Sport.pl

Zmarł Józef Żyliński, legendarny zawodnik i trener ŁKS

Józef Żyliński zmarł w wieku 93 lat. Przez kilkadziesiąt lat związany był z Łódzkim Klubem Sportowym, jako koszykarz, a potem trener i działacz
Żyliński urodził się w 1920 roku w Wilnie. W Łodzi mieszkał od 1947 roku. Rok później z drużyną YMCA Łódź zdobył mistrzostwo Polski, a w 1949 roku wicemistrzostwo. Od 1950 przez pięć lat występował w ŁKS. W 1953 roku sięgnął z zespołem po jedyne w historii mistrzostwo Polski seniorów.

Żyliński był też reprezentantem Polski. W kadrze narodowej wystąpił 39 razy.

Po zakończeniu kariery sportowej Ziuna, bo tak był nazywany, został trenerem. Z żeńską drużyną zdobył aż szesnaście medali mistrzostw Polski seniorek, w tym cztery złote. W klubie z al. Unii pracował zresztą przez wiele lat. Wycofał się dopiero kilka lat temu w swoje 85. urodziny.

Więcej o:
Komentarze (6)
Zmarł Józef Żyliński, legendarny zawodnik i trener ŁKS
Zaloguj się
 • czarnybc4

  Oceniono 27 razy 21

  Ziuna pamiętamy
  Łódzki KS.

 • jarek.malik

  Oceniono 20 razy 16

  Cześć Jego Pamięci!

 • saudi1908

  Oceniono 14 razy 12

  O takich ludziach należy pamiętać jako o tworzących historię sportu w Łodzi i w Polsce. Życzę każdemu sportowcowi występującemu w łódzkim klubie takich sukcesów. Wspaniały człowiek. ZIUNA PAMIĘTAMY ŁKS ŁÓDŹ POLSKA

 • piotrkowska10

  Oceniono 20 razy 12

  SYMPATYCZNY CZŁOWIEK AMBITNY ZAWODNIK WYBITNY TRENER WIELKA IKONA ŁÓDZKIEGO KLUBU SPORTOWEGO WIECZNA CHWAŁA SPORTOWYM BOHATEROM !

 • katolik39

  Oceniono 6 razy 4

  R.I.P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX