Znany menedżer piłkarski zazdrości kibicom ŁKS

- Gdybym wiedział, kto awansuje do II ligi, byłbym bogatym człowiekiem - mówi Piotr Tyszkiewicz, menedżer piłkarski.
Jerzy Walczyk: Czyżby przyjazd ŁKS niczym magnes przyciągnął pana na stadion w Ełku?

Piotr Tyszkiewicz. Przecież jestem mieszkańcem Warmii i Mazur. Była okazja, aby zobaczyć w akcji kandydata do awansu. Generalnie było to nawet fajne spotkanie. Ostatnio trzecia liga wyraźnie się zmienia na plus. Nawet małe kluby się profesjonalizują, jak choćby MKS Ełk, który miał szansę zagrania z taką firmą jak ŁKS. Aczkolwiek jeden i drugi zespół musi jeszcze dużo popracować, aby zaspokoić aspiracje swoich środowisk.

Jest pan menedżerem piłkarskim. Ktoś trafił do pańskiego notatnika?

- Nie chce tutaj wystawiać indywidualnych cenzurek, ale ŁKS może pochwalić się ciekawymi napastnikami. Dobrze zagrał Jakub Nowak, którego interesy mam przyjemność reprezentować. To młody zawodnik, który w klubie z al. Unii ma szanse się rozwijać i mam nadzieję, że jego fajnych akcji i bramek będzie więcej niż do tej pory. Przede wszystkim musi ciężko pracować na treningach, bo to dla niego ogromna szansa grać w tak dużym klubie.

Jego atuty to...

- Przede wszystkim jest pracowity, ruchliwy w sensie piłkarskim, do tego kreatywny. Potrafi także znaleźć się w polu karnym. Ale musi więcej jeszcze popracować nad elementami gry skrzydłowego oraz w sytuacji jeden na jednego. Uważam, ze trenerzy wiedzą, jak jego atuty wykorzystać, ale przede wszystkim muszą skutecznie trafić do tych młodych ludzi, których w kadrze ŁKS nie brakuje. Aby nie tylko strzelali gole, ale przede wszystkim rozwijali się piłkarsko. Aby każdy mecz był takim, po którym będą się czuli, że cały czas idą do przodu. Taka była moja intencja, by Kuba znalazł się w ŁKS, aby mógł prawidłowo i systematycznie się rozwijać. Wszystko na razie wskazuje, że tak jest.

Czy ŁKS to zespół gotowy już na awans?

- Trudno powiedzieć, bo to będzie końcowy efekt pracy całego klubu. Po sześciu kolejkach jeszcze nie wiadomo, jak to się zakończy... Tym bardziej, że to tylko sport. Gdybym widział, kto awansuje do drugiej ligi, byłbym bardzo szczęśliwym i bogatym człowiekiem.

To może powinien pan zadzwonić do prezesa Tomasza Salskiego i powiedzieć: mam gracza, który zagwarantuje ŁKS awans.

- Komunikacja z prezesem Salskim trwa cały czas, bo przecież znamy się od dawna. Widzę, że ŁKS bardzo szeroko myśli o przyszłości klubu, szczególnie w młodszych rocznikach. Dotarła do mnie informacja, że łódzki klub zamierza niebawem powołać Akademię Piłkarska. Zaciekawiło mnie to, bo sam doszkalam indywidualnie młodych zawodników. W mojej szkółce goszczę nie tylko zawodników z Warmii i Mazur, ale także z całej Polski. Nawet z Łodzi. Wydaje mi się, że ŁKS czyściec już przeszedł, dlatego powoli będzie piął się do góry, czego zresztą szczerze mu życzę.

Przed laty do ŁKS trafił także pana zawodnik Tomasz Nowak.

- Uważam, że Tomek w ŁKS nie został do końca wykorzystany. Po prostu zabrakło wtedy konsekwencji, ale był to przecież trudny okres dla klubu, który przechodził długi i duży kryzys. Teraz prowadzony jest w sposób racjonalny. Wracając do nazwiska Nowak, to przecież także moim przyjacielem był świętej pamięci Krzysiu Nowak, wspaniały człowiek.

W niedzielę na stadionie przy al. Unii mecz na szczycie ligowej tabeli. Kto jest faworytem?

- Wygra lepszy zespół (śmiech ). Będzie to bardzo ciekawe spotkanie, bo Finishparkiet wygrywa wszystko, a ŁKS prawie wszystko. Zapowiada się ciekawa konfrontacja drużyny najskuteczniejszej z najlepiej broniącą. Zazdroszczę kibicom, że będą mogli zobaczyć na żywo takie spotkanie. Jadę za granicę, ale będę na bieżąco śledził przebieg meczu w internecie.

* 46-letni Tomasz Tyszkiewicz w czasie kariery piłkarskiej był napastnikiem. Występował w Stomilu Olsztyn, Zagłębiu Lubin, Sokole Pniewy, FC Baden, VfL Wolfsburg, Lechu Poznań. Niedawno był też prezesem Stomilu