Z żużlowych slumsów do nowego domu. Akt erekcyjny na nowy stadion podpisany

Mamy stadion, mamy stadion - skandowali kibice Orła Łódź w momencie wmurowania kamienia węgielnego na obiekcie przy ul. 6 Sierpnia
W kwietniu konsorcjum firm Molewski z Włocławka wygrała przetarg w trybie "zaprojektuj i wybuduj" stadion żużlowy przy ul. 6 sierpnia 71. Inwestycja ze względu na konieczność funkcjonowania z dotychczasowego obiektu została podzielona na kilka etapów. W pierwszym rozebrano obiekty, które kolidują z nową inwestycją, kolejnym budowa nowego stadionu, a w ostatnim wybudowanie ciągów jezdnych i parkingów. Wiadomo, że według władz miasta na obiekcie powstanie Centrum Sportów Motorowych. Oprócz zawodów żużlowych będą organizowane tam zawody enduro oraz konkursy jeździeckie. Tor będzie miał około 325 metrów długości, a zadaszona trybuna pomieści około 10 tysięcy widzów. Wartość kontraktu to około 44 milionów złotych.

W niedzielę w samo południe nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę stadionu. Budowa jest wydarzeniem bez precedensu, bo do tej pory miasto budowało tylko stadiony piłkarskie, a teraz powstanie nowoczesny obiekt dla żużlowców. - Niedługo będziemy jedną z najlepszych aren żużlowych w Polsce - zachwala Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi nową inwestycję. - Wierzę, że nowy obiekt przyniesie nam ekstraklasę żużlową.

Obecny na ceremonii Tomasz Trela, wiceprezydent miasta odpowiedzialny za sport, opowiadał o działaniach radnych przed laty, którzy złożyli poprawkę w budżecie miast na projekty budowy stadionu. - Wówczas nie było wiele osób, które wierzyły w powodzenie inwestycji. Po dwóch latach jesteśmy na budowie obiektu, który za rok będzie już gotowy do użytku - zapewniał Trela. - Dzięki temu przedsięwzięciu miasto może zyskać organizację imprez na najwyższym poziomie sportowym, a nawet rangi europejskiej.

W podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Głębowski, wiceprezes zarządu firmy Molewski. - Rozpoczynamy budowę stadionu, który wybudujemy dla klubu i miasta. On stanie się wizytówką Łodzi - stwierdził.

Chwaląc inwestycję Witold Skrzydlewski, prezes Orła, podziękował władzom miasta za miłe słowa. - Do tej pory mieszkaliśmy w "slumsach", a nareszcie będziemy mieli piękny dom, w którym będzie odbywało się wiele zawodów. Od pani prezydent otrzymałem kask, który niedługo się porysuje, bo będę często przychodził na budowę, aby patrzeć jak coś się buduje - zadeklarował prezes Orla.

Akt erekcyjny podpisali: Zdanowska, Trela, Głębowski, Skrzydlewski, a plac budowy poświęcił Paweł Miziołek, kapelan sportu łódzkiego.

Stadion ma zostać oddany 21 października przyszłego roku.