"Rzut w Żyda" kiboli ŁKS w niechlubnym rankingu antysemitów. Razem z kibolami z Włoch, Węgier i Simuniciem

Zajmujące się nagłaśnianiem i piętnowaniem antysemityzmu Centrum Szymona Wiesenthala opublikowało listę 10 najbardziej antyżydowskich oszczerstw w 2013 roku. W rankingu znalazł się m.in. nagłośniony przez "Wyborczą" "rzut w Żyda" - zabawa kiboli ŁKS
Zajmujące się nagłaśnianiem i piętnowaniem antysemityzmu Centrum Szymona Wiesenthala opublikowało listę 10 najbardziej antysemickich obelg w 2013 roku. W rankingu znalazła się m.in. ujawniona przez "Wyborczą" zabawa kiboli ŁKS.

W lutym ubiegłego roku opisaliśmy w "Wyborczej" wydarzenia z turnieju kiboli, zorganizowanego przez stowarzyszenie kibiców ŁKS. Jedną z atrakcji dla kibiców była wówczas - jak relacjonowano na stronie stowarzyszenia - "humorystyczna zabawa polegająca na rzucie różnymi przedmiotami (m.in. gwiazdkami ninja) w kukłę odzianą w akcesoria kibicowskie naszego sąsiada zza miedzy [Widzewa]". W relacji umieszczono także galerię zdjęć, a w portalu YouTube - filmik. Widać na nim m.in., jak mniej więcej 12-letni chłopczyk rzuca gwiazdką ninja w twarz naklejoną na kukle. Obok napis: "2 zł = 3 rzuty w Żyda".

Po naszej publikacji sprawą zajęła się prokuratura. Po trwającym kilka miesięcy śledztwie umorzyła postępowanie z powodu "braku znamion czynu zabronionego".

O historii nie zapomniały jednak organizacje walczące z antysemityzmem. Najbardziej znana z nich to Centrum Szymona Wiesenthala, słynnego łowcy nazistów. Obecnie posiadająca akredytacje m.in. ONZ i UNESCO organizacja walczy o godność i prawa człowieka, a także dobre imię Izraela i Żydów na całym świecie. Zajmuje się również walką z wszelkimi przejawami antysemityzmu, nienawiści i terroru.

W ramach piętnowania takich zachowań co roku Centrum publikuje listę dziesięciu najbardziej antysemickich obelg. W rankingu z ubiegłego roku na dziesiątym miejscu znalazły się wydarzenia z europejskich obiektów sportowych. "W 2013 r. podstawowe wartości sportu dotyczące wzajemnego szacunku, zażartej rywalizacji i uczciwości były osłabiane i umniejszane przez europejski rasizm i antysemityzm" - uzasadniają autorzy. Wśród pięciu "wyróżnionych" przez nich incydentów znalazła się także zabawa kiboli ŁKS. "Na halowym turnieju piłkarskim w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi, w Polsce, fani rzucali gwiazdkami ninja w zdjęcie antysemickiej karykatury. Zarządzający placówką byli tak zawstydzeni i zdenerwowani, że ogłosili: "Antysemickie i obraźliwe zachowanie uczestników turnieju skłania MOSiR do decyzji, by więcej nie wynajmować hali na tego typu wydarzenia" - napisano w rankingu, przypominając słowa cytowanego przez nas Marcina Masłowskiego z biura prasowego UMŁ.

Oprócz zabawy kiboli ŁKS na "sportowej" liście znaleźli się jeszcze: * kibole z Włoch, którzy śpiewali antysemickie hasła podczas listopadowego meczu z jedną z angielskich drużyn; * "obrzydliwe i antysemickie przyśpiewki" kiboli z Węgier - podczas towarzyskiego meczu z Izraelem w czasie odgrywania hymnu rywali odwrócili się plecami i krzyczeli "śmierdzący Żydzi" i "Heil Benito Mussolini"; * łyżwiarski klub Dynamo Ryga - podczas przedmeczowego pokazu z okazji 95-lecia Republiki Łotewskiej żołnierze z tego kraju ułożyli na lodzie flagi Łotwy w znak swastyki; * Josep Simunić - chorwacki piłkarz podczas celebrowania awansu na mistrzostwa świata pozdrowił kibiców nazistowskim gestem.

Śledź autora na Twitterze - @SBujal

Więcej o sporcie w Łodzi i nie tylko na blogach: Jarosława Bińczyka, Szymona Bujalskiego i Bartłomieja Derdzikowskiego