Filip Wypych i Adam Kszczot wywalczyli minima olimpijskie. "Wielki sukces"

To był bardzo udany weekend dla łódzkich sportowców walczących o udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Prawo występu w najbardziej prestiżowej sportowej imprezie wywalczyli Filip Wypych i Adam Kszczot
W niedzielę w Szczecinie zakończyły się główne mistrzostwa Polski w pływaniu, w których świetnie zaprezentował się Wypych. Zawodnik AZS UŁ PŁ wynikiem 22,13 s na dystansie 50 m stylem dowolnym zapewnił sobie nie tylko srebrny medal, ale również prawo startu w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Jego występ w Brazylii nie jest jednak pewny. Identyczny czas uzyskał Paweł Juraszek z Dziewiątki Dzierżoniów i to Polski Związek Pływacki ma zdecydować, który z zawodników poleci na igrzyska. Według naszych informacji Konrad Czerniak, który bezapelacyjnie wygrał zawody, ma zrezygnować ze startu na tym dystansie. To zaś oznacza, że Wypych jest prawie pewny wyjazdu. - Tym bardziej, że w kwalifikacjach miał lepszy czas, niż Juraszek, a to też nie jest bez znaczenia - zauważa Lech Leszczyński, prezes łódzkiego AZS. - To ogromny sukces, tym bardziej, że Filip zrezygnował ze szkolenia centralnego i musi radzić sobie sam. Ale to bardzo ambitny i charakterny chłopak, więc daje sobie radę. Już po starcie podczas mistrzostw Europy w Londynie widać było, że Wypych jest w formie. Teraz to udowodnił.

W sobotę zaś minimum na igrzyska wypełnił Adam Kszczot, 800-metrowiec RKS Łódź. Podczas mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene co prawda Polak był dopiero czwarty, ale wynik 1:44,99 pozwoli mu na wyjazd zarówno do Rio, jak i mistrzostwa Europy w Holandii. - Tym razem Adam nie zapomniał paszportu i nareszcie rozpoczął sezon - śmieje się Leszczyński nawiązując do sytuacji z wyjazdem łodzianina na zawody do Rabatu.

Przypomnijmy, że wcześniej kwalifikacje olimpijskie wywalczyli Robert Urbanek z MKS Aleksandrów Łódzki (rzut dyskiem), Grzegorz Fijałek z SMS Łódź (siatkówka plażowa), Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk z AZS UŁ PŁ (pływanie), Artur Kozłowski z MULKS MOS Sieradz (maraton) oraz Agnieszka Nagay z Ora (strzelectwo).