Sport.pl

Siatkówka. ŁKS chce do ekstraklasy, ale liga się raczej na to nie zgodzi

Siatkarki ŁKS Commercecon starają się o awans do ekstraklasy. Wszystko wskazuje jednak na to, że mimo dobrych wyników marzenia o grze w elicie będą musiały odłożyć.
SIATKÓWKA. Po świetnych występach w pierwszej rundzie fazy zasadniczej I ligi władze ŁKS Commercecon zdecydowały, że klub będzie starał się o awans do Orlen Ligi. Nie wystarczy do tego jednak tylko zwycięstwo na zapleczu ekstraklasy. Orlen Liga jest "zamknięta", a to oznacza, że grają w niej wyłącznie zespoły, które spełniają odpowiednie warunki sportowe i organizacyjne. Żadna z drużyn nie spada ani nie awansuje.

- Chcemy się zmierzyć z nowym celem - mówił Bartosz Wencław, wiceprezes klubu. - Finansowo sobie poradzimy, jesteśmy już w czwórce I ligi, a to był kolejny warunek do awansu. Dlatego teraz czekamy już tylko na decyzję Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, organizatora rozgrywek.

Co na to włodarze Orlen Ligi? - My z kolei czekamy na zakończenie aktualnego sezonu ekstraklasy - mówi "Wyborczej" Jacek Kasprzyk, dyrektor Orlen Ligi. - Na razie ŁKS spełnił swój warunek, bo do 31 stycznia wysłał do nas wniosek z prośbą o dołączenie do elity. Po sezonie zarząd wspólnie z radą nadzorczą będą podejmowali decyzje, oczywiście po wcześniejszych wizytacjach oraz weryfikacji kandydatów.

Największym problemem ełkaesianek w staraniach o ekstraklasę jest brak odpowiedniej hali. Jedynym obiektem w Łodzi spełniającym wymogi Orlen Ligi jest Atlas Arena. Hala przy Bandurskiego ma jednak niewiele wolnych terminów, o czym dobrze wiedzą grające w niej siatkarki Budowlanych. Z tego powodów większość meczów jest wyznaczana na poniedziałek. O ewentualną grę ełkaesianek w Atlas Arenie zabiega wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, który twierdzi, że oba zespoły powinny być traktowane równo. W tym tygodniu ma rozmawiać o tym z Krzysztofem Maciaszczykiem, szefem Atlas Areny. - Nie ukrywam, że bardzo trudno będzie zmieścić mecze i treningi ŁKS w terminarzu hali. Ale jest to możliwe - mówi Maciaszczyk. - Będziemy potrzebowali jednak dużej elastyczności ze strony klubu oraz ligi. Nie ma w tym naszej złej woli, bo bardzo podoba mi się funkcjonowanie ŁKS. Mamy jednak wiele imprez, a Atlas Arena to nie jest typowa hala sportowa. Kalendarz wydarzeń ustalamy często nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Pewnych rzeczy nie jestem w stanie zagwarantować.

Jednak nawet zgoda Atlas Areny nie zapewni ŁKS awansu. Potrzebna jest decyzja PLPS. Dowiedzieliśmy się, że przed niedawnym finałem Pucharu Polski kobiet w Kędzierzynie-Koźlu doszło do zebrania prezesów Orlen Ligi i PlusLigi. Podjęto na nim decyzję, że w przyszłym sezonie żadna z lig nie zostanie powiększona. Mało tego, padły nawet głosy o zmniejszenie obu lig, ponieważ kalendarz jest zbyt przeładowany.

Mistrza Polski kobiet poznamy najpóźniej 13 maja, więc to po tym terminie można spodziewać się oficjalnych decyzji w sprawie ŁKS Commercecon.

Więcej o:
Komentarze (11)
Siatkówka. ŁKS chce do ekstraklasy, ale liga się raczej na to nie zgodzi
Zaloguj się
 • rozbojnick

  Oceniono 46 razy 30

  Teraz smuty z powodu braku hali, a nie dalej jak kilkanaście miesięcy temu, wszechwiedzący widzewski duecik tutejszych pismaków starał się wszystkim wmówić, że nowa, mała hala, to zbędny wydatek. B&D, czyli rzekomy realista i mądrzejszy od wszystkich futbolowych trenerów razem wziętych.

 • rodowity54

  Oceniono 29 razy 19

  Chory kraj, chore (skorumpowane) związki sportowe. Zamykanie ligi to wypaczanie idei sportowej rywalizacji. Kto będzie chciał łożyć pieniądze na klub który nie ma szans awansu? Przykre.

 • Bartek Post

  Oceniono 13 razy 13

  a myślicie że chudzić pozwoli na konkurencję w łodzi. będzie robił wszystko by w orlen lidze były tylko budowlane - szkoda zamkniecie ligi to chory pomysł zabijający ideę sportu i pole do popisu dla sportowych miernot

 • gregus_pospolitus

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe jak głosował prezes CH z Budowlanych Łódź??? A może CBA zamknie mu biznesik i nie będzie problemu z halą ani z dotacją????

 • saymon1909

  Oceniono 34 razy -18

  co w tym dziwnego, że nie chcą wpuścić chamstwa na salony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX