Michał Koterski, Piotr Zelt, Michał Wiśniewski, Trubadurzy... Aktorzy i piosenkarze chcą stadionu miejskiego przy al. Unii.

Grupa aktorów, piosenkarzy i byłych piłkarzy ŁKS napisała list otwarty. ?Aleja Unii Lubelskiej 2 to dla nas i wszystkich osób związanych z łódzkim sportem zdecydowanie coś więcej niż adres, miejsce jak każde inne? - napisali. Chcą, by stadion miejski powstał właśnie tam
Trwa dyskusja o tym, gdzie powinien stanąć nowy stadion miejski w Łodzi. Wymienia się kilka lokalizacji: al. Unii, al. Piłsudskiego i ul. 6 Sierpnia. Jak wiadomo nieoficjalnie, po południu prezydent Hanna Zdanowska ma ogłosić, że w grę wchodzą już tylko te dwa ostatnie miejsca. Ale zwolennicy budowy nowego obiektu piłkarskiego przy al. Unii nie rezygnują. W poniedziałek grupa aktorów, piosenkarzy i byłych zawodników ŁKS opublikowała na stronie lksfans.pl list otwarty w tej sprawie. Oto jego treść:

"Łódź to miasto, któremu wiele zawdzięczamy, dlatego uważamy za swój obowiązek zabranie głosu w dyskusji nad tak fundamentalną dla przyszłości łódzkiego sportu kwestią, jak lokalizacja budowy Stadionu Miejskiego. Wszak możliwość rozwoju kultury fizycznej, jak i samego faktu uczestnictwa w niej, stanowi nieodzowny element w życiu szczęśliwego społeczeństwa XXI wieku. Bo jak mówi znane powiedzenie: "w zdrowym ciele, zdrowych duch".

Dlatego z niedowierzaniem spoglądamy w kierunku polityki miasta włókniarzy, które od kilku lat funduje swoim mieszkańcom ponury spektakl, a może raczej brazylijską telenowelę, skupioną wokół realizacji inwestycji pt. budowa Stadionu Miejskiego. W szopce tej zmieniają się aktorzy vel firmy budowlane, projekty, a nawet - co w szczególności nas deprymuje i zobowiązuje do stanowczego veta - miejsca.

Aleja Unii Lubelskiej 2 to dla nas i wszystkich osób związanych z łódzkim sportem zdecydowanie coś więcej niż adres, miejsce jak każde inne. To symbol jednoczący pokolenia, jedna z elementarnych ostoi tradycji, kultury tego miasta, aż w końcu nasz wspólny dom, którego nie można sobie ot tak po prostu zmienić. Bo nie przesadza się starych drzew, a w szczególności tych, których korzenie spajają ponad siedmiusettysięczne miasto. Tak jak mieszkańcy Krakowa nie wyobrażają sobie Rynku Głównego bez Sukiennic, warszawiacy stolicy bez Pałacu Kultury i Nauki vis-a-vis Dworca Centralnego, tak jako osoby związane z sercem centralnej Polski, nie dopuszczamy innej możliwości niż rozszerzenia budowy kompleksu sportowego przy al. Unii Lubelskiej 2, która została zainicjowana w 1922 roku przez pierwszego prezydenta niepodległej Łodzi - Aleksego Rżewskiego. Otwarcie sprzeciwiamy się tym samym zastępowaniu ikony naszego miasta ziemią niczyją, a może raczej "obiecaną".

I nie zamierzamy powoływać się w tym miejscu na takie czynniki jak idealna wręcz lokalizacja, z której szybko i łatwo można dotrzeć w każdy zakątek Łodzi, ale apelujemy do Państwa sumienia oraz zdrowego rozsądku, aby oszczędzili nam Państwo niepotrzebnych nerwów związanych ze swoistym szukaniem dziury w całym, jakie stanowią kolejne propozycje dotyczące umiejscowienia owej inwestycji.

Dlatego też przy podejmowaniu ostatecznej decyzji w tej kwestii prosimy pamiętać, że "Łódź kreuje", a nie frustruje swoich mieszkańców, którzy zdanie w sprawie lokalizacji Stadionu Miejskiego wyartykułowali kilkadziesiąt lat temu i brzmi ono nieprzerwanie - AL. UNII LUBELSKIEJ 2".

Pod listem podpisali się: Michał "Misiek" Koterski, Piotr Zelt, Marcel Szytenchelm, Mariusz Jakus, Michał Szewczyk, Wojciech Nowicki - dyr. Teatru Wielkiego w Łodzi, Maciej Małek - prezes Związku Artystów Scen Polskich, Andrzej Makowiecki - pisarz, autor książek o Łodzi, prof. ASP - Andrzej Chętko, Sławomir Kowalewski - Trubadurzy, Marian Lichtman - Trubadurzy, Adam OSTR Ostrowski - raper, Krzysztof Cwynar, No To Co - Jerzy Rybiński, Piotr Janczerski, Janek Stefanek, Jacek Bieleński, Michał Wiśniewski - Ich Troje, Janusz Nastarowicz, Robert Hajduk - zespół Proletariat, Colorado Band - zespół, Samokhin - zespół, Na Razie - zespół, N.O.T. - zespół, Power of Trinity - zespół, Krzysztof Jankowski - polski Presley, The Bootels - polscy Beatlesi, Zbyszek Frankowski, Piotr Iłowiecki, Zbigniew Danielewicz, Andrzej Żukiewicz, Marek Saganowski, Ariel Jakubowski, Grzegorz Krysiak, Tomasz Lenart, Zdzisław Leszczyński, Jarosław Dziedzic, Tomasz Wieszczycki, Artur Kościuk.