe cele.

Zdjęcie ADIDAS OFICJALNA KOSZULKA MT VB SIATKARSKIEJ REPREZENTACJI POLSKI 2014 F47510 Zdjęcie ASICS KOMPLETY SIATKARSKIE SET FLY LADY T226Z1-2990 Zdjęcie Givova KOMPLET PUNTO
ADIDAS OFICJALNA KOSZULKA M... ASICS KOMPLETY SIATKARSKIE ... Givova KOMPLET PUNTO
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info