T-Mobile Ekstraklasa. ŁKS z "gangiem Świra" jedną z najstarszych drużyn ligi

ŁKS Łódź był trzecią najstarszą drużyną T-Mobile Ekstraklasy w sezonie 2011/2012. Średnia wieku łódzkiego zespołu wyniosła 27,4 lata.
Zimą po przyjściu do ŁKS Piotra Świerczewskiego do drużyny z al. Unii dołączyło wielu doświadczonych piłkarzy, często z reprezentacyjną przeszłością. Nowy menadżer łodzian sprowadził do klubu m.in. 30-letnich Seweryna Gancarczyka i Macieja Iwańskiego oraz 29-letnich Wojciecha Łobodzińskiego i Marka Gancarczyka, a zmontowaną przez niego drużynę nazwano "gangiem Świra". Przez cały sezon w ŁKS zagrało również wielu piłkarzy grubo po trzydziestce. Byli nimi m.in. 37-letni Bogusław Wyparło, 36-letni Marcin Adamski i Marcin Mięciel, 35-letni Maciej Bykowski i o dwa lata młodszy Marek Saganowski.

Nic więc dziwnego, że z tak wieloma doświadczonymi piłkarzami ŁKS był jedną z najstarszych drużyn ligi. Średnia wieku drużyny z al. Unii wyniosła 27,4 lata, co czyni z łodzian trzecim najstarszym zespołem ekstraklasy.

Starsze kadry miały Podbeskidzie Bielsko-Biała i Ruch Chorzów, w których średnia wieku piłkarzy wyniosła odpowiednio 28,2 i 28,3 lata.

Przynajmniej po kilkanaście spotkań w tej pierwszej drużynie rozegrali 35-letni Richard Zajac, 33-letni Dariusz Łatka czy 31-letni Maciej Rogalski i Adrian Sikora. Z kolei o sile Ruchu stanowili m.in. Wojciech Grzyb (37 lat), Marcin Malinowski (36), Marek Zieńczuk (33), Marek Szynrowski (31), Michal Pesković, Gabor Straka i Paweł Abbott (wszyscy po 30).