Sport.pl

"Rzut w Żyda" kiboli ŁKS w niechlubnym rankingu antysemitów. Razem z kibolami z Włoch, Węgier i Simuniciem

Zajmujące się nagłaśnianiem i piętnowaniem antysemityzmu Centrum Szymona Wiesenthala opublikowało listę 10 najbardziej antyżydowskich oszczerstw w 2013 roku. W rankingu znalazł się m.in. nagłośniony przez "Wyborczą" "rzut w Żyda" - zabawa kiboli ŁKS
Zajmujące się nagłaśnianiem i piętnowaniem antysemityzmu Centrum Szymona Wiesenthala opublikowało listę 10 najbardziej antysemickich obelg w 2013 roku. W rankingu znalazła się m.in. ujawniona przez "Wyborczą" zabawa kiboli ŁKS.

W lutym ubiegłego roku opisaliśmy w "Wyborczej" wydarzenia z turnieju kiboli, zorganizowanego przez stowarzyszenie kibiców ŁKS. Jedną z atrakcji dla kibiców była wówczas - jak relacjonowano na stronie stowarzyszenia - "humorystyczna zabawa polegająca na rzucie różnymi przedmiotami (m.in. gwiazdkami ninja) w kukłę odzianą w akcesoria kibicowskie naszego sąsiada zza miedzy [Widzewa]". W relacji umieszczono także galerię zdjęć, a w portalu YouTube - filmik. Widać na nim m.in., jak mniej więcej 12-letni chłopczyk rzuca gwiazdką ninja w twarz naklejoną na kukle. Obok napis: "2 zł = 3 rzuty w Żyda".

Po naszej publikacji sprawą zajęła się prokuratura. Po trwającym kilka miesięcy śledztwie umorzyła postępowanie z powodu "braku znamion czynu zabronionego".

O historii nie zapomniały jednak organizacje walczące z antysemityzmem. Najbardziej znana z nich to Centrum Szymona Wiesenthala, słynnego łowcy nazistów. Obecnie posiadająca akredytacje m.in. ONZ i UNESCO organizacja walczy o godność i prawa człowieka, a także dobre imię Izraela i Żydów na całym świecie. Zajmuje się również walką z wszelkimi przejawami antysemityzmu, nienawiści i terroru.

W ramach piętnowania takich zachowań co roku Centrum publikuje listę dziesięciu najbardziej antysemickich obelg. W rankingu z ubiegłego roku na dziesiątym miejscu znalazły się wydarzenia z europejskich obiektów sportowych. "W 2013 r. podstawowe wartości sportu dotyczące wzajemnego szacunku, zażartej rywalizacji i uczciwości były osłabiane i umniejszane przez europejski rasizm i antysemityzm" - uzasadniają autorzy. Wśród pięciu "wyróżnionych" przez nich incydentów znalazła się także zabawa kiboli ŁKS. "Na halowym turnieju piłkarskim w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łodzi, w Polsce, fani rzucali gwiazdkami ninja w zdjęcie antysemickiej karykatury. Zarządzający placówką byli tak zawstydzeni i zdenerwowani, że ogłosili: "Antysemickie i obraźliwe zachowanie uczestników turnieju skłania MOSiR do decyzji, by więcej nie wynajmować hali na tego typu wydarzenia" - napisano w rankingu, przypominając słowa cytowanego przez nas Marcina Masłowskiego z biura prasowego UMŁ.

Oprócz zabawy kiboli ŁKS na "sportowej" liście znaleźli się jeszcze: * kibole z Włoch, którzy śpiewali antysemickie hasła podczas listopadowego meczu z jedną z angielskich drużyn; * "obrzydliwe i antysemickie przyśpiewki" kiboli z Węgier - podczas towarzyskiego meczu z Izraelem w czasie odgrywania hymnu rywali odwrócili się plecami i krzyczeli "śmierdzący Żydzi" i "Heil Benito Mussolini"; * łyżwiarski klub Dynamo Ryga - podczas przedmeczowego pokazu z okazji 95-lecia Republiki Łotewskiej żołnierze z tego kraju ułożyli na lodzie flagi Łotwy w znak swastyki; * Josep Simunić - chorwacki piłkarz podczas celebrowania awansu na mistrzostwa świata pozdrowił kibiców nazistowskim gestem.

Śledź autora na Twitterze - @SBujal

Więcej o sporcie w Łodzi i nie tylko na blogach: Jarosława Bińczyka, Szymona Bujalskiego i Bartłomieja Derdzikowskiego

Więcej o:
Komentarze (33)
"Rzut w Żyda" kiboli ŁKS w niechlubnym rankingu antysemitów. Razem z kibolami z Włoch, Węgier i Simuniciem
Zaloguj się
 • makos11122

  Oceniono 61 razy 9

  Nikt tak jak AP ŁKS (Dawny ŁKS) nie potrafi promować Łodzi. 2. miesiące temu zadyma w Bydgoszczy, teraz miejsce w niechlubnym rankingu. Hirszberg, Heiman i Traubwurcel w grobach się przewracają.

 • brasi1

  Oceniono 47 razy 7

  i teraz jak to się ma do naszej żenujacej prokuratury która jak zwykle nic nie widzi, byle sie nie narobić i jak to sie ma do naszej przewspaniałej pani prezydent biegającej z synkiem na takie pikniki kibolstwa kałesu i wspierajacego tych bezmózgowców przy kazdej mozliwej okazji ?

 • billshankly

  Oceniono 42 razy 6

  Tak to jest,jak wszyscy ełkaesiacy leczą się u...dr.Oetkera :)

 • mlody-widzewiak1910

  Oceniono 12 razy 2

  Hm klub założony przez dwóch Żydów(Łks) gdzie kibice tego klubu wyzywają swojego lokalnego rywala Widzew od Żydów robią maskotkę i sieją propagandę rzut w żyda,tylko szkoda że Widzew nie ma nic wspólnego z Żydami naprawdę Kałesiacy Logicznie Logicznie.

  www.youtube.com/watch?v=McaV4Ua-QMA

 • koma82

  Oceniono 8 razy 2

  to jast żałosne a wyborcza to jeszcze rozsławia

 • martin1939

  Oceniono 46 razy -2

  Czy GW nie ma jakis powazniejszych tematow poruszajacych lodzki sport i zwiazany z nim klub LKS LODZ ?! Ostatnimi czasy na temat LODZKIEGO KLUBU SPORTOWEGO czytamy tylko same tanie prowokacyjne wzmianki . Kibole kibole i kibole jaki jest w tym cel GW nie mam zielonego pojecia .Jesli nie maja o czym pisac niech nie pisza wcale , mysle ze oszczerstwa nie maja nic wspolnego ze sportem ,ale OK . W takim razie ja zapytuje kiedy GW napisze artykul czy ich kibole wstydzewa zaplacili juz za remont nowo otwartego i przez nich zdewastowanego dworca kolejowego w Katowicach i czy to komus i Lodzi chlube przynosi . Lub czy powprawiali juz plyty chodnikowe powyrywane i zdewastowane przez nich dwa lata temu w swieta wielkanocne po chuliganskich i bestialskich ulicznych zadymach . Prosze teraz GW ma pole do popisu napisac kilka slow na temat krow i ich czerwonych wstydzewskich zadymiarzy !!! Jednak ze nikt z dziennikarzy tej sprosnej gazetki nie pokusi sie o taki artykol ,dlaczego ? dlatego bo to zawsze byla i bedzie Gazeta Wybiórcza.Zawisc ludzka nie zna granic .

 • oklodz61

  Oceniono 41 razy -3

  Chorzy na ŁKS, czyli ciąg dalszy endogenicznego stanu, próbujących słowem pisanym wypowiedzieć się jak najgorzej, z totalną dyskredytacją wszystkiego tego, co związane z najstarszym klubem Łodzi ...
  Oczyma wyobraźni już widzę ( słyszę ) ten kociokwik związany z brakiem funduszy na budowę stadionu w okolicach Niciarnianej i "twórcze" popisy kwestionowania budowy Centrum przy Al. Unii ....

 • kono2291

  Oceniono 41 razy -3

  Hurra! Szechterowska szmata z inteligentnymi inaczej grafomanami odniosła spektakularny sukces w żydowskim rankingu. Swój ciągnie do swego.

 • saha07

  Oceniono 16 razy -4

  Ale żenada !!! Broni swój swojego co ??? Byle się doczepić dosr... jątrzyć skłócić ....Tak ich ujął ranking Wiesenthala mój Boże co za biedactwa...aż muszę skończyć bo mi łzy klawiaturę zalewają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX