Czy 15 sierpnia ŁKS zagra u siebie? Wykonawca stadionu: - W trzy tygodnie przesuniemy boisko

- Przesunięcie boiska i przestawienie masztów oświetleniowych na stadionie przy al. Unii potrwa trzy tygodnie i skończy się przed 15 sierpnia - obiecuje wykonawca nowego obiektu.
Rozmowa ze Zbigniewem Urbańcem, dyrektorem firmy Budus, wykonawcy stadionu miejskiego w Łodzi

Jerzy Walczyk: Kiedy rozpoczną się prace przy budowanie stadionu?

Zbigniew Urbaniec: Liczę, że nastąpi to w przyszłym tygodniu. Konkretne decyzje zapadną na radzie budowy. Podczas niej zostanie ustalony termin wejścia na plac budowy. Rozpoczniemy od wyburzenia dwóch trybun: południowej i północnej [od strony Fali i ul. Bandurskiego - przyp. red.]. Następnie przesuniemy boisko w kierunku południowym, aby było można rozpocząć właściwe prace budowlane.

Czyli ŁKS ma niewielkie szanse, aby 15 sierpnia rozegrać w Łodzi spotkanie ligowe ze Stomilem Olsztyn?

- Bądźmy dobrej myśli, bo przełożenie części murawy i zmiana usadowienia masztów oświetleniowych potrwa najwyższej trzy tygodnie. W tym czasie zostaną wykonane wszystkie prace, czyli nowe podłączenia elektryczne i wodne, włącznie z drenażem boiska. Naszym zadaniem jest, aby nie miały one negatywnego wpływu na terminarz rozgrywek. Mam zapewnienie podwykonawców, że ŁKS nie będzie musiał szukać zastępczego stadionu. Zapewniam, że nie bierzemy pod uwagę żadnego czarnego scenariusza, dlatego nie myślimy o szukaniu wyjścia awaryjnego.

Nie chce mi się wierzyć, że zdążycie. Do meczu ze Stomilem pozostało zaledwie 26 dni.

- Proszę wierzyć, że prace będą prowadzone etapami, aby piłkarze w połowie sierpnia mogli zagrać na swoim stadionie. Wszystko będzie zależało od tego, czy w przyszłym tygodniu wejdziemy na plac budowy. Na razie na przeszkodzie stoi brak pozwolenia na wycinkę drzew, które rosną na koronie stadionu.

A korty, których likwidacja wywołuje wielkie emocje, nie opóźnią inwestycji?

- Ta sprawa nie ma większego wpływu na budowę stadionu. Liczę, że w połowie sierpnia stary obiekt zostanie tak już zabezpieczony, że będzie można na nim rozgrywać mecze. Udostępnione zostaną trybuny wschodnia i zachodnia, na których znajdzie się około trzech-czwartych dotychczasowych miejsce siedzących.

Przyjmijmy, że się uda wam się dostosować obiekt do wymogów licencyjnych. Jaki jest późniejszy harmonogram prac?

- Budowa nowego obiektu będzie prowadzona na terenach obecnego boiska ze sztuczną murawą. Dotychczasowy obiekt będzie więc normalnie funkcjonował, z wyjątkiem boiska treningowego, które zostanie zlikwidowane na przełomie września i października.

A co ze starą halą, która też ma zostać zburzona?

- Zostanie zlikwidowana jej cześć od strony aquaparku. Pozostałe dwa sektory będą normalnie funkcjonować. Pod trybuną pozostaną klubowe pomieszczenia.

Ilu ludzi będzie pracować przy budowie nowego stadionu?

- W początkowej fazie około stu, następnie pół tysiąca, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku będzie nawet tysiąc.

Kiedy nowy stadion będzie oddany do użytku?

- Mamy ustalone dwa terminy: oddanie stadionu ma nastąpić w grudniu przyszłego roku, a przekazanie do użytku parkingów w kwietniu 2014 roku.