ŁKS Łódź jednak w czwartej lidze. Jak do tego doszło? I co dalej? [SZCZEGÓŁY]

PZPN niespodziewanie zmienił zdanie i zgodził się, by odbudowywana drużyna ŁKS rozpoczęła rozgrywki w IV lidze. - To wielka ulga - mówi Wiesław Pokrywa, koordynator w klubie z al. Unii
Po wtorkowej decyzji w klubie z al. Unii zapanowała radość, bo uchwała z 20 czerwca skazywała zespół na występy w lidze okręgowej. Mimo niezbyt dobrych sygnałów z piłkarskiej centrali działacze nie tracili jednak nadziei.

Ostatnią szansą był wczorajszy zarząd PZPN. ŁKS wysłał pismo z opinią, w której prawnik przekonywał, że prawo nie powinno działać wstecz, a decyzja o losie drużyny była wcześniejsza od uchwały. List z poparciem wysłała też do Zbigniewa Bońka Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Jeszcze we wtorek związek był nieugięty. Jego prezes zapewniał, że ŁKS zostanie potraktowany w szczególny sposób, bo zagra w klasie okręgowej. Zdaniem Bońka powinien rozpocząć rozgrywki od klasy A. Dlatego informacja o możliwości włączenia ełkaesiaków do IV ligi wywołała ogromne zaskoczenie. Zarząd PZPN niespodziewanie przegłosował poprawkę do swojej niedawnej uchwały. Umożliwia ona zasłużonym klubom grę od IV ligi. - Jeżeli taki wniosek złoży łódzki związek, Komisja do spraw Nagłych natychmiast go rozpatrzy i ŁKS będzie mógł zagrać w IV lidze - informuje Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN. W takiej samej sytuacji jest Polonia Warszawa.

- Trudno nie być zadowolonym, bo zapanowała ulga. Wreszcie wiadomo, w której lidze przyjdzie nam zagrać po wakacjach. Jestem pewien, że nasi piłkarze będą w stanie udowodnić na boisku, że należy im się gra w czwartej lidze - zapewnia Wiesław Pokrywa, trener koordynator w ŁKS.

Wszystko wskazuje na to, że łódzka IV liga będzie liczyła 20 drużyn. Rywalami ŁKS-u będą m.in: Warta Działoszyn, Zjednoczeni Stryków, Mazovia Rawa Mazowiecka, Pilica Przedbórz, Concordia Piotrków, Zawisza Pajęczno, Włókniarz Moszczenica, Jutrzenka Warta, Boruta Zgierz, Włókniarz Pabianice, Pogoń Zduńska Wola, Górnik Łęczyca, Orlęta Cielądz. Pierwsza kolejka zostanie rozegrana 10 sierpnia.

Po informacji o IV lidze w lepszym humorze jest trener Wojciech Robaszek, który na czwartek (o godz. 16) wyznaczył pierwsze zajęcia. - Godzinę później zabieramy się do ciężkiej roboty - zapowiada. Na pierwszym treningu spodziewanych jest około 20 zawodników, w tym ośmiu doświadczonych. Kadrę uzupełnią młodzi zawodnicy z akademii piłkarskiej ŁKS, którzy wiosną występowali w rozgrywkach centralnej ligi juniorów.

Trener Robaszek w okresie przygotowawczym zaplanował kilka sparingów. Pierwszy ełkaesiacy zagrają już w sobotę, a rywalem będzie Warta Sieradz. - Cały czas mam też w planie wyjazd na tygodniowe zgrupowanie - przyznaje szkoleniowiec.

Wiadomo już, że ŁKS będzie do końca grudnia trenować i rozgrywać mecze ligowe na obiekcie przy al. Unii, a w przyszłym roku jego bazą treningową zostanie stadion przy ul. Minerskiej.