Sport.pl

ŁKS wciąż walczy o IV ligę. "Prawo nie może działać wstecz"

ŁKS uważa, że powinien grać co najmniej w IV lidze, choć PZPN się nie zgadza. - Ale prawo nie działa wstecz - argumentuje prawnik łódzkiego klubu.
Jak już informowaliśmy, w środę na zarządzie PZPN definitywnie ma zapaść decyzja, w których ligach zagrają ŁKS i Polonia Warszawa. Według uchwały związku z 20 czerwca może to być najwyżej klasa okręgowa. Mówił o tym wcześniej Zbigniew Boniek. Według niego wojewódzki związek może nową drużynę przenieść do A klasy, zaś PZPN, w wyjątkowych przypadkach, do okręgówki. - I my tak zrobimy - zapowiedział Boniek.

Szefowie ŁKS-u nie zgadzają się z taką argumentacją. Zdaniem Jakuba Gajownika, prawnika reprezentującego klub z al. Unii, uchwała PZPN z 20 czerwca jest sprzeczna z jedną z podstawowych zasad prawnych: niedziałania prawa wstecz. W piśmie skierowanym do zarządu związku Gajownik przekonuje, że postępowanie w sprawie ŁKS zostało zainicjowane jeszcze przed podjęciem uchwały przez PZPN. "(...) Naczelną zasadą obowiązującą w polski systemie prawnym jest, że do całości postępowania stosowane są przepisy proceduralne obowiązujące w dniu rozpoczęcia postępowania" - pisze. "(...) W zaistniałym stanie prawnym powstaje pytanie, w oparciu o jakie przepisy związkowe proceduralne i materialne powinien zostać rozpatrzona sprawa ŁKS? Czy należy w stosunku do niej stosować uchwałę zarządu PZPN z dnia 20 czerwca 2013 roku?" - pyta Gajownik.

Argumentem przemawiającym na korzyść łodzian ma być ocena Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który stwierdził, że "oparcie decyzji na przepisie nowego regulaminu, zmieniającego na niekorzyść strony i w toku trwającego postępowania zasady, na podstawie których podejmowana jest decyzja, nie może nastąpić w sposób automatyczny".

Gajownik przypomina, że ŁZPN przyznał ŁKS-owi prawo gry w III lidze jeszcze przed znowelizowanie przez PZPN przepisów dotyczących nowych drużyn. Na tym opiera swoją argumentację. Do wniosku ŁKS dołączył pozytywną opinię z wojewódzkiego związku. W łódzkim klubie zdają sobie sprawę, że na starania o trzecią ligę nie ma już szans, bo jej skład został praktycznie zamknięty. Dlatego zadowolą się klasą niżej.

Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN, uważa, że szanse na załatwienie sprawy po myśli ŁKS-u są znikome. Podobnie jest z Polonią, przyjętą już przez mazowiecki związek do klasy okręgowej.

Więcej o:
Komentarze (24)
ŁKS wciąż walczy o IV ligę. "Prawo nie może działać wstecz"
Zaloguj się
 • jazz1910

  Oceniono 34 razy 12

  Pozostawiając wszelkie animozje między Widzewem a ŁKSem, należy zwrócić uwagę, że decyzja ŁZPN MUSIAŁA być jeszcze zatwierdzona przez PZPN. i tu widzę słabość poglądu, że prawo nie może działać wstecz.

 • mur67

  Oceniono 22 razy 4

  a to ciekawe....
  paragraph 17 obowiązujący od 2008 PRZEPISY W SPRAWIE ORGANIZACJI ROZGRYWEK W PIŁKĘ NOŻNĄ mowi bardzo klarownie:
  § 17
  Klub zgłaszający się do PZPN rozpoczyna rozgrywki mistrzowskie od najniższej klasy w danym związku piłki nożnej.
  więc jakie "prawo nie działa wstecz"? PZPN w odróżnieniu od związku okręgowego który upreawiał typową samowolke - zastosował przepisy obowiązujące od 2008 roku.
  a zastosował takie przepisy ponieważ - aktualny ŁKS - jest całkowicie nowym tworem I jako taki został zgłoszony do PZPN.
  poprzedni jeszcze nie wyrejestrowany - jast nadal własnością panó K i U.

 • brasi1

  Oceniono 30 razy 4

  słabe argumenty, procedura związana z lks nie została zakończona, miejsce w IV lidze mogli dostać "za zasługi" od ŁOZPN i decyzje te miał zatwierdzić PZPN, PZPN zmienił regulamin ( i słusznie!) i jest po temacie. Zasada nie działania prawa wstecz nie ma tu nic do tego bo dotyczy zupełnie innych sytuacji i w zasadzie innych gałęzi prawa

 • szulgus

  Oceniono 45 razy 3

  Jeszcze nawet raz piłki nie kopneli, a już zaczynaja się sądami podpierać. Co za pomiot wassercugowy ten Nowy Łks !

 • billshankly

  Oceniono 25 razy 1

  Łks Łódź,czyli na pohybel normalności.

 • skepta

  Oceniono 6 razy 0

  Tyle, że ustawa ŁZPN bez autoryzacji PZPN nie stawała się prawem, więc "Prawo nie działa wstecz" tej sytuacji nie dotyczy. Nie rozumiem dziennikarzy i ludzi którzy uważają, że PZPN zabrał ŁKS trzecią ligę. Świadczy to o ich głupocie i naiwności, bo uwierzyli w słowo Pana Potoka, który też się przeliczył jeśli chodzi o swoją pozycję w strukturach PZPN. ŁKS jako nowy twór powinien zaczynać od B-klasy, a od ŁZPN i za przyzwoleniem PZPN może dać im miejsce na wyższym poziomie rozgrywek. Teraz wiemy, że jest to góra V liga i ŁKS powinien się cieszyć, że nie jest to B - klasa. I jeszcze raz powtórzę. PZPN niczego ŁKS'owi nie zabrał. To oni sami sobie przywłaszczyli coś (III ligę) o czym nawet nie mieli prawa marzyć.

 • sebaswcom29

  Oceniono 28 razy 0

  pzpkopanej i rudy misjonarz pokazali jak sie niszczy kluby w Polsce, szkoda ze prawo pilkarskie (nie liczac nowo wprowadzonego 20 czerwca tego roku, wszystko pasuje jak ulal rudy zdazyl) zaczelo byc respektowane teraz, wczesniej kazdy starszy kibic wie jak to sie odbywalo i przy jakich zielonych stolikach znaczy pod nimi byly zalatwiane kopane ciemne interesy, LKS w Lodzi i Polonia w Warszawie dwa stare i zasluzone kluby w Polsce pozostana na dlugo w cieniu polskiej kopanej, dzieki rudemu i calej zgrai czystych jak lza choc tych samych dzialaczy kopanego zwiazku. Rudy wziol sie za naprawe polskiej kopanej od dzis nie od wczoraj, co bylo wczoraj wczesniej w strukturach zwiazku czy klubach juz sie nie liczy, liczy sie dzis. pozyjemy zobaczymy jak to wyjdzie na dobre polskiej kopanej i czy darmowa misja rudego misjonarza przyniesie w koncowym rozrachunku wiecej zyskow niz strat bo dotychczas wszyscy wiemy jak to sie krecilo. najpierw dobrodzieje pozniej zlodzieje.

 • loverewelka

  Oceniono 25 razy -1

  Rozśmieszacie mnie kałesy pisząc o sobie zasłużony. Myślę,myślę i myślę i ni jak nie mogę zrozumieć tego sformuowania w żaden sposób jak i w czym jestescie zasłużeni...prosze wymieńcie kilka faktów na podstawie których tak głośno o tym mówicie,czekam na wpisy :)

  -ŁÓDZ-
  To miasto jest juz nasze
  -WIDZEW-

 • 7abc7

  Oceniono 35 razy -1

  Ja jestem tylko ciekawy jak daj, daje będą mówic o prawie jak będa musieli splacic długi łks.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX