Sport.pl

ŁKS w piątej lidze? "To dla nas makabryczna decyzja, skazuje klub na sportową śmierć"

PZPN zdecydował, że nowo powstałe drużyny seniorów muszą rozpoczynać grę od rozgrywek okręgowych. To uderza w ŁKS, który może nie dostać miejsca w III lidze
Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że odbudowa seniorskiej piłki w klubie z al. Unii, której podjęła się Akademia Piłkarska ŁKS i Stowarzyszenie Kibiców, idzie w bardzo dobrym kierunku.

Działaczom udało się zatrudnić trenera Wojciech Robaszka, a w poniedziałek zarząd Łódzkiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę, że zespół może wystąpić w III lidze. - Najważniejsze, że wiemy, w której lidze będziemy grać, dlatego rozpoczynamy wielkie testowanie piłkarzy. Zbudujemy silną drużynę, by skutecznie zawalczyć o awans - cieszył się po wyjściu z posiedzenia z posiedzenia zarządu ŁZPN Łukasz Bielawski, prezes nowego ŁKS-u.

W klubie liczyli, że rozpoczęcie gry od III ligi skróci czas powrotu do piłkarskiej elity. Byli też przygotowani na wyższe wydatki. - Od dłuższego czasu robimy swoje i nie oglądamy się na innych. Planujemy budżet około półtora miliona złotych - zadeklarował Bielawski.

W piątek rano Bielawski był w zupełnie innym nastroju, dalekim od optymistycznego. Przyjęta w czwartek wieczorem uchwała zarządu PZPN jasno określa, że ŁKS będzie mógł zagrać najwyżej w piątej lidze. Oto jej treść: "Za zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, prowadzącego dane rozgrywki, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę seniorów może rozpocząć rozgrywki mistrzowskie od przedostatniej klasy w danym Związku Piłki Nożnej, ale nie wyższej niż klasa A".

- To dla nas makabryczna decyzja, a do tego bardzo niesprawiedliwa. Uchwała PZPN skazuje ŁKS na sportową śmierć - mówi przybity Bielawski.

- Poczekajmy spokojnie - studzi emocje Adam Kaźmierczak, wiceprezes ŁZPN. Jego zdaniem należy poczekać do 2 lipca, kiedy ma zebrać się zarząd Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Tego dnia oficjalnie zatwierdzi skład łódzko-warszawskiej grupy III ligi. Trudno jednak przypuszczać, żeby zrobił wyjątek dla ŁKS-u, skoro już podjął uchwałę, że Polonia Warszawa, która była w identycznej sytuacji jak łódzki klub [nie dostała licencji na grę w ekstraklasie i ma zostać zastąpiona przez stowarzyszenie zajmujące się dotychczas szkoleniem młodzieży - przyp. red.], będzie mogła rozpocząć rozgrywki tylko od ligi okręgowej.

- Uchwala MZPN została podjęta już po uchwale PZPN, a w łódzkim związku rekomendacja dla ŁKS została zatwierdzona wcześniej - łudzi się jeden z działaczy ŁKS-u. - Właśnie w tym widzimy swoją szansę przynajmniej na grę w IV lidze.

Nasz rozmówca przypomina, że wcześniej wojewódzkie związki dopuszczały do IV ligi zasłużone kluby, których poprzednicy bankrutowali. Tak było z GKS-em Katowice i Pogonią Szczecin, które mogły rozpocząć odbudowę od obecnej III ligi.

- To były zwyczajowe sytuacje, które postanowiliśmy unormować - tłumaczy Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN. Opowiada też, że według Krzysztofa Malinowskiego, rzecznika ochrony prawa związkowego w PZPN, ŁZPN złamał prawo, przyznając ŁKS-owi prawo gry w III lidze. Dlatego zarząd zażądał wyjaśnień od Edwarda Potoka, szefa łódzkiego związku. - Po ich złożeniu będzie wiadomo, w której lidze zagra ŁKS - dodaje Kwiatkowski.

Szefowie klubu z al. Unii martwią się, że po decyzji PZPN trudniej będzie namówić piłkarzy do gry w zespole ŁKS-u. Ci, z którymi dotychczas rozmawiali, słyszeli, że będą występować w III lidze. Kłopot może być także ze sponsorami, którzy nie będą chcieli reklamować się w tak niskiej klasie.

- Każdą decyzję przyjmiemy z pokorą. Odbudowa seniorskiej piłki nie będzie trwać pięć, ale sześć czy siedem lat. Ale na pewno dokończymy rozpoczęte dzieło - zapowiada Tomasz Salski z zarządu ŁKS-u.

Więcej o:
Komentarze (36)
ŁKS w piątej lidze? "To dla nas makabryczna decyzja, skazuje klub na sportową śmierć"
Zaloguj się
 • costrzebazmienic

  Oceniono 153 razy 89

  "To dla nas makabryczna decyzja, a do tego bardzo niesprawiedliwa."
  Eeee... A na czym polega niesprawiedliwość? Bo ja widzę niesprawiedliwość w przyznaniu nowemu klubowi miejsca w tak wysokiej lidze.

  " Uchwała PZPN skazuje ŁKS na sportową śmierć"
  Jakoś inne A-klasowe kluby tak nie twierdzą. No ale elkałes to wiadomo daj, daj, daj

 • miro800

  Oceniono 115 razy 59

  - To dla nas makabryczna decyzja, a do tego bardzo niesprawiedliwa. Uchwała PZPN skazuje ŁKS na sportową śmierć - mówi przybity Bielawski.

  daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj, daj...

 • przekorny_lodzianin

  Oceniono 86 razy 50

  Cóż... chytry dwa razy traci. Nie podobała się nowemu ŁKS IV liga, to będzie V.

  Dam sobie głowę uciąć i uratuję, że na przegłosowanie nowej uchwały PZPN miały wpływ ostatnie hece, jakie działy się w związku z Polonią Warszawa, jak i ŁKS, czyli układziki, dogadywanie się i załatwianie sobie udziału w wyższych klasach rozgrywkowych przy tzw. zielonym stoliku. Precedensem do tego były sytuacje z przeszłości (vide: Pogoń Szczecin i GKS Katowice). Jak to trafnie ujął Kwiatkowski, to były "zwyczajowe sytuacje". Zwyczajowe, ale nie usankcjonowane prawnie i nie mające nic wspólnego z duchem sportu. Teraz zarówno Polonia, jak i ŁKs próbowały traktować tamte dwa -że tak powiem- precedensy, jak normalną sytuację. Takie praktyki wielu osobom w związku, zwł. w MZPN (który ma największy wspływ w PZPNie) nie podobały się, stąd chłodne przyjęcie w MZPN Potoka, czy delegatów Łks. I wcale im się nie dziwię. Metoda zielonego stoliku zawsze wzbudzała u mnie obrzydzenie, do tego zawsze zabija nie tylko piękno, ale i sens piłki.
  Dlatego bardzo cieszy mnie, że podjęto wreszcie uchwałę regulującą te kwestie. Szkoda, że nie została ona podjęta już wcześniej, nie byłoby wówczas takich cyrków, jak teraz. No, ale przecież Lato nie widział w niczym problemu...
  Wiem, że owa uchwała uderza w Polonię i ŁKs, ale prawda jest taka, że wszędzie jest powszechnie przyjęte, że klub zaczynający od zera zaczyna od najniższej klasy rozgrywkowej, bez wyjątku. To jest logiczne samo przez się. Załatwianie spraw w zaciszach gabinetów okręgowych ZPN-ów (w dodatku bezprawnie) , jakie miało miejsce dotychczas w naszym kraju jest delikatnie mówiąc nie fair.

 • 314karnetow

  Oceniono 91 razy 49

  jak to tak to ?! daj daj!!

 • loverewelka

  Oceniono 90 razy 38

  ŁKS w piątej lidze? "To dla nas makabryczna decyzja, skazuje klub na sportową śmierć"

  was juz dawno niema , nie zyjecie

  w Łodzi tylko łódzki WIDZEW
  PS.oddajcie teraz kase miastu, ktora miala byc na wasz smieszny 1-dno trybunowy szalet

 • makos11122

  Oceniono 68 razy 30

  Dziękuję Ci Zbyszku i przepraszam, że w Ciebie zwątpiłem. Przez chwilę myślałem, że się zlitowałeś nad kałesem i chcesz go wcisnąć do III ligi. Jednak ty miałeś bardziej wymyślny plan. Celowo wprowadziłeś reformę żeby kałes zaczynał od jeszcze niższego szczebla. My łodzianie jesteśmy Ci wdzięczni. Niech ten żebracki, pseudo - łódzki twór odpowie za wszystkie krzywdy jakie wyrządził Widzewowi. Niech zapłaci za te donosy do PZPNu z 2004 roku!

 • billshankly

  Oceniono 55 razy 21

  I oto chodzi! :)

 • red1910devil

  Oceniono 59 razy 17

  Uwaga! Kałes musi zagrać w takiej lidze z której już nie można spaść!!!B klasa (ósmy poziom rozgrywek) wtedy będą mogli wszyscy w kałesie spać spokojnie :)

 • wassercug_fajwel

  Oceniono 42 razy 14

  oddajcie złodzieje przeplatankę - nie jesteście kontynuatorami tradycji zydowskiego klubu z 1909 roku ani komunistycznego włókniarza!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX