Ile ŁKS będzie kosztować gra w IV lidze? I jakie klub musi spełnić warunki?

W środę ŁKS dowiedział się, że może rozpocząć rozgrywki w IV lidze. Teraz jednak trudne zadanie czeka działaczy, którzy szybko muszą znaleźć 20 tys. zł.
W środę zarząd PZPN przyjął poprawkę do swojej uchwały z 20 czerwca, która umożliwia drużynie z al. Unii rozpoczęcie rozgrywek o klasę wyżej, niż wcześniej zapowiadano.

Wiadomo, że rozgrywki w łódzkiej IV lidze zaczną się w połowie sierpnia. Zagra w nich 18 lub 20 drużyn. Skąd niepewność co do składu? Według Adama Kaźmierczaka, wiceprezesa ŁZPN, nie wszystkie kluby otrzymały jeszcze licencję, a niektóre z powodów finansowych chcą zagrać w niższych klasach. - Wkrótce powinniśmy poznać ostateczny skład - deklaruje Kaźmierczak.

Dziś z ŁKS-em powinny rywalizować: KS Paradyż, Warta Działoszyn, Zjednoczeni Stryków, Mazovia Rawa Mazowiecka, Jutrzenka Warta, Boruta Zgierz, Włókniarz Pabianice, Pogoń Zduńska Wola, Pilica Przedbórz, Concordia Piotrków, Zawisza Pajęczno, Włókniarz Moszczenica, Astoria Szczerców, Orzeł Nieborów, Czarni Rząśnia, Ner Poddębice i Włókniarz Zelów. Pojawił się też pomysł, aby o dwa dodatkowe miejsca rozegrać baraże, w których wystąpią Gal Gaz Galewice, Start Brzeziny, LKS Mierzyn i MKS Skierniewice.

Szefowie ŁKS mają niespełna miesiąc, aby skompletować kadrę, a następnie potwierdzić zawodników do rozgrywek. Trener Wojciech Robaszek chciałby mieć do dyspozycji 25-27 zawodników. Na razie ćwiczy 20 piłkarzy, ale szkoleniowiec zapowiada, że niemal każdego dnia liczba trenujących będzie rosnąć.

Tymczasem działaczy przed startem ligi czekają spore wydatki, bo zgłoszenie drużyny do rozgrywek nie jest tanie. Kosztuje 1,6 tys. zł, a za każdego potwierdzonego zawodnika trzeba zapłacić po tysiąc złotych. - Na szczęście przy zatwierdzaniu juniorów opłata będzie już symboliczna - pociesza Kaźmierczak.

Podliczając początkowe koszty, szefowie ŁKS najpierw muszą liczyć się z wydatkiem około 20 tys. zł. Nie wiadomo, ile będzie kosztowało miesięczne utrzymanie drużyny. Nie jest tajemnicą, że aby awansować, ŁKS będzie musiał mieć budżet wynoszący około pół miliona złotych. - Pensje będą na pewno mocno zróżnicowane, ale nasz budżet to obciążenie wytrzyma. Stać nas nawet na grę w trzeciej lidze - twierdzi Wiesław Pokrywa, trener koordynator w ŁKS. Zapowiada, że premia za awans nie będzie jedynym składnikiem wynagrodzenia.

Klub z al. Unii nie będzie miał problemów z uzyskaniem licencji. Stadion przy al. Unii spełnia bowiem wymogi pierwszoligowe. Po rozebraniu starej hali w pobliżu boiska będą musiały stanąć kontenery, w których będą szatnie dla piłkarzy i sędziów. Wiadomo, że w ŁKS musi być zatrudniony pracownik do spraw bezpieczeństwa i spiker. - Tego wymaga podręcznik licencyjny - tłumaczy Kaźmierczak

Do końca roku ełkaesiacy będą trenować na stadionie przy al. Unii. - Zimą będziemy ćwiczyć w hali przy Skorupki, a wiosną naszą bazą stanie się obiekt Kolejarza przy Minerskiej - tłumaczy Pokrywa. Do czasu wybudowania nowego stadionu wszystkie mecze będą rozgrywane na starym obiekcie. - A na koszulkach piłkarzy nadal będzie historyczna przeplatanka - kończy.

Więcej o: