ŁKS Commercecon coraz bliżej Orlen Ligi. Realne szanse na awans

Siatkarki ŁKS po raz drugi pokonały Silesię Volley Mysłowice i są już w półfinale rozgrywek o mistrzostwo I ligi. Tym samym spełniły warunek sportowy w kwestii awansu do ekstraklasy
W tym sezonie ŁKS Commercecon postawił sobie jasny cel: awans do Orlen Ligi. Nie jest to jednak takie proste, bowiem siatkarska ekstraklasa jest "zamknięta", co oznacza, że teoretycznie nikt z niej nie spada ani nie awansuje. Teoretycznie, bowiem Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej, organizator rozgrywek, może zrobić wyjątek. Tyle że trzeba spełnić odpowiednie warunki finansowe, sportowe i organizacyjne.

W klubie twierdzą, że ze wszystkimi wymogami sobie poradzą. Dużo zależy też od siatkarek, które muszą zakończyć sezon w najlepszej czwórce. Tego już dokonały w sobotę, kiedy to w pierwszej rundzie play-off po raz drugi pokonały Silesię Volley 3:0.

Jacek Kasprzyk, prezes PLPS, już zapowiedział, że Orlen Liga zostanie powiększona do 14 drużyn. - Ostateczne decyzje zapadną w głosowaniu akcjonariuszy spółki - zaznaczył w rozmowie z PAP. Dodatkowo szef rozgrywek siatkarskiej ekstraklasy chce, by od przyszłego sezonu Orlen Liga została także otwarta, czyli drużyny walczyły o utrzymanie, a zespoły z zaplecza dostały szansę awansu do elity. - To także jest dyskutowane od jakiegoś czasu i wydaje mi się, że sprawa zmierza w dobrym kierunku, choć ostateczna decyzja będzie znana pod koniec maja. Rozważamy wariant, by w sezonie 2016/17 dwie najsłabsze drużyny ekstraklasy automatycznie spadły na zaplecze, a trzecia od końca grała baraż. Chciałbym, by taki system wprowadzony został przynajmniej na trzy-cztery lata, a nie na jeden sezon - dodaje Kasprzyk.

W półfinale ŁKS zmierzy się z lepszym w rywalizacji Karpat Krosno z Jokerem Świecie.

ŁKS Commercecon - Silesia Volley 3:0

Sety: 25:13, 25:19, 25:12

ŁKS: Leszek 4, Osadchuk 3, Bryda 5, Sielicka 14, Tomczyk 3, Wołoszyn 7, Szyjka (libero) oraz Wasiak 4, Oleksy 2, Sawaniewicz 3, Kucharczyk, Pawłowska (libero), Smitalova 6